Veljoviæ: I sveštenici da poštuju zakone
- Veljoviæ: I sveštenici da poštuju zakone
- Post By ljubicam
- 13:40, 15 jun, 2011

Podgorica, (MINA) – Svi graðani moraju poštovati zakone države Crne Gore, pa tako i sveštenici Srpske pravoslavne crkve, rekao je direktor Uprave policije, Veselin Veljoviæ.
On je danas, odgovarajuæi na pitanje na redovnoj godišnjoj konferenciji za novinare, kazao da Uprava teži poštovanju Zakona o strancima i da to važi za sve koji se nalaze na teritoriji Crne Gore.
Prema rijeèima Veljoviæa, ne radi se samo o kontroli kada je u pitanju djelovanje Mitroploije crnogorsko-primorske (MCP), nego i ostalih vjerskih objekata i osoba koje rade u njima i opslužuju ih. “Tièe se i islamskih i katolièkih objekata, ne samo na aktivnosti MCP”.
“Svi moramo poštovati zakon, i Uprava policije æe uèiniti sve da se zakonske odredbe poštuju. Prema tome, i sveštenici SPC moraju poštovati zakone države Crne Gore, nezavisno odakle su i šta rade”, naveo je Veljoviæ.
Odgovarajuæi na pitanje u vezi sa policajcima iz Rožaja koji su napustili Crnu Goru, Veljoviæ je podsjetio da je ih pozvao da se vrate jer mogu i treba da se osjeæaju bezbjedno u svojoj državi.
Bivši granièni policajci Enver Daciæ i Mithad Nurkoviæ, napustili su sa porodicama Crnu Goru zbog, kako su ranije naveli, prijetnji koje su dobijali nakon što su poèeli javno da govore o švercu na crnogorskoj granici sa Kosovom. Nakon njih, Crnu Goru je napustio i bivši policajac Suad Muratbašiæ.
“Ne može im neka druga biti ljepša, bolja i milija od one gdje su roðeni”, ocijenio je Veljoviæ.
Prema njegovim rijeèima, u Upravi policije trenutno postoji višak zaposlenih, tako da se trenutno o moguænosti njhovog povratka na posao ne može govoriti.
Veljoviæ je objasnio da su postojali razlozi iskljuèivo profesionalne prirode zbog kojih je njima uruèeno rješenje o prestanku radnog odnosa, dodajuæi da su imali ugovor o radu na odreðeno vrijeme.
“Imamo višak službenika. Više ne možemo primati policajce sa srednjom školom i u civilstvu, ta procedura je završena. Postoji Policijska akademija, koja veæ èetvrtu generaciju plasira na tržište radne snage”, precizirao je on.
Veljoviæ je kazao da u policiju u narednom periodu mora dolaziti mlad i školovan kadar, sa visokom struènom spremom. “Ne možemo primati ljude priuèene, doškolovane”.
Govoreæi o svom statusu vršioca dužnosti direktora Uprave policije, Veljoviæ ja naveo da ne razmišlja o povlaèenju i da ne misli da je to problem sa stanovišta legitimiteta.
Kada je u pitanju novi mandat, on je rekao to je pitanje u nadležnosti Vlade, koja æe se izjasniti kada se stvore svi uslovi.
“O tom pitanju nisam u situaciji ni da odluèujem, niti da mogu uèiniti nešto da bi se ta procedura ubrzala ili eventualno usporila”, dodao je Veljoviæ.
On smatra da ne treba davati “opisne ocjene” u vezi sa saradnjom policije i tužilaštva, dodajuæi da je ona najbolja onda kada je u skladu sa zakonskim obavezama i standardima.
Veljoviæ je, ipak, ocijenio da je meðuinstitucionalna sradnja u pojedinim momentima nedostajala. “To se potvrdilo u odreðenim konkretnim aktivnostima, ali mislim da to pitanje polako prevazilazimo”, kazao je on.
Policija je, kako je dodao, dužna da profesionalno postupa po zahtjevima i nalozima tužioca, na svim nivoima.
“Insitstiram na meðuinsttucionalnoj saradnji i to jeste zahtjev i preporuka naših partnera iz EK i prioritet u radu Uprave policije”, naveo je Veljoviæ.
Prema njegovim rijeèima, u Crnoj Gori nema masovnih pokušaja ilegalnih migracija, ali ima pojedinaènih.
Veljoviæ je kazao da država ilegalne imigrante mjesecima èuva, hrani i obezbjeðuje, tako da imaju human smještaj i odnos.
“U nedostatku naših kapaciteta, iznajmljujemo neke druge kapacitete, u zakup uzimamo prostor i dajemo moguænost tim ljudima da imaju siguran krov nad glavom”, pojasnio je on.
Veljoviæ je najavio da bi prihvatilište za strance moglo biti završeno do kraja godine, dodajuæi da je to velika investicija.
On je pojasnio da æe prihvatilište biti “na nacionalnom nivou kvalitetan objekat”, koji æe moæi da zadovolji sve standarde. “Kao što to imaju neke druge države koje su to pitanje veæ riješile”.
Veljoviæ je dodao i da u Crnoj Gori postoji odreðeno djelovanje vehabijskog pokreta, koje službe bezbjednosti prate u okviru zakonskih moguænosti.
“Imali smo situacija da se blokiraju muslimanski vjerski objekti u Crnoj Gori, da se maltretiraju vjernici Muslimani od strane pojedinaca i struktura vehabijskog pokreta i mi smo spremni da kao služba odluèni da te aktiivnosti ispratimo”, kazao je Veljoviæ.
Prema njegovim rijeèima, to ne znaèi da policija ima namjeru da ulazi u crkve i džamije, ali graðani moraju imati priliku da, u skladu sa Ustavom i liènom procjenom i ubjeðenjem, ispoljavaju svoja vjerska osjeæanja.
Veljoviæ je najavio da bi Uprava policije trebalo da do kraja mjeseca potpiše memorandum o saradnji sa nevladinom organizacijom (NVO) Forum Progres, dodajuæi da æe policija obezbijedti sve skupove i manfistacije u državi.
“Uèiniæmo sve da svi skupovi, okupljanja, manifestacije u Crnoj Gori proteknu bezbjedno i da mi kao službe preduzmemo sve što je potrebno da se graðani Crne Gore i gosti koji budu u Crnoj Gori osjeæaju sigurno i bezbjedno”, precizirao je on.
Prema njegovim rijeèima, graðani sve više vjeruju policiji, što pokazuju i istraživanja koja pokazuju taj trend rasta.
Poslednjih deset godina, kako je naveo, taj broj nikada nije prešao 50 odsto, a u prošloj godini je bilo otprilike 55 odsto graðana koji iskazuju odnos povjerenja i podrške prema policijskoj organizaciji.
“Policijsku organizaciju pojedinci doživljavaju kao organ represije i sile. Tu psihologiju moramo mijenjati prvo u policijskoj organizaciji, pa onda u svijesti naših graðana”, zakljuèio je Veljoviæ.
(kraj) drv/žug