Vujanoviæ: Razlièitosti kao bogatstvo zajedništva
- Vujanoviæ: Razlièitosti kao bogatstvo zajedništva
- Post By urednik
- 14:02, 3 jun, 2012

Podgorica, (MINA) - Crna Gora je posveæena meðukulturnom, meðunacionalnom i meðukonfesionalnom skladu, jer susreti razlièitih nacija, religija i kutura na ovim prostorima imaju jedino pravo znaèenje ako vode jaèanju mira i tolerancije, kazao je crnogorski predsjednik Filip Vujanoviæ.
Vujanoviæ je uèestvovao na regionalnom samitu UNESCO-a u Mostaru o vjerskom i kulturno- istorijsko nasljeðu kao osnovi intezivnije saradnje meðu državama.
“Nalazeæi se na razmeði istoka i zapada, Crna Gora je bila pod uticajem više civilizacija koje su joj dale posebno bogatstvo i raznolikost kulture. Uticaj ilirske, grèke, rimske, vizantijske, islamske i slovenske kulture afirmisao je bogatstvo ljepote zajedništva”, kazao je on.
Vujanoviæ je naveo da je taj uticaj afirmisao i multietnièki i multivjerski suživot unutar tri velike civilizacije i religije - pravoslavlja, katolièanstva i islama.
“Brojni manastiri, crkve, samostani, katedrale i džamije na prostoru Crne Gore predstavljaju važno svjedoèanstvo vremena, ali i prostore suživota na koji smo ponosni”, istakao je crnogorski predsjednik, saopšteno je iz njegovog kabineta.
Vujanoviæ je ukazao na znaèaj strateške misije UNESCO-a i ostalih meðunarodnih organizacija, usmjerenih ka jaèanju vladavine prava i razvoju demokratije.
“Crna Gora, svojim državnim stremljenjima i naèelima definisanim Ustavom, u potpunosti živi ova naèela i sa pravom i sa ponosom istièemo da je to država meðukulturnog, meðunacionalnog i meðukonfesionalnog sklada”, naveo je on.
Prema njegovim rijeèima, znanje o našoj prošlosti, njenoj svijetloj i tamnoj strani, važan je korak ka istinskom skladu koji je zajednièka težnja.
“Susreti razlièitih nacija, religija i kutura na ovim prostorima imaju jedino pravo znaèenje ako vode ka jaèanju mira i tolerancije. Ta razlièitost je obaveza da se posvetimo univerzalnim vrijednostima mira i napretka. Dužni smo to i prema sadašnjosti i buduænosti”, kazao je Vujanoviæ.
Predsjedavajuæi Predsjedništva BiH Bakir Izetbegoviæ je istakao da je BiH mjesto susreta gdje svako može pronaæi djeliæ svog identiteta i tradicije.
Prema njegovim rijeèima, BiH veæ hiljadu godina nosi u sebi sepcifiènu duhovnost a multikonfesionalnost, kulturna i civilizacijska složenost u dugoj istoriji BiH èešæe su bile prednost i bogastvo, a rjeðe hendikep.
Direktor UNESCO-a Irina Bokova je istakla steæke kao dobar primjer prekograniène saradnje u regionu. "BiH, Hrvatska, Srbija i Crna Gora pokušavaju da zaštite steæke kao zajednièku kulturnu baštinu".
"UNESCO æe uskoro pokrenuti regionalnu inicijativu za izgradnju kapaciteta u borbi protiv nedopuštene trgovine kulturnim objektima Jugoistoène Europe", najavila je Bokova, prenijele su agencije.
Na samitu je usvojena Mostarska deklaracija o znaèaju nastavka dijaloga i saradnje meðu zemljama regiona kako bi se obezbijedili razvoj, prosperitet i mir.
(kraj) isf