Veæina u EU za razmatranje crnogorske aplikacije
- Veæina u EU za razmatranje crnogorske aplikacije
- Post By dejanl
- 20:42, 27 februar, 2009

Podgorica, (MINA) – Veæina èlanica Evropske unije (EU) saglasna je da bi trebalo iæi dalje sa crnogorskom aplikacijom, a taj posao bi mogao biti riješen u narednih nekoliko mjeseci, kazao je veèeras šef Delegacije Evropske komisije u Crnoj Gori, Leopold Maurer.
„Postoji diskusija u EU, mi sada imamo 27 èlanica, veæina se slaže da se ide naprijed sa crnogorskom aplikacijim, dok su neke države kritiène“, rekao je Maurer na predavanju „Šta Crna Gora oèekuje od EU - šta EU oèekuje od Crne Gore“.
On je kazao da su pojedine èlanice EU „oprezne“ po pitanju razmatranja crnogorske aplikacije, a da druge traže da Crna Gora pokaže progres na terenu, odnosno ispunjenje obaveza u oblastima poput borbe protiv korupcije i organizovanog kriminala.
Maurer je ponovio da æe svaka država u procesu pridruživanja EU biti ocjenjivana na osnovu sopstvenih zasluga.
„To znaèi da u ovom procesu neæemo grupisati sve države, veæ æemo gledati koliko je odreðena zemlja odmakla u ispunjavanju obaveza, i u skladu sa tim preduzimaæemo odreðene korake“, rekao je on.
Maurer je kazao da æe proces pristupanja Crne Gore EU biti dug i težak, dodajuæi da Unija oèekuje od crnogorske države da ispuni obaveze iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).
„S druge strane, imaæete i sve one dobre strane SSP-a koje trebaju da doprinesu ne samo da se dobro pripremite za buduæe integracije, veæ i ekonomskim pogodnostima koje æe vaša zemlja imati“, objasnio je on.
On je rekao da iz iskustva može da kaže da odnos EU i zemlje kandidata „nije jednostavna stvar“. „To je veoma precizan proces, jer se uvijek držimo iskustva koje smo stekli s drugim državama, koje su sada nove èlanice“.
„Sve zemlje razmišljaju – Brisel mora nas da razumije, a to nije sluèaj. Treba da shvatite da mi ne pokušavamo da razumijemo vaša osjeæanja, veæ da gledamo šta su obaveze koje sve države èlanice moraju da ispune“, rekao je Maurer.
On je kazao da æe u procesu pridruživanja Zapadnog Balkana EU biti znaèajno ko predsjedava EU, odnosno koliko æe na listi njegovih prioriteta biti proširenje Unije.
„Veæ ima razmišljanja, da sada kada je finansijska kriza u toku, da li æe EU nastaviti taj proces sa zemljama Zapadnog Balkana. Poruka Brisela je jasna da mi želimo da stabilizujemo taj region, i da mislimo da su pripreme za evropske integracije jedan od naèina na koji se to može uèiniti“, naveo je Maurer.
To znaèi, kako je dodao, da se mnoge reforme moraju sprovesti i svhatiti veoma ozbiljno. „Mi æemo doprinijeti da sve države postanu stabilnije, a to se postiže reformama“.
Maurer je objasnio da su reforme potrebne u pravosuðu, vladavini prava, borbi protiv organizovanog kriminala i korupcije.
On je kazao da Crna Gora ima prednost, jer je mala zemlja, pa procesi odluèivanja mogu da budu brži nego u veæim državama.
„To je velika prednost. Meðutim, postoji i veliki nedostatak. U malim zemljama, kako što je Crna Gora administrativni kapaciteti su prilièno ogranièeni“, rekao je on.
Maurer je dodao da Aki /Acqui/ postavlja mnogo zahtjeva i da je malim zemljama teško da ih ispune. „Tehnièki uslovi su pred vama. U narednim fazama oni æe mnogo otežati Crnoj Gori da ispuni sve te uslove“
„Biæe i politièkih problema. Nadamo se da to neæe biti sluèaj sa Crnom Gorom“, naveo je on, govoreæi u tom kontekstu o graniènom sporu na moru izmeðu Hrvatske i Slovenije.
Maurer je kazao da granica izmeðu Crne Gore i Hrvatske mora biti definisana. „Dobro je što su se Crna Gora i Hrvatska veæ saglasile da odluèe o tome na Meðunarodnom sudu Ujedinjenih nacija u Hagu“.
„Meðutim, ima još koraka koji su nužni i koji se moraju preduzeti, a jedan od najznaèajnih je da zajednièki dokument, koje æe pripremiti obje zemlje, mora biti prezentiran na sudu i sadržati obavezu da njegova odluka bude prihvaæena.“, rekao je Maurer.
Ako to postane stvarnost, kako je naveo, to æe biti jedna vrsta „sprjeèavanja drugih konflikata koji mogu da izbiju izmeðu zemlja koje imaju takve probleme“.
Maurer je kazao da je èuo u Briselu da ubuduæe EU neæe zapoèinjati proces pregovora sa zemljama kandidatima prije nego se takvi problemi riješe.
On je rekao da je prednost Crne Gore i to što joj u procesu pridruživanja pomažu države èlanice poput Slovenije, dodajuæi da to èini i EK kroz razne projekte i programe.
„Zašto bi mi to sve radili ako ne smatramo da Crna Gora može jednog dana da postane èlanica EU. Svakako moraæete da ispunite obaveze i dokažete da ste spremni za èlanstvo u EU“, zakljuèio je Maurer.
(kraj) del/djs