Visoke kamate među glavnim barijerama
- Visoke kamate među glavnim barijerama
- Post By kristina
- 13:25, 28 februar, 2016

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Potencijalni preduzetnici u Crnoj Gori suočavaju se sa brojnim barijerama prilikom otpočinjanja biznisa, među kojima su ključne visoke kamatne stope, nepostojanje adekvatnih kreditnih linija i strah od neuspjeha, smatraju predstavnici poslodavačkih asocijacija.
Projekt menadžer Unije poslodavaca (UPCG), Mirza Mulešković, kazao je da su najčešće prepreke sa kojima se susreću potencijalni preduzetnici visoke kamatne stope i nepostojanje kreditnih linija kreiranih koje bi bile u skladu sa individualnim potrebama preduzeća.
“Značajne barijere za otpočinjanje biznisa u Crnoj Gori, pored toga, predstavlja i nedostatak alternativnih vidova finansiranja i nemogućnost obezbjeđenja adekvatnog kolaterala”, rekao je Mulešković agenciji Mina-business.
On smatra da nepredvidljivost izmjena regulatornog okvira, kao i visoki troškovi po osnovu isplate zarada značajni problemi koji opterećuju sektor preduzetnišva u Crnoj Gori.
„Preduzetnici nailaze na probleme i u regulatornom okviru, što se odnosi na selektivnu primjenu pozitivnih propisa, ali i neefikasnu administraciju na državnom i lokalnom nivou“, naveo je Mulešković.
On je dodao i da nelojalna konkurencije i neformalna ekonomija u vidu neregistrovanih preduzeća, takođe destimulativno djeluju na osnivanje novih firmi.
„S obzirom na probleme s kojima se susrijeću, ne čudi nesigurnost i bojazan mladih ljudi prilikom razmatranja mogućnosti pokretanja sopstvenog posla, niti njihova sklonost ka zapošljavanju u organima državne i lokalne uprave“, saopštio je Mulešković.
On je kazao i da, sa druge strane, postoje pozitivni pomaci kada je riječ o posebnim linijama za finansiranje mladih u biznisu.
„Investiciono razvojni fond (IRF) je kreirao liniju za finansiranje mladih preduzetnika, gdje je godišnja kamatna stopa 2,5 odsto, što je veoma stimulativno za početnike u biznisu“, rekao je Mulešković.
On je, u pogledu ambijenta za razvoj preduzetništva u Crnoj Gori, naveo da je procedura pokretanja biznisa u posljednjih nekoliko godina pojednostavljena, dok su troškovi otvaranja preduzeća smanjeni.
„Crna Gora se prema indikatoru o otpočinjanju biznisa nalazi na 59. mjestu među 189 zemalja obuhvaćenih analizom Svjetske banke. Za otvaranje preduzeća neophodno je deset dana, što je u skladu sa prosjekom u državama Evrope i Azije“, saopštio je Mulešković.
On smatra da bi sistem kakav ima Crna Gora, sa više od 97 odsto preduzetnika, malih i srednjih preduzeća, trebalo dodatno da radi na jačanju poslovnog ambijenta u cilju podsticanja osnivanja kompanija.
„Potrebno je da Crna Gora intenzivira dodatne napore u cilju promocije preduzetništva širim društvenim grupama, jer su preduzetnici, mala i srednja preduzeća motor razvoja svih ekonomija“, kazao je Mulešković.
Prema njegovim riječima, kampanje i projekti koje imaju za cilj uključivanje biznisa u unaprijeđenju poslovnog ambijenta, predstavljaju značajnu kariku u procesu stvaranja održivih preduzeća u Crnoj Gori.
„Kampanja #Bez barijera. Da posao ne stoji!# primjer je projekta koji je usmjeren na pokretanje dijaloga sa građanima, s ciljem pojednostavljivanja komplikovanih birokratskih procedura i eliminisanja prepreka u biznisu“, naveo je Mulešković.
On je dodao i da se preduzetnici u Crnoj Gori u najvećoj mjeri opredjeljuju za otpočinjanje biznisa u sektorima trgovine, poljoprivrede, turizma i ugostiteljstva i informaciono-komunikacionih tehnologija.
Ekonomski savjetnik u Montenegro biznis alijansi (MBA), Vesna Daković, smatra da veliki rizik i strah od neuspjeha, uz dio zakonske regulative, značajno obeshrabruju potencijalne preduzetnike.
“Nažalost, najviše nedostaje ambicije i motiva za bavljenje preduzetništvom, ali očekujemo da će se to promijeniti u skorijoj budućnosti”, kazala je Daković.
Ona je navela i da dobre biznis ideje sptutava nedostatak finansijskih sredstava.
“Veliki problem potencijalnih preduzetnika predstavlja novac potreban za otpočinjanje biznisa, pa u tom pravcu treba raditi, kroz osmišljavanje finasijske podrške za početnike u biznisu”, saopštila je Daković.
Prema njenim riječima, veoma je značajno promovisanje uspješnih preduzetnika, njihovih poduhvata i vještina kroz treninge i obrazovanje u cilju otklanjanja barijera sa kojima se srijeću.
“Trudimo se da podstičemo preduzetništvo kroz projekat za najmlađe #Rastimo uz ideje#. Cilj nam je da stvorimo potencijalne investitore”, navela je Daković.
Ona smatra da se u cilju poboljšanja položaja preduzetnika u Crnoj Gori, treba osvrnuti na edukaciju i udruženje poslodavaca, jer na taj način mogu doći do rješenja problema sa kojima se svakodnevno susrijeću.
“Mnogo je udruženja koji doprinose preduzetništvu kroz razne projekte i kampanje. Posebno je interesantan regionalni projekat #Business Café# koji okuplja preduzetnike da diskutuju”, kazala je Daković.
Ona je dodala da se potencijalni preduzetnici najčešće odlučuju za uslužne djelatnosti, ali i da hobiji nerijetko prerastu u uspješan biznis.
(kraj) mar/nar