
Beograd, (MINA) - Referendum na kojem bi se graðani Srbije izjasnili o statusu Kosova je pokušaj vlasti da na graðane prebace odgovornost zbog ishoda razgovora o konaènom statusu pokrajine, smatraju predstavnici politièkih partija.
Savjetnik premijera Aleksandar Simiæ rekao je da bi, s obzirom na mnogobrojne provokacije meðunarodnih i albanskih politièkih predstavnika, svi ozbiljni politièki faktori trebalo da razmisle o ideji o raspisivanju referenduma.
"Na referendumu bi bilo pitanje da li su graðani Srbije spremni da dio svoje teritorije, milom ili silom, ustupe kosovskim Albancima", predložio je Simiæ.
"Referendum bi bio korišæen za manipulisanje graðanima u predizborne svrhe", smatra funkcioner G17 plus Èedomir Antiæ.
On pita zašto se postavlja pitanje referenduma sada kada Srbija nema suverenitet nad tom teritorijom.
"Veæ smo jednom prekršili zakljuèke referenduma o Kosovu. Graðani Srbije velikom veæinom su 23. aprila 1998. godine odluèili da se ne dozvoli miješanje stranaca u pregovaraèki proces, pa se sve završilo Kumanovskim sporazumom. Èemu novi referendum kojim bismo rekli da ne pristajemo na rezultate pregovora", kazao je Antiæ.
On tvrdi da je sada situacija deleko drugaèija nego prije osam godina. "Tada smo imali vojsku na Kosovu, danas toga nema i meðunarodna zajednica bi sa daleko manje interesovanja reagovala na takav referendum", kazao je Antiæ listu "Blic".
Srpski pokret obnove smatra da neæe doæi do referenduma jer takvo izjašnjavanje u toku pregovora ne bi ojaèalo poziciju Srbije.
"Srbija je veæ dala korektnu ponudu za pregovore. Na izvjestan naèin zabetonirali smo svoj minimum i spremni smo o svemu drugom da razgovaramo. Ne vjerujemo da æe ishod biti takav da bi referendum bio potreban", kaže potpredsjednik Vlajko Seniæ.
Za potredsednika Demokratske stranke Dušana Petroviæa predlog Simiæa je „potpuno neumjestan“.
"Država i politièari trebalo bi da se više koriste diplomatskim aktivnostima i kontaktima sa zemljama èlanicama Savjeta bezbjednosti i Kontakt grupe", smatra on.
(kraj) isf