Vlada stvara paralelni poreski sistem
- Vlada stvara paralelni poreski sistem
- Post By biljanam
- 08:01, 13 jun, 2015

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Namjera Vlade da investitorima koji bi gradili hotele sa èetiri i pet zvjezdica obezbijedi dodatne poreske olakšice je stvaranje paralelnog poreskog sistema za bogate i siromašne, smatraju u opoziciji.
To je, kako su ocijenili i prevaljivanje tereta razvoja na mala i srednja preduzeæa, koja bi servisirala troškove budžeta.
Nezavisni poslanik Mladen Bojaniæ rekao je Vijestima da se do ozbiljnih investitora u bilo kojoj grani privrede ne dolazi stalnim smanjenjem poreskih stopa i subvencijama, veæ pravnom sigurnošæu, efikasnom adiministracijom, jasnim urbanistièkim planovima i povoljnijim kadrovskim potencijalom.
On smatra da bi taj posao sa gubitkom prihoda otvorio prostor investitorima na koje se država ne može dugoroèno osloniti.
„Ovo šta radi Vlada nije održiva ekonomska politika u turizmu. Možemo imati kratkoroène efekte kroz prodaju stanova, a dugoroèno to je velika šteta na lokacijama pogodnim za razvoj održivog turizma.
Srðan Periæ iz Pozitivne ocijenio je da Vlada ad hoc mjerama želi obezbijediti instant razvoj hotelijerstva pošto je prethodno dozvolila da priobalni prostor bude devastiran divljom i nekontrolisanom gradnjom.
„Izgleda da æe pored toga što je teret krize bio prevaljen na najsiromašnije, sada i teret razvoja biti prevaljen na mala i srednja preduzeæa koja u suštini ne dobijaju nikakvu pomoæ“, rekao je Periæ.
Goran Daniloviæ iz Demosa smatra da gradnja stanova i vila na luksuznim lokacijama koji bi se prodavali neæe donijeti dugoroènu korist budžetu.
Prema njegovim rijeèima, Vlada hoæe da napravi dva paralelna poreska sistema za bogate i siromašne i da kratkoroènim mjerama za punjenje budžeta obezbijedi rate za autoput.
Neke od mjera kojima Vlada želi podstaæi izgradnju hotela sa èetiri i pet zvijezdica od naredne godine su smanjenje poreza na dodatu vrijednost (PDV) na sve usluge u hotelima sa 19 na sedam odsto, oslobaðanje vlasnika hotela plaæanja poreza na imovinu i poreza i prireza na zarade zaposlenih na deset godina, smanjenje doprinosa na zarade za 50 odsto na deset godina, subvencionisane kamate do iznosa od tri do èetiri odsto, oslobaðanje obaveze plaæanja takse za regionalni vodovod.
Prethodno je potrebno izmijeniti deset zakona i uraditi jedan novi o turistièkim zonama i visokokvalitetnom turizmu. Predviðene su i povoljnosti kroz nove forme poslovnih modela prilagoðenim investitorima kao što su hibridni hoteli (mješavina stambenih jedinica i klasiènog hotela).
Te mjere bi, kako oèekuju u Vladi, omoguæile izgradnju ili rekonstrukciju 76 hotela koji bi imali èetiri ili pet zvijezdica sa 8,21 hiljadom soba. Te investicije u naredne tri godine vrijedile bi 757 miliona EUR i uticale bi na rast BDP-a na kraju 2018. godine za šest odsto u odnosu na iznos iz ove godine.
Vlada oèekuje da bi tokom izgradnje ovih hotela državni budžet imao prihod od 119 miliona EUR, a od toga najviše od PDV-a na prodate stanove i vile u okviru takozvanih hibridnih hotela.
Istovremeno bi zbog usanjenja PDV-a na turistièke usluge postojao manjak od 18 miliona, pa bi, kako oèekuju, država imala neto prihod od 101 milion.
Meðutim, u ovoj analizi nije navedeno koliko bi država izgubila zbog drugih mjera kao što su subvencioniranje kamata investitorima i na druge poreze, prireze, doprinose i naknade koje planiraju ukinuti kada hotel bude izgraðen.
Graditelji hotela sa èetiri i pet zvijezdica protekle i ove godine osloboðeni su plaæanja komunalija, uvoznog PDV-a za proizvode i usluge za gradnju hotela, a smanjen je iznos poreza na nepokretnosti.
Zakljuèkom je Vlada zadužila Ministarstvo finansija da u saradnji sa Investiciono razvojnim fondom definiše konkurentnu politiku podsticaja omoguæavajuæi kredite sa kamatama od dva do èetiri odsto, sa grejs periodom od dvije godine i rokom otplate od 15 do 25 godine. Sve to mora biti omoguæeno do poèetka naredne godine, ali nije navedeno gdje æe država ili ovaj njen fond obezbijediti novac za ove kredite.
Kako je navedeno, hoteli sa pet zvijezdica sada èine svega èetiri odsto ukupnih hotelskih kapaciteta, a cilj je da se taj procenat do 2020. godine poveæa na 13,2 odsto.
Vlada u izvještaju priznaje svoju dosadašnju grešku jer je omoguæavala izgradnju stambenih zgrada na luksuznim lokacijama na obali mora. Zbog toga je predviðeno smanjenje graðevinskih zona i zabrana izgradnje stambenih zgrada u zoni od hiljadu metara od obale.
Kako je navedeno, sadašnjim urbanistièkim planovima u zonama na obali predviðeno je 500 hiljada stanova, a do sada je izgraðeno 120 hiljada.
“Zbog bržeg povraæaja investicije investitori se lakše odluèuju da grade stambene jedinice nego hotele. To je suprotno ciljevima koje je Crna Gora zadala strateškim dokumentima u oblasti turizma”, navedeno je u izvještaju ne navodeæi zbog èega je postala praksa izgradnja stambenih zgrada na “pjeni od mora”.
Meðutim sporna je definicija šta je to stambena jedinica, jer Vlada kroz forme “hibridnih hotela” omoguæava izgradnju stanova i vila u tim kompleksima koje investitor može prodati na tržištu.
Upravo najveæi projekti Portonovi, Luštica, Porto Montenegro, Miloèer, Kraljièina plaža, Buljarica veæinom èine stanovi i vile za prodaju.
Zadužena je meðuresorna radna grupa da u roku od deset dana informiše Vladu o potrebi donošenja zakona o turistièkim zonama i visokokvalitetnom turizmu.
Prema informacijama Vijesti, ovaj zakon bi objedinio ono što Vladi do sada nije prolazilo, a to je da u Skupštini proðe zakon koji bi joj omoguæio da oduzima privatno zemljište za ove potrebe po skraæenoj proceduri i sama odreðivala naknadu.
Raniji predlog izmjena zakona o eksproprijaciji je povuèen iz procedure jer su protiv bili opozicija i SDP, pa zakon nije imao veæinu.
(kraj) bvm