
Beograd, (MINA-BUSINESS) - Njemaèka medijska grupacija VAC /WAZ/ odluèila je da se povuèe iz Srbije i proda akcije u beogradskoj Politici i novosadskom Dnevniku.
Predsjednik VAC-a, Bodo Hombah, je u povjerljivom pismu zamolio predsjednika Srbije, Borisa Tadiæa, da pomogne da taj izlazak bude u skladu sa zakonom i fer, prenosi B92.
U tom pismu je, kako je navedeno u saopštenju njemaèke kompanije, Hombah opisao iskustva VAC-a kao investitora u Srbiji.
“Informacije koje kruže Beogradom su samo djelimièno taène. Taèno je da je u povjerljivom pismu upuæenom Tadiæu, Hombah opisao iskustva naše medijske kuæe kao investitora u Srbiji i najavio da æe VAC povuæi svoje investicije iz nje i krenuti sa prodajom èešæa u srpskim firmama”, navodi se u saopštenju VAC-a.
Pomenute prodaje bi, kako su dodali, trebalo da se obave uz konkretne uslove i cijene, uz oèuvanje ekonomskih prava i interesa VAC grupe.
"VAC grupa se nada da zemlju neæe napustiti u svaði uprkos velikim teškoæama i javnim klevetama”, dodaje se u saopštenju.
VAC je novinska i izdavaèka kuæa koja u Srbiji koja posjeduje 50 odsto akcija Politike, veæinski je vlasnik novosadskog Dnevnika, a drži i kioske Štampe.
U saopštenju VAC-a su odbaèene i tvrdnje koje su iznijete u štampi da ta kompanija hoæe da na nekoga izvrši pritisak.
Prehodno je list Pres objavio da VAC ucjenjuje Tadiæa upozoravajuæi da æe se povuæi iz Srbije ako ne dobije Veèernje novosti.
Kakav je udio kompanije VAC u Novostima i ko u stvari ima akcije te izdavaèke kuæe veæ duže nije poznato.
Kontroverzni biznismen Stanko Subotiæ Cane, koji je optužen za šverc cigareta i za kim je Srbija raspisala potjernicu, nedavno je optužio tajkune Miroslava Miškoviæa i Milana Beka da su njegovim novcem kupili veæinski paket u Novostima.
Subotiæ, koji je švajcarski državljanin je u nedovoljno jasnim poslovnim vezama sa samim VAC-om, navodi B92.
VAC je treæa po velièini njemaèka novinska i izdavaèka kuæa sa preko 500 izdanja u devet zemalja.
Sjedište je u Njemaèkoj u Esenu, a novinska izdanja imaju i u Austriji, Maðarskoj, Bugarskoj, Hrvatskoj, Rumuniji, Albaniji, Makedoniji i Rusiji.
U Srbiju su došli par godina nakon petooktobarskih promjena kada su preuzeli akcije novosadksog Dnevnika i Politike, a par godina kasnije i važnu distributivnu mrežu – kioske štampe.
Ekonomisti i struènjaci za strana ulaganja u Srbiju nijesu željeli da komentarišu postupak VAC-a, ali se slažu da æe odlazak ove medijske kuæe imati negativne efekte na buduæa ulaganja iz inostranstva, posebno iz Njemaèke koja je do sada u srpsko tržište uložila oko milijardu i po EUR.
(kraj) bvm