Vuèiniæ: Vlada ponudila princip uzmi ili ostavi
- Vuèiniæ: Vlada ponudila princip uzmi ili ostavi
- Post By kristina
- 19:52, 5 decembar, 2005

Nikšiæ, (MINA-BUSINESS) – Rješavanju problema u nikšiækoj Željezari ne prilazi se ozbiljno, a ponuðeni naèin pokretanja proizvodnje je u smislu "uzmi ili ostavi", ocijenjeno je danas iz Sindikata te fabrike.
Predsjednik Sindikata Janko Vuæiniæ kazao je da na današnjem sastanku nijesu donesene nikakve odluke, niti se glasalo o predlogu koji je ponudila Vlada.
"Princip uzmi ili ostavi je suština Vladine ponude, a u suprotnom bi došlo do steèaja, što je za radnike apsolutno neprihvatljivo, a ukoliko do toga doðe preduzeæemo sve sindikalne aktivnosti, od štrajkova, protesta i ostalih radikalnih mjera", upozorio je Vuèiniæ.
On je podsjetio da su radnici insistirali na pokretanju proizvodnje od prvog dana odlaska veæinskog vlasnika, kompanije Midlend risorsis.
Vlada je napravila šestomjeseèni plan rada prema kojem æe se proizvoditi 12 hiljada tona betonskog èelika u prva tri mjeseca i zapsoliti 1,14 hiljada radnika.
"Ovo nije rješenje. Mi smo tražili pokretanje proizvodnje i uposlenje svih radnika, iako smo svjesni da sa ovolikim brojem radnika i ovakvom opremom fabrika ne može ostvariti profit", naveo je Vuèiniæ.
"Preostaje nam da prihvatimo ili ne prihvatimo ovaj naèin pokretanja proizvodnje. Treba biti pametan, ne žuriti i donijeti najispravnije odluke", ocijenio je Vuèiniæ.
Vlada je predložila da u prva tri mjeseca 380 radnika bude "na èekanju", da bi se nakon isteka tog roka ukljuèili u proizvodnju a da je moguæ i "sistem rotacije radnika".
"Ponuðeno je da plata za uposlene radnike isnosi 350 EUR a za one na èekanju 130 EUR. Sindikat smatra da u ovom drugom sluèaju zarada ne može biti niža od 160 do 170 EUR", kazao je Vuèiniæ.
On je ponovio da je lièno nezadovoljan i ponuðenom visinom prodaje radnih mjesta i moguæim "kreditiranjem radnika".
"Naš naèin odreðivanja iznosa za prodaju radnog mjesta bitno se razlikuje od onog koji je Vlada predložila, odnosno 4 hiljade EUR. Sindikat traži da to bude izmeðu 15 i 20 hiljada, uz uslov da se radnik za to opredijeli, a ne kao tehnološki višak", objasnio je Vuèiniæ.
On je rekao da Sindikat neæe uèestvovati u odreðivanju ko æe od radnika biti uposlen, veæ da to odluèuje Radna grupa.
"Ta grupa veæ sjutra poèinje sa radom. U njoj su po dva predstavnika Sindikata, Vlade, poslovodstva i jedan Opštine", naveo je Vujoviæ.
On je istakao da æe narednih dana ta Radna grupa odluèiti o raspodjeli novca za isplatu zarada za narednih šest mjeseci i prije svega za novembar.
"Sumnjamo da æe Vlada obezbijediti novembarske plate, jedino da to obezbijede od Midlenda koji je još vlasnik Željezare", kazao je Vujoviæ.
On je rekao da je u fabrici trenutno oko 120 radnika koji ispunjavaju uslove za penziju i dodao da postoji dio radnika koji je u kadrovskoj službi i godinama ne dolazi na posao.
"Bio bi red da ti ljudi, koji imaju neke izvore egzistencije, budu korektni, sami napuste Željezaru i ostave mjesta onima kojima egzistencija zavisi od rada u fabrici", smatra Vuèiniæ.
On je rekao i da æe oko 120 radnika koje je Midlend zaposlio po ugovoru ili su u radnom odnosu nalogu inspekcije najvjerovatnije "otiæi kuæi".
"Radnici nijesu krivi za to što se posljednjih 20 godina ne ulaže u Željezaru, što je Midlend otišao, a Vlada nema razumijevanja za fabriku niti sredstava za njen oporavak", zakljuèio je Viuèiniæ.
(kraj) mil/tmi