Velika tražnja investitora potvrda sigurnosti javnih finansija
- Velika tražnja investitora potvrda sigurnosti javnih finansija
- Post By kristina
- 14:56, 13 april, 2018

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Veliko interesovanje koje su pokazali investitori prilikom emisije euroobveznica, dokaz je njihovog povjerenja u stabilnost finansijskog sistema Crne Gore, ocijenio je dekan Ekonomskog fakulteta, Nikola Milović.
“Imajući u vidu da najveće obaveze po osnovu spoljnjeg duga čine euroobveznice sa učešćem od 48,8 odsto, novoizdate obveznice sa nižom kamatnom stopom i produženim rokom dospijeća značajno utiču na finansijsku stabilnost Crne Gore”, rekao je Milović agenciji Mina-business.
Iz Vlade je u četvrtak saopšteno da je Crna Gora uspješno okončala emisiju obveznica vrijednih 500 miliona EUR, čime je po kamatnoj stopi od 3,375 odsto i sa rokom otplate od sedam godina, omogućeno refinansiranje obveznica koje su dospijevale na naplatu naredne, 2020. i 2021. godine.
Milović je objasnio da se ujednačavanjem otplate duga po godinama i produžavanjem ročnosti spoljnjeg duga ostvaruje srednjoročna strategija njegove otplate, što za posljedicu ima smanjenje pritiska na javne finansije.
“Iznosi od 5,375 odsto, 3,875 odsto i 5,75 odsto, koliko su iznosile kamate za obveznice koje dospijevaju na naplatu naredne, 2020. i 2021. godine, kao i ročnost od pet godina, značajno su lošiji uslovi u odnosu na kamatu od 3,375 odsto i ročnost od sedam godina, što su uslovi po kojima je obavljena posljednja emisija”, ocijenio je Milović.
U tom smislu, kako je kazao, očigledno je da će biti napravljena značajna ušteda po osnovu troškova kamata, ali i obezbijeđena relaksirana otplata obaveza u narednom periodu.
Na pitanje kako će se emisija obveznica odraziti na buduća kretanja javnog duga, Milović je odgovorio da se do kraja godine očekuje da će njegov nivo dostići maksimalan iznos od 70,5 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), nakon čega počinje silazna putanja njegovog kretanja.
„Sve mjere koje sprovode Ministarstvo finansija i Vlada, a u koje spada fiskalna konsolidacija, strukturne reforme, smanjenje kamata i produženje roka otplate, utiču na pozitivan trend i stabilnost javnih finansija“, smatra Milović.
On je zaključio da mjere odgovorne fiskalne politike doprinose suficitu budžeta i spuštanju javnog duga ispod Mastrihtskog kriterijuma do kraja 2020. godine, kada se očekuje da će iznosti 59,3 odsto BDP-a.
(kraj) jlb/nar