Vlada će obezbijediti novac za povraćaj uplata za magistarski
- Vlada će obezbijediti novac za povraćaj uplata za magistarski
- Post By urednik
- 21:06, 24 oktobar, 2019

Podgorica, (MINA) - Vlada će obezbijediti Univerzitetu Crne Gore (UCG) novac za povraćaj uplate studentima za magistarski rad, u septembarskom roku, saopšteno je nakon sjednice Vlade.
Navodi se da je Vlada utvrdila Predlog zakona o dopuni Zakona o visokom obrazovanju i odlučila da ga dostavi Skupštini na razmatranje po skraćenom postupku.
Predlogom dopuna propisano je da studenti, upisani na magistarske studije na javnim ustanovama do dana stupanja na snagu zakona, koji su izmirili, odnosno izmire školarinu u skladu sa Ugovorom o studiranju, nijesu dužni da plaćaju troškove za magistarski rad, ako te studije završe do kraja studijske 2020/2021. godine.
„Ovakvim rješenjem studentima su date dvije godine za završetak postdiplomskih studija, bez obaveze plaćanja dodatnih troškova za magistarski rad, odnosno za prijavu magistarskog rada, osim onih koji se odnose na školarinu i na prenos kredita za nepoložene ispite“, kaže se u saopštenju.
Kada je pak riječ o produženju roka za upis na specijalističke studije za dvije godine, utvrđenim izmjenama i dopunama predloženo je da ustanove koje su akreditovale studijske programe specijalističkih studija do dana stupanja na snagu predloženog zakona mogu da upisuju studenate na specijalističke studije do studijske 2021/2022. godine.
Ministarstvo finansija i Ministarstvo prosvjete zaduženi su da, u saradnji sa Univerzitetom Crne Gore (UCG), u budžetu za naredne godine opredijele nedostajuća sredstva po osnovu troškova za magistarski rad.
„Vlada je odlučila da iz tekuće budžetske rezerve obezbijedi UCG-u nedostajući iznos novca za povraćaj uplate studentima po osnovu uplate za magistarski rad, koji su uplate izvršili u septembarskom roku“, navodi se u saopštenju.
Na sjednici su usvojeni i izvještaj o realizaciji obaveza iz Programa rada Vlade za prva tri kvartala ove godine i o realizaciji zaključaka Vlade za drugi kvartal.
„Izvještaji su pokazali da je Vlada u prva tri kvartala ove godine realizovala 79,30 odsto obaveza iz Programa rada, i da je u drugom kvartalu realizovala 94,28 odsto zaključaka“, kaže se u saopštenju.
Iz Vlade podsjećaju da je Programom rada za prva tri kvartala planirano ukupno 227 tema, od čega 75 iz nadležnosti Komisije za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku i 152 teme iz nadležnosti Komisije za ekonomsku politiku i finansijski sistem.
„Od ukupnog broja planiranih tema, realizovano je 66 iz nadležnosti Komisije za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku i to 54 iz tematskog i 12 tema iz normativnog dijela, kao i 114 tema iz nadležnosti Komisije za ekonomsku politiku i finansijski sistem, i to 71 iz tematskog, 21 iz normativnog dijela Programa i 22 prioritetna razvojna projekta“, precizirali su iz Vlade.
Na sjednici je usvojen i Izvještaj o realizaciji Plana optimizacije javne uprave 2018-2020. za period 1. april - 30. jun, i donijeta Odluku o izmjeni i dopuni Odluke o otpremnini u slučaju sporazumnog prestanka radnog odnosa zaposlenih u javnom sektoru.
Ministarstvo javne uprave je zaduženo da do 1. marta naredne godine dostavi Vladi objedinjeni izvještaj o realizaciji Plana optimizacije javne uprave 2018-2020 za treći i četvrti kvartal ove godine
Državni organi i javne ustanove čiji je osnivač država zaduženi su, a sudstvu, državnom tužilaštvu i jedinicama lokalne samouprave je preporučeno, da obustave zapošljavanje zasnivanjem radnog odnosa na neodređeno i određeno vrijeme do 1. marta naredne godine.
„Uz izuzetak da je moguće je zasnovati radni odnos na određeno ili neodređeno vrijeme uz saglasnost Užeg kabineta Vlade“, dodaje se u saopštenju.
Državni organi i javne ustanove čiji je osnivač država su zaduženi, a sudstvu, državnom tužilaštvu i jedinicama lokalne samouprave je preporučeno da donesu rješenja o prestanku radnog odnosa licima koja su zaključila radni odnos na određeno vrijeme nakon isteka roka na koji je odnos zasnovan.
„S tim što se radni odnos ne može produžiti do 1. marta 2020. godine bez prethodne saglasnosti Užeg kabineta Vlade“, precizirali su iz Vlade.
Navodi se da je izmijenjenom Odlukom propisano da se Sporazum o prestanaku radnog odnosa ne može zaključiti sa zaposlenim koji obavlja poslove koji su od posebnog značaja za nesmetano i redovno vršenje poslova neophodnih za ostavarivanje nadležnosti organa, odnosno pravnog lica u kome je zaposleno.
„Takođe je propisano da se na radno mjesto zaposlenog kojem je prestao radni odnos u skladu sa stavom 1 člana 6 Odluke ne može zaposliti drugo lice, te da se to radno mjesto ukida izmjenom akta o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji, u roku od 30 dana, od dana isplate otpremnine“, kaže se u saopštenju.
Usvojen je i Izvještaj o realizaciji obaveza iz Programa pristupanja Crne gore Evropskoj uniji 2019-2020 za prva tri kvartala ove godine, u kojem se navodi da je, od ukupno 195 obaveza, ispunjeno 128, odnosno 66 odsto.
„Kada je riječ o zakonima i podzakonskim aktima, od 137 realizovano je 76, ili 55 odsto. Pored toga, od 58 strategijskih dokumenata, ispunjeno je 52, odnosno 90 odsto“, navodi se u saopštenju.
Vlada je prihvatila Koncept podrške Crne Gore savezničkim snagama (Host Nation Support - HNS).
Kako su pojasnili iz Vlade, HNS predstavlja civilnu i vojnu pomoć pruženu u miru, u slučajevima prirodnih i tehničko - tehnoloških i ekoloških nesreća, za vrijeme kriza i za vrijeme sukoba, od zemlje koja je domaćin savezničkim snagama i organizacijama koje su smještene na njenoj teritoriji, koje sprovode operaciju na ili sa njene teritorije, ili kroz nju samo prolaze.
„Cilj Koncepta je definisanje osnovnih okvira za sprovođenje podrške Crne Gore kao zemlje domaćina u skladu sa doktrinarnim dokumentima NATO-a i propisima u Crnoj Gori, kao i obezbjeđenje međusobne usklađenosti civilnog i vojnog dijela podrške sa dokumentima odbrambenog planiranja“, kaže se u saopštenju.
Vlada je usvojila prihvatila Memorandumu o razumijevanju koji se odnosi na organizaciju, administraciju i finansiranje Međunarodne škole u SHAPE.
Navodi se da će, po ugledu na ostale NATO članice koje su procijenile da je taj vid školovanja najefikasniji i najisplativiji, Crna Gora potpisivanjem ovog Memoranduma omogućiti vojno-diplomatskim predstavnicima da budu uključeni u rad školskih odbora i komiteta za budžetska pitanja i na taj način će učestvovati u procesu donošenja odluka kada su u pitanju politike škole.
„Na taj način bi se, između ostalog, omogućilo da djeca crnogorskih vojno-diplomatskih predstavnika apliciraju za stipendije u toku završne godine školovanja“, kaže se u saopštenju.
Usvojena je i Informacija o realizaciji mjera iz šengenskog akcionog plana (šAP) u oblasti izgradnje i rekonstrukcije graničnih prelaza i objekata Sektora granične policije.
Prilikom predstavljanja izvještaja navedeno je da se program sektorske direktne budžetske podrške za unapređenje sistema integrisanog upravljanja granicom uspješno sprovodi.
„Naglašeno je da je u prošloj godini, eksterna evaluacija Evropske komisije procijenila da je ispunjeno 100 odsto indikatora za uplatu druge tranše, što Crnu Goru čini jedinom državom korisnicom ovog programa koja je ispunila sve postavljene ciljeve, zahvaljujući uloženim naporima i postignutim rezultatima svih sudionika u ovom procesu“, kazali su iz Vlade.
Na kraju rasprave je zaključeno da se isto očekuje i kada je riječ o uplati treće tranše, pri čemu su evaluatori pozitivno ocijenili napore uložene u realizaciji mjera iz šAP-a u prethodnoj godini.
(kraj) gop