
Podgorica, (MINA) – Uprave podgorièkih osnovnih škola spremno su doèekale poèetak školske godine, a broj prvaka u njima uglavnom je poveæan, u odnosu na prethodnu godinu.
Pomoænik direktora u Osnovnoj školi (OŠ) „Milorad Musa Burzan“, Ilija Paviæeviæ, kazao je da je ta škola spremna za poèetak nove školske godine.
„Ove godine imamo sedam odjeljenja sa 28 uèenika, odnosno jedno odjeljenje više nego prošle godine“, rekao je on agenciji MINA.
Prema rijeèima Paviæeviæa, uprava škole je ljeto iskoristila za sitne popravke, a iduæe godine oèekuje se adaptacija krova i da se objekat renovira kako bi bio energetski efikasan.
„Oèakujemo od Minitarstva ekonomije ulaganja kako bi se popravili fasada i dijela stolarije koji još nije zamijenjen na drugom spratu, dok je na prvom sve sreðeno i spremno da doèeka prvake i uèenike drugih razreda“, rekao je on.
Direktor OŠ „Štampar Makarije“ Zoja Bojaniæ Laloviæ, kazala je da je u tu ustanovu upisano 200 prvaka.
„Upisali smo sedam odjeljenja i broj prvaka se poveæao u odnosu na prošlu godinu“, rekla je ona.
Prema rijeèima Bojaniæ Laloviæ, uprava škole je tokom ljetnjih mjeseci obavila popravke i da je objekat oèišæen "od poda do krova".
„Škola je sreðena, okreèena, svih sedam uèionica za prvake smo sredili, postavili trakaste zavjese, osvježili ih novim crtežima“, rekla je ona.
I OŠ „21.maj“ je ovu školsku godinu doèekala spremno.
Direktor te ustanove, Jana Kilibarda, kazala je da je ove godine upisano 130 prvaka koji su rasporeðeni u pet odjeljenja.
„Na sreæu imamo novu školu pa za renoviranjem nije bilo potrebe“, rekla je ona.
Direktor Udruženja Roditelji, Kristina Mihajloviæ, kazala je da roditeljima u Crnoj Gori treba pomoæi kako bi svoju djecu pripremili za predstojeæu školsku godinu.
Ona je navela da je udruženje Roditelji pred poèetak školske godine organizovalo akciju u kojoj su prikupljali oèuvanu garderobu, školski pribor i udžbenike.
„Interesovanje graðana, koji su se prijavljivali tokom dva dana koliko je trajala akcija u Delta Sitju je bilo ogromno. Na osnovu toga može se zakljuèiti da je trebalo naæi neke modele za pomoæ roditeljima kojima je to potrebno“, rekla je Mihailoviæ agenciji MINA.
Ona je kazala da je je Ministarstvo prosvjete pomoglo porodicama koje su korisnici materijalne pomoæi.
Meðutim, dodala je Mihailoviæ, postoji veliki broj onih koju tu vrstu pomoæi ne koriste koriste ali im takoðe treba izaæi u susret.
„Procjene su da je oko 200 EUR potrebno da se jedno dijete opremi za školu, a treba imati na umu da u Crnoj Gori ima najviše porodica sa jednim ili više djece, a da je prosjeèna platu 480 EUR“, navela je ona.
Sve to, dodala je Mihailoviæ, navodi na zakljuèak da je je veæina roditelja bilo u problemu kako da djecu adekvatno spreme za poèetak školske godine.
(kraj)brv/mib