Uvođenjem otvorenih lista političari bi počeli da rade u javnom interesu
- Uvođenjem otvorenih lista političari bi počeli da rade u javnom interesu
- Post By milanz
- 11:21, 6 novembar, 2023

Podgorica, (MINA) – Uvođenjem otvorenih lista crnogorski političari bi konačno počeli da rade u javnom, a ne partijskom interesu, ocijenjeno je na Skupštini građana koju su organizovali Centar za demokratsku tranziciju (CDT) i Centar za demokratiju i ljudska prava (CEDEM).
Skupština građana, čiji je cilj da građanima omogući kvalitetniji pristup procesu kreiranja javnih politika i bolje povezivanje sa donosiocima odluka, organizovana je u nedjelju u okviru projekta „Inkluzivni dijalog za napredak društva“ koji finansira Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.
Goran Delić iz CDT-a je rekao da su građani naveli da bi trebalo omogućiti da se, pored partije, na izborima može glasati i za pojedince, jer bi to predstavnike političkih subjekata obavezalo na veću odgovornost.
“To bi ujedno i ojačalo predstavničku ulogu u parlamentu jer bi građane predstavljali oni koje su sami birali, a ne oni koje su partije delegirale po svojim preferencama”, navodi se u saopštenju.
Kako je dodao Delić, osim uvođenja otvorenih lista, građani su poručili da je potrebno depolitizovati izbornu administraciju, srediti birački spisak i regulisati finansiranje političkih partija i izbornih kampanja.
“Kao veliki teret društva, građani vide širenje dezinformacija koje su posebno aktuelne u predizbornom periodu i smatraju da država mora odlučnije reagovati na ovu pojavu”, naveo je Delić.
On je kazao da su građani problematizovali i to što su mjesne zajednice pod direktnim patronatom političkih parija, pa ističu da bi se rukovodstvo i organi mjesnih zajednica morali birati na demokratskim izborima.
“Oni su takođe preporučili profesionalizaciju mjesnih zajednica i definisanje obaveze učešća predstavnika mjesnih zajednica na sjednicama lokalnih parlamenata, kako bi se u direktnoj komunikaciji obezbijedili bolji uslovi za njihov život”, rekao je Delić.
Građani su, kako je naveo, predložili i da se prilikom izrade urbanističkih planova i drugih važnih dokumenata na lokalnom nivou vode obavezne rasprave sa predstavnicima mjesnih zajednica.
“Kako bi se bolje informisali o radu i aktivnostima, građani smatraju da bi svaka mjesna zajednica trebalo da ima svoj veb sajt, te da bi način komunikacije trebalo prilagoditi različitim starosnim kategorijama društva”, kaže se u saopštenju.
Skupština građana okuplja jedan broj slučajno odabranih građana koji svojim karakteristikama odražavaju raznolikost u populaciji i diskutuju o važnim pitanjima u društvu i daju mišljenje i preporuke za unapređenje javnih politika.
Na Skupštini građana učestvovali su i predsjednik Državne izborne komisije Nikola Mugoša, poslanici Vasilije ÄŒarapić i Mihailo Anđušić, predstavnica Udruženja pravnika Nina Blažić i programska direktorica CDT-a Milica Kovačević.
Oni su sa građanima razgovarali o problemima na polju izbora i participacije na lokalnom nivou.
CDT i CEDEM će preporuke koje su definisali građani uputiti poslanicima Skupštine Crne Gore i pratiće koliko se one efikasno primjenjuju.
(kraj) nim/žug