Vujoviæ: Poslanici najveæi koènièari
- Vujoviæ: Poslanici najveæi koènièari
- Post By urednik
- 07:40, 31 maj, 2008

Podgorica, (MINA) - Usvajanje novog Zakona o spreèavanju konflikta interesa biæe veliko iskušenje za Skupštinu, s obzirom na to da su poslanici najveæi koènièari i razlog zašto Crna Gora do sada nije imala bolji zakon, ocijenio je predsjednik Centra za monitoring Zlatko Vujoviæ.
"Bojim se da se može ponoviti slièna situacija kao sa važeæim zakonom, kada su poslanici svojim amandmanima u potpunosti degradirali predloženi zakon", rekao je Vujoviæ "Vijestima.
On smatra da je najveæa je odgovornost na Vladi, kao predlagaèu, da ne dozvoli da postojeæi zakon poslanici izmijene.
"Bio bi veliki poraz Vlade ukoliko bi se desilo da poslanici „preuzmu“ ulogu predlagaèa i, ignorišuæi predlog Vlade, dovedu do usvajanja nekvalitetnog zakona što bi dovelo do ponovnih snažnih kritika meðunarodnih organizacija i Evropske komisije", ocijenio je Vujoviæ.
Nacrt zakona o spreèavanju konflikta interesa znaèajno unapreðivanje u odnosu na postojeæi Zakon o konfliktu interesa, posebno u dijelu koje se odnosi na kazne predviðene za javne funkcionere, ali i u nekim drugim drugim oblastima u kojima kvalitetnije definiše pojam konflikta interesa i uopšte zabranjena ponašanja, smatra direktor Mreže za afirmaciju nevladinog sektora Vanja Æaloviæ.
Ona smatra da je, kada se govori o etici i moralu javnih funcionera i poštovanju javnih funkcija, potpuno "besmisleno oèekivati da æe oni sami da podnesu ostavku, zato što primjeri slijede od vrha".
"Ako imamo situaciju da èlanovi i predsjednik Vlade obavljaju više javnih funkcija za koje Komisija tvrdi da nijesu javne, ako imenuje predsjednike sudova za predsjednike komisija, ili Skupština imenuje predsjednika Upravnog suda da bude predsjednik Republièke izborne komisije, i ti ljudi ne podnesu ostavke, onda se teško može oèekivati da æe bilo koji funkcioner zbog etiènosti i morala da podnese ostavku, kada njihovi šefovi to ne rade", kazala je Æaloviæ.
Vlada je utvrdila Nacrt zakona o spreèavanju sukoba interesa u vršenju javnih funkcija, koji sadrži veæe obaveze i ogranièenja u djelovanju javnih funkcionera i strože kazne.
Novim zakonom predložene su novèane kazne i do 1.5 hiljada EUR, ali ne i razrješenja sa funkcija. Pored novèanih sankcija, funkcioner koji je prekršio zakon može biti kažnjen i zabranom obavljanja sliènih poslova do èetiri godine.
Zakonom se uspostavlja Komisija koja daje mišljenja i odluke, ali i definiše kazne za nepoštovanje zakona. Komisija može predložiti da se prekršitelj razriješi funkcije, ali konaèna odluka biæe na tijelu i osobi koja je funkcionera izabrala.
(kraj*) žug