Vuèniæ: Razumljiva briga graðana za kanjon Tare
- Vuèniæ: Razumljiva briga graðana za kanjon Tare
- Post By urednik
- 18:14, 10 jul, 2004

Podgorica, (MINA) – Ministar zaštite životne sredine i ureðenja prostora Boro Vuèiniæ ocijenio je danas razumljivom brigu jednog broja graðana i nevladinih organizacija za kanjon rijeke Tare, u smislu izgradnje Hidroelektrane Buk-Bijela.
Novi protest protiv izgradnje Hidroelektrane, u namjeri da se zaštiti rijeka Tara i njen kanjon, biæe organizovan u nedjelju na Šæepan Polju.
Domaæin protesta, koji nosi slogano Neæu baru, hoæu Taru, je nevladina organizacija Tara u saradnji sa organizacijama Most, Društvom pijatelja Durmitora, Centrom za razvoj Durmitora i Ekološkim društvom Breznica.
Predstavnici ekoloških nevladinih organizacija smatraju da bi se izgradnjom Hidroelektrane Buk-Bijela uništio najljepši dio kanjona Tare, koja je kao prirodni dragulj pod zaštitom UNESKO.
«Obavezom zapisanom u Ustavu Crne Gore svako je dužan da èuva i unaprjeðuje, a država i da štiti, životnu sredinu. U tom smislu, slobodno preduzetništvo je ogranièeno zaštitom životne sredine», kazao je Vuèiniæ agenciji MINA.
On je naglasio da æe, za razliku od ranijeg perioda kada su ekonomski efekti imali prevagu nad ekološkim, sada biti u istoj ravni i kao takvi vrjednovani.
«Želim da naglasim da je Bosna i Hercegovina 2003. inovirala Zakon o zaštiti okoliša i u njega ugradila direktive vezane za obavještavanje o prekograniènom uticaju. To praktièno znaèi, da do izgradnje Hidroelektrane Buk-Bijela ne može doæi a da se ne izjasne nadležni organi u Crnoj Gori», rekao je Vuèiniæ.
U tom cilju je Ministarstvo zaštite životne sredine Crne Gore, prema Vuèiniæevim rijeèima, tražilo od Ministarstva za prostorno ureðenje, graðevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, da u što kraæem roku dostavi elaborat o procjeni uticaja projekta Hidroelektrane Buk-Bijela na životnu sredinu.
Prema njegovim rijeèima, pošto se eventualnom izgradnjom Hidroelektrane akumulacija prostire dolinom Drine do Šæepan Polja, dolinom Pive do Hidroelektrane Piva i dolinom Tare 12 kilometara uzvodno od Šæepan Polja, to znaèi da ima prekogranièni uticaj i da postoji obaveza obavještavanja.
«U postupku izjašnjavanja Ministarstvo zaštite životne sredine æe formirati struènu komisiju, organizovati javnu rasprtavu i informisati javnost i stanovništvo koje živi na tom podruèju», rekao je Vuèiniæ.
On je najavio da æe Ministarstvo pokušati da obezbijedi uèešæe predstavnika UNESKO-a prilikom razmatranja uticaja na životnu sredinu, èiji æe zadatak biti da procijeni da li postojeæi status zaštite Tare, projektom Hidroelektrane Buk-Bijela, može izdržati predviðene promjene.
«Na osnovu svih mišljenja, donijeæe se odluka o davanju ili nedavanju saglasnosti na studiju uticaja izgradnje Hidroelektrane na životnu sredinu u Crnoj Gori», kazao je Vuèiniæ i dodao da æe realizacija tog projekta biti pod posebnom pažnjom cijele Vlade.
Ministar, meðutim, podsjeæa i na odluke Ministarske konferencije o obnovljivim izvorima energije koja je poèetkom juna održana u Bonu.
«U prisustvu ministara 154 zemlje svijeta, donijeta je odluka da se u narednom periodu, u iznosu od 20 odsto, proizvodnja energije obezbijedi iz obnovljivih izvora u koje spada i voda», kazao je Vuèiniæ.
On je ocijenio da u valorizaciji posebnih vrijednosti u Crnoj Gori svi trebaju biti i racionalni i realni.
«Moramo posebno voditi raèuna o uticaju na životnu sredinu, ali istovremeno imati u vidu da su u Crnoj Gori vodni potencijali za proizvodnju eleketriène energije vrlo malo iskorišeni a da država godišnje izdvaja desetine miliona EUR za njen uvoz», zakljuèio je Vuèiniæ.
(kraj) dmh