VBA i njene službe daleko od potrebne kontrole
- VBA i njene službe daleko od potrebne kontrole
- Post By urednik
- 07:35, 14 februar, 2004

Podgorica, (MINA) - Vojno-bezbjednosna agencija (VBA) i vojno-obavještajne službe, za èiji rad su direktno odgovorni ministar odbrane Boris Tadiæ i njegov zamjenik Vukašin Maraš, daleko su od potrebne kontrole, ocijenio je savjetnik predsjednika državne zajednice za odbranu i bezbjednost Blagoje Grahovac.
On je rekao da do ekscesa koji je javnim istupima izazvao direktor VBA Momir Stojanoviæ ne bi ni došlo, da su Tadiæ i Maraš vršili redovnu kontrolu ovih službi.
Stojanoviæ je nedavno izjavio da na ovim prostorima djeluju islamistièke teroristièke organizacije.
Grahovac je Tadiæevu i Maraševu naknadnu ogradu od Stojanoviæevog postupka ocijenio kao nemuštu i kazao da bi graðanima bilo prihvatljivije da su oni preuzeli odgovornost za rad potèinjenih institucija.
"Nije mi poznato da su od formiranja državne zajednice institucije država èlanica, ili institucije zajednice, vršile analizu rada ovih službi", izjavio je Grahovac Vijestima.
On je rekao da mu nije ni poznato kako se èlanovi Vrhovnog savjeta odbrane odnose prema informacijama službi koje od njih dobijaju.
"Sve to ukazuje da sistemska, institucionalna i civilna kontrola nad službama i Vojskom u potrebnoj mjeri nije uspostavljena. To upozorava da se one još mogu zloupotrijebiti u politièke svrhe", smatra Grahovac.
Prema njegovim rijeèima, on ne dobija izvještaje ovih službi, bez obzira na dužnost koju pokriva i istièe da je to zato "što nema njihovo povjerenje".
Grahovac je predložio da se preispita opravdanost postojanja ovakvih službi u Vojsci, èiji je rad okarakterisao kao štetan.
"Uèinak ovih službi u proteklih 15 godina se nikako ne može ocijeniti pozitivno. Naprotiv, uèinile su veliku štetu. Njihova procjena je uglavnom bila osnova za državno-politièko odluèivanje. Posljedice su oèigledne i vidljive", rekao je Grahovac.
On tvrdi da su snaga i uticaj obavještajne službe, na èijem èelu je godinama bio Branko Krga, bili veæi od snage službe bezbjednosti, iako je ona više bila isturena pred oèi javnosti.
"Poseban problem je što ne postoji sistemska normativno-pravna regulativa koja je osnova za rad ovih službi. Države èlanice imaju potrebnu regulativu i institucije za zaštitu ljudskih prava i graðanskih sloboda, te za zaštitu ustavnog ureðenja na svojoj teritoriji. Ako su države èlanice u stanju da èuvaju sva dobra na svojoj teritoriji, ne vidim razlog da Vojska treba da ima paralelnu zaštitu", rekao je Grahovac.
Prema mišljenju Grahovca, sve ðto je Stojanoviæ kazao treba analizirati sa sasvim drugog aspekta i ozbiljno uzeti u obzir.
"Više puta sam iznosio da je vojni vrh na èelu sa Brankom Krgom, osim èasnih izuzetaka, u suštini nedemontirana Miloševiæeva arhitektura. Oni imaju svoje duboke razloge da se bore da što duže prežive na sadašnjim funkcijama", smatra Grahovac.
On je naglasio da ako se nastavi ovako rukovoðenje vojskom, da je siguran da æe se u njoj uništiti i ono posljednje zdravo tkivo.
Grahovac je rekao da na teritoriji Srbije, a posebno u Crnoj Gori, nema teroristièkog organizovanja.
"Postoje pojedinci i manje grupe koje pripadaju devijantnim društvenim ponašanjima. To su prateæe pojave svakog društva, a posebno u tranziciji, nijesu pojave koje imaju organizovanu snagu od koje graðani treba da se plaše", zakljuèio je Grahovac.
(kraj) pav