Vlast æe pokušati da smanji uticaj predstavnika NVO
- Vlast æe pokušati da smanji uticaj predstavnika NVO
- Post By urednik
- 12:13, 10 mart, 2012

Podgorica, (MINA) – Izvršna vlast pokušaæe da marginalizuju ili umanji uticaj predstavnika civilnog sektora u radnim grupama za pregovaraèka poglavlja 23 i 24, ocijenio je Boris Mariæ iz Centra za graðansko obrazovanje.
Mariæ, Ana Novakoviæ iz Centra za razvoj nevladinig organizacija (NVO), Velida Hodžiæ iz NVO Ikra i Jovana Maroviæ iz Instituta Alternativa predstavnici su civilnog sektora u grupi za pregovaraèko poglavljo 23 koje se odnosi na pravosuðe i temeljna prava.
U grupi 24 - pravda, sloboda i bezbjednost iz NVO sektora su Siniša Bjekoviæ iz Graðanske alijanse i Ana Seliæ iz Centra za monitoring.
Mariæ je ocijenio da odluka Vlade da ukljuèi nevladine organizacije u pregovore nije iznenaðenje, buduæi da taj sektor ima uticaj na društvena pitanja, ali da tek treba vidjeti koliko je izvršna vlast iskrena u toj namjeri.
»Mislim da æe pokušati da u jednom dijelu marginalizuju ili svedu na manju mjeru uticaj predstavnika civilnog sektora«, rekao je Mariæ agenciji MINA.
On je je kazao da je Crna Gora jedna od prvih država koja ukljuèuje civilni sektor.
"U Crnoj Gori je specifièno da ciivlno društvo ima prilièno veliki uticaj na neka društvena pitanja i tokove, pa i nije iznenaðenje da se izvršna vlast odluèila da ukljuèi civilni sektor u proces pregovaranja«, smatra on.
Mariæ je rekao da je bilo malo kandidata za èlanove te dvije radne grupe, dodajuæi da su to procesi kroz koje treba uèiti i koji su izazovni.
On smatra da u perspektivi ima prostora za još ljudi iz NVO sektora.
Mariæ je ocijenio da predstavnici civilnog društva u dvije radne grupe, moraju da budu otvoreni, ne samo prema svojim NVO, nego i ostalom dijelu nvo sektora za sve sugestije, primjedbe, predloge, inicijative.
"Moramo imati senzibilitet da kanališemo ono što je preovlaðujuæe mišljenje u civilnom sektoru, naravno, ne narušavajuæi autonomiju koju imamo kao individue«, pojasnio je on.
Mariæ je ocijenio da je ovo tek poèetak procesa, dodajuæi da ne vjeruje da su kriterijumi bili u bilo kom smislu ti koji su osporavali veæi broj prijava NVO sektora za pregovoarèke grupe.
»Èini mi se da postoje dva osnovna razloga, prvi je upitnost odreðenih kadrovskih kapaciteta da se uðe u takav proces, a s druge strane, mislim da su, posebno jaèe NVO, procijenile da to možda nije u ovom trenutku njihov primarni zadatak, da treba da ostanu u sferi dosadašnjeg djelovanja koje æe im sigurno omoguæavati veæu kritiènu notu èitavom procesu«, naveo je Mariæ.
Kad odluèite da budete dio nekog tima, dodao je, onda vjerovatno na neki naèin sebe ogranièavate u tom dijelu pojavnosti kritike.
Mariæ smatra da su to osnovni razlozi, ali da treba pratiti kakvo æe interesovanje biti za ostala poglavlja kad se budu otvarala. »Pa æemo vidjeti da li se radi primarno o individualnim ocjenama ili o kadrovskom potencijalu civilnog sektora«, rekao je on.
Mariæ je podsjetio da sad slijedi faza skrininga.
»Skrinig æe relatvno brzo biti završen i tek poslije toga moæi æemo svi da prièamo o nekim svojim predlozima i moguænosti uticaja uopšte na proces«, zakljuèio je Mariæ.
(kraj) boj/žug