Zaštititi graðane od zagaðivanja okoline
- Zaštititi graðane od zagaðivanja okoline
- Post By urednik
- 16:54, 6 jul, 2004

Pljevlja, (MINA) - Odbornici Skupštine opštine Pljevlja zatražili su danas od nadležnih državnih organa i rukovodstva Elektroprivrede da pojaèaju mjere u cilju zaštite graðana od zagaðivanja okoline od Termoelektrane (TE).
Odbornici su na sjednici lokalnog parlamenta zatražili da se ubrza realizacija Operativnog programa »Integralna zaštita životne sredine na teritoriji opštine Pljevlja do 2007. godine«.
Predsjednik opštine Radoman Gogiæ zadužen je da ubrza rad na izradi Lokalnog ekološkog akcionog programa i Strateškog plana razvoja opštine Pljevlja od 2004. do 2008. godine.
Povod za raspravu u opštinskom parlamentu bio Izvještaj komisije o utvrðivanju štete nastale od posljedica rada TE Pljevlja, nakon njenog puštanja u rad 24. maja, poslije zastoja od dva i po mjeseca.
»Taèno je da je tog dana došlo do poveæane emisije èvrstih èestica iz dimnjaka TE prilikom njenog puštanja u pogon«, rekao je direktor TE Pljevlja i odbornik Slavko Vukašinoviæ.
On je istakao da je skup dosta nepovoljnih okolnosti prilikom puštanja u rad TE Pljevlja uticao na poveæano zagaðenje okoline, kao i njena tehnika i tehnologija.
»Što se tièe TE Pljevlja, sve do rekonstrukcije elektrofilterskog postrojenja, zamjene ili rekonstrukcije sistema za odvod šljake i pepela, ekološka situacije se sigurno neæe promijeniti«, istakao je Vukašinoviæ.
Gogiæ je formirao komisiju sa ciljem da utvrdi u kojoj mjeri je prašina iz TE nanijela štetu poljoprivrednim kulturama, voæu i objektima u okolnim selima Komini, Zbljevo, Ljuæe, Vidre i Kalušiæi.
U radu komisije su uèestvovali poljoprivredni struènjaci, predstavnici lokalne uprave, službe za ekologiju i TE.
Prilikom puštanja u rad TE Pljevlja 24. maja , došlo je do ispuštanja veæe kolièine prašine, sa èime su se saglasili i predstavnici TE.
Komisija je konstatovala da je na obiðenim lokalitetima utvrðeno veliko prisustvo prašine na poljoprivrednim kulturama, voæu, objektima, vozilima i drugim površinama.
Prema mišljenju èlanova komisije, na dan njenog izlaska na teren, trava je bila neupotrebljiva za ishranu stoke, a prinosi povræa i voæa bi mogli biti umanjeni.
Moguæa je i kontaminacija zemljišta, pa komisija smatra da TE Pljevlja svake godine treba da vrši njegovu analizu.
»Potrebno je da se u što kraæem roku potopi vodom odlagalište pepela i šljake i sprijeèi izlivanje otpadnih voda u Vezišnicu«, smatraju èlanovi komisije.
Oni navode da TE pri svakom puštanju u pogon treba da obavi sva protrebna mjerenja, kako bi se utvrdilo stanje životne sredine u njenoj okolini, što je predložio i republièki ekološki inspektor Dragan Asanoviæ.
Komisija je konstatovala da nije u moguænosti da utvrdi visinu štete bez detaljnih ispitivanja štetnog uticaja prašine i gasova na poljoprivredne kulture od struènih verifikovanih institucija.
(kraj) mjl/tmi