Vojvodiæ: Nova pravila za veæi kvalitet studiranja
- Vojvodiæ: Nova pravila za veæi kvalitet studiranja
- Post By urednik
- 07:23, 4 mart, 2015

Podgorica, (MINA) – Nova pravila studiranja na osnovnim, postdiplomskim i doktorskim studijama fokusirana su na poveæanje kvaliteta i jasno definisanje i primjenu svih razlièito tumaèenih pravila Bolonjske deklaracije, univerzitetskih vrijednosti i standarda evropskog obrazovanja, kazala je rektorka Univerziteta Crne Gore, Radmila Vojvodiæ.
Senat Univerziteta Crne Gore (UCG) usvojio je na prošloj sjednici nova pravila studiranja na osnovnim, postdiplomskim i doktorskim studijama.
Vojvodiæ je u razgovoru za Pobjedu kazala da je rijeè o strateškim dokumentima koji su, kako je ocijenila, izraz odgovornosti prema studentu, nastavi, akademskoj zajednici i šire gledano, društvu.
»Možemo reæi da je suština novih pravila u jasnom definisanju principa na kojima zasnivamo nastavno-istraživaèki proces, koji su do sada, èesto i nedopustivo, razlièito tumaèeni i primjenjivani«, kazala je Vojvodiæ.
Osim usklaðivanja sa Zakonom o visokom obrazovanju i Statutom, pravila su izraz iskustava iz primjene Bolonjske deklaracije i odgovor na mnoge dosadašnje nedoumice koje su muèile i studente i nastavnike.
Rekla je da se u mnogim inoviranim normama daje prednost podizanju standarda kvaliteta, a istovremeno se odgovara na potrebe studenata, u cilju poveæanja efikasnosti studiranja.
»Kroz više stepena studiranja pravila su inovirana promišljajuæi praksu i misiju koju savremeni univerziteti imaju da studentu omoguæe da nauèi, razumije i zna napraviti, da regulišu obrazovni i istraživaèki proces, ali i da osvješæuju našu misiju u razvoju društva«, kazala je Vojvodiæ.
Ona je istakla da je UCG u konstruktivnoj saradnji osluškivao probleme i prijedloge studenata. Za njih je, kako tvrdi, veliko olakšanje da više nema nesporazuma.
»Ima bojazni iskazanih od nastavnika da bi, zbog bezu slovnog prava na izlazak na završni ispit, moglo doæi do zanemarivanja kolokvijuma kao kontinuirane provjere znanja. Hoæu da vjerujem da nema mjesta toj sumnji«, rekla je Vojvodiæ.
Na primjer uvešæe se, obaveznost praktiène nastave, kao i odgovarajuæi ishodi uèenja, odnosno rezultati uèenja, èime se ide u susret evropskim standardima visokog obrazovanja i na što nas obavezuje i zakon.
»Pravila studiranja utvrðuju detalje ozakonjenog dodatnog ispitnog roka u avgustu, preciziraju obavezne izborne module, eliminisana je uslov ljenost izlaska na završni ispit. Insistiramo na transparentnosti i odgovornosti, pa smo predvidjeli i to da se sumarne ocjene, odnosno rezultati studentskih anketa, objavljuju na sajtu Univerziteta«, naglasila je Vojvodiæ.
Upitana šta nova rješenja donose u pogledu uslova studiranja i ima li promjena u visini školarina, Vojvodiæ je odgovorila da odluke o tome donosi Upravni odbor, za svaku studijsku godinu.
»Vjerujem da neæe biti iznenaðenja, pogotovo ne neprijatnih a voljela bih da vam mogu odgovoriti da su na državnom univerzitetu svi studiji budžetski regulisani i da zato na njemu studiraju najbolji«, dodala je ona.
Komentarišuæi zamjerke koje se najèešæe èuju od poslodavaca na nivo znanja kojim raspolažu posljednje generacije visokoškolaca, što se poklapa sa periodom od poèetka primjene Bolonjske deklaracije, Vojvodiæ je kazala da na UCG-u moraju biti senzibilniji za potrebe tržišta rada.
»Nužna je veæa pažnja povodom zapošljivosti studenata, odnosno analize uticaja tržišta rada na formiranje ishoda uèenja i njihovu provjeru. Tu je važno i kreiranje upisne politike, ali i kvalitet obrazovanja koje nudimo«, poruèila je Vojvodiæ.
Ona je dodala da zahvaljujuæi ishodima uèenja koji se moraju definisati, do oktobra oe godine poslodavcima æe biti jasnije koje su znanje, vještine i sposobnosti studenti stekli nakon završetka studija.
(kraj) anm