Vožnjak: Vlada treba da demonopolizuje uvoz
- Vožnjak: Vlada treba da demonopolizuje uvoz
- Post By kristina
- 15:48, 16 mart, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Inflaciju i cjenovne šokove crnogorska Vlada mogla bi ublažiti jedino demonopolizacijom uvoza i maloprodaje, ocijenio je danas ekonomski ekspert lista Monet /Montenegro Economic Trend/, Pšemislav Vožnjak /Przemyslaw Wozniak/.
Iz Vlade je najavljeno da èe od 1. aprila elektrièna energija poskupjeti 23 odsto, dok su od poèetka godine cijene benzina i dizela porasle za èetiri, odnosno 16 odsto.
Vožnjak je ocijenio da poskupljenja elektriène energije i goriva posredno i neposredno utièu na nivo cijena skoro svih proizvoda.
“Mjere kojima Vlada može ublažiti ovaj efekat su prilièno ogranièene, jer oba poveæanja cijena izgledaju opravdano. Ona samo može razbiti monopole uvoza i maloprodaje, zbog kojih su proizvodi mnogo skuplji nego što je opravdano”, rekao je Vožnjak agenciji Mina-business.
Kao primjer negativnog uticaja uvoznog i maloprodajnog monopola on je naveo potrošaèku korpu, koja je u Crnoj Gori oko 50 odsto skuplja nego u Srbiji, uprkos mnogo nižim carinama na prehrambene proizvode.
“Vlada bi trebalo da interveniše u ovom dijelu i da nametne pravila tržišnog ponašanja. Adekvatna deregulatorna politika smanjila bi neefikasnost tržišta i doprinijela sniženju cijena veæine potrošaèkih dobara, kao što su hrana, odjeæa i obuæa”, smatra Vožnjak.
Indeks troškova života u Crnoj Gori je od decembra 1999. godine porastao oko 51 odsto, dok su cijene lijekova, novina i obuæe zabilježile rast od 170, 136, odnosno 95 odsto.
“Cijene veæine proizvoda koje se slobodno uvoze rastu zapanjujuæe brzo. Rješavanje zagonetke zbog èega su cijene lijekova, obuæe ili novina porasle brže od indeksa troškova života, biæe kljuèno za sniženje cijena u Crnoj Gori”, kazao je Vožnjak.
On je dodao da je to najbolje što Vlada može uraditi da bi ublažila neizbježna poskupljenja u energetskom sektoru.
I pored najavljene korekcije cijene elektriène energije, koju Vožnjak smatra opravdanim, kilovat sat æe i dalje biti jeftiniji od svjetskog prosjeka.
“Poveæanje cijene je neizbježno zbog potrebe održavanja, modernizacije i razvoja energetskog sektora u Crnoj Gori. Posljednje poskupljenje elektriène energije u Crnoj Gori krajem 2001. godine iznosilo je oko 50 odsto, dok su u meðuvremenu rasle cijene goriva i indeks troškova života”, podsjetio je Vožnjak.
Od kraja 1999. godine, gorivo je poskupjelo 60 odsto više od rasta indeksa troškova života, dok su cijene elektriène energije bile nepromijenjene.
“Iako je rast cijena elektriæne energije bolan za budžete domaæinstava, on je opravdan zbog razlike u odnosu domaæih i svjetskih cijena. Cijene bliže svjetskom nivou, destimulisaæe rasipanje energije i prekomjernu potrošnju koja je veoma èesta u crnogorskim domaæinstvima i preduzeæima”, kazao je Vožnjak.
On oèekuje da brižljivom politikom cijena elektriène energije, koju æe voditi Agencija za energetiku, bude osiguran rast cijena u liniji projektovanog restrukturiranja i reformi elektroenergetskog sektora.
“Racionalna politika cijena doprinijeæe razvoju i modernizaciji cijelog energetskog sektora i biæe na duži rok korisna i za domaæinstva i za preduzeæa”, zakljuèuje Vožnjak.
(kraj) dmc/dbr