Utvrdili 1,6 hiljada nepravilnosti
- Utvrdili 1,6 hiljada nepravilnosti
- Post By kristina
- 11:03, 28 avgust, 2016

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Inspekcije koje učestvuju u pojačanom nadzoru u turističkoj sezoni obavile su u prvoj polovini avgusta skoro tri hiljade pregleda i utvrdile 1,6 hiljada nepravilnosti.
Iz Uprave za inspekcijske poslove kazali su agenciji Mina-business da je od ukupnog broja inspekcijskih pregleda skoro dvije hiljade redovnih, 677 kontrolnih i 385 pregleda po inicijativi.
“Izrečeno je 490 mjera ukazivanja i izdato 1,2 hiljade prekršajnih naloga sa novčanim kaznama u ukupnom iznosu od 438 hiljada EUR”, naveli su predstavnici Uprave.
Oni su dodali da su inspekcije podnijele 19 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka i donijele 13 rješenja o pečaćenju objekata.
Kada je u pitanju nadležnost Turističke inspekcije, utvđene nepravilnosti odnosile su se na, kako su kazali iz Uprave, neposjedovanje propisanog odobrenja za rad i deklaracije, neizdavanje računa i neisticanje cjenovnika usluga.
“Nepravilnosti su se odnosile i na neevidentiranje gostiju i neažurno i netačno vođenje knjige gostiju, neoslobođenost polovine plaže od plažnog mobilijara, izdavanje plovnih objekata bez propisanog odobrenja i neposjedovanje licenci za turističke vodiče”, saopštili su iz Uprave.
Tržišna inspekcija je utvdila nepravilnosti koje se odnose na neisticanje cijena na propisani način, neizdavanje računa potrošačima za prodatu robu i uslugu i na nepropisno vođenje evidencije o nabavci i prodaji robe i pružanju trgovinskih usluga.
“Utvrđene nepravilnosti su se odnosile i na prodaju robe bez propisane deklaracije i dokaza o nabavci, kao i na neisticanje obavještenja o pravu potrošača na prigovor”, rekli su iz Uprave.
Kada je riječ o Inspekciji rada, nepravilnosti su utvrđene zbog rada bez prethodno pribavljene radne dozvole, odnosno bez dozvole za privremeni boravak i rad stranaca, kao i nezaključivanja ugovora o radu prije stupanja na rad.
“Zdravstveno-sanitarna inspekcija utvrdila je nepravilnosti koje su se odnosile na sanitarno-higijenske nedostatke, namirnice bez potpune deklaracije i sa isteklim rokom, zaposlene bez uredno ovjerenih sanitarnih knjižica, nepropisno izdavanje ljekova, kao i na neobezbijeđenu prisutnost stručnih osoba u apotekama”, dodali su iz Uprave.
Iz oblasti rada Veterinarske inspekcije nepravilnosti su se odnosile na namirnice životinjskog porijekla i ribe bez propisanih deklaracija u prodajnim i ugostiteljskim objektima i na pijacama, kao i nepravilnosti u vezi sa higijenom tokom rukovanja tim vrstama namirnica.
“Inspekcija za zaštitu prostora utvrdila je nepravilnosti koje su se ticale postavljanja privremenih objekata u zoni morskog dobra bez prethodno pribavljenog odobrenja, odnosno rješenja od javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom”, naveli su iz Uprave.
U pojačanom nadzoru učestvuje, kako su objasnili, 100 domicilnih i angažovanih inspektora, pri čemu u kontrolama učestvuju inspektori iz različitih inspekcija, Turističke, Tržišne, Inspekcije rada, Zdravstveno-sanitarne, Veterinarske i inspekcija za zaštitu prostora i za morsko ribarstvo.
“Na taj način se obezbjeđuje brže djelovanje, ušteda resursa u obavljanju nadzora, a subjektima nadzora manja učestalost kontrola. Takođe, omogućeno je i da se u jednom danu otklone nepravilnosti iz različitih oblasti inspekcijskog nadzora”, kazali su predstavnici Uprave.
Koordinaciono tijelo za praćenje turističke sezone, čije sjedište se nalazi u Budvi, djeluje u šest primorskih opština - Ulcinju, Baru, Budvi, Kotoru, Tivtu i Herceg Novom, a takođe i u turističkim centrima na sjeveru Crne Gore, odnosno u Žabljaku i Kolašinu.
(kraj) mar/nar