Zaštitnik da obnovi preporuke državnim institucijama
- Zaštitnik da obnovi preporuke državnim institucijama
- Post By milanz
- 15:24, 14 oktobar, 2019

Podgorica, (MINA) - Srpski nacionalni savjet (SNS) zatražio je od institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda da obnavi preporuke i mišljenja državnim institucijama u vezi sa prigovorima Savjeta na diskriminaciju srpskog naroda u Crnoj Gori.
Iz SNS-a podsjećaju da se u dužem vremenskom periodu obraćaju Zaštitniku za zaštitu od diskriminacije u oblasti očuvanja identiteta srpskog naroda u Crnoj Gori.
Kako su naveli, SNS je tražio da se u skladu sa Ustavom i pozitivnim zakonodavstvom obezbijedi ravnopravnost srpskog naroda i da Zaštitinik kroz svoje nepristrasne preporuke i mišljenja utiče na otklanjanje takvih slučajeva i pojava.
„Кroz tumačenje naših primjedbi Zaštitnik je iznosio svoja korektna mišljenja i preporuke, koje su nedvosmisleno potvrđivale njihovu opravdanost“, kaže se u saopštenju SNS-a.
Prema njihovim riječima, više od dvije godine čekao se odgovor državnih institucija, ali ga ni po jednom konkretnom pitanju nije bilo.
„SNS stoga traži da se obnove mišljenja i preporuke Ombudsmana upućene državnim institucijama u Crnoj Gori, da se od njih traže konkretni odgovori i da se insistira na uvažavanju i primjeni preporuka i mišljenja Zaštitnika ljudskih prava i sloboda“, navodi se u saopštenju.
To se, kako su kazali iz SNS-a, posebno odnosi na preporuke Skupštini, Vladi i Vrhovnom sudu da normativno urede i konkretizuju ustavnu garanciju ravnopravnosti ćiriličnog i latiničnog pisma i način njenog ostvarivanja utvrđivanjem odgovarajućih obaveza organa javne vlasti u pogledu sačinjavanja službenih akata i ostvarivanja pisane komunikacije sa građanima.
Tim institucijama je, navodi se, preporučeno i da preduzimaju mjere u cilju očuvanja ćiriličnog pisma i primarno obezbijede da njihovi predstavnici u kontaktu sa građanima upotrebljavaju to pismo, ako je građanin za tim iskazao potrebu, odnosno da obezbijede da oni dobiju odgovor na ćiriličnom pismu.
Preporuka Ombudsmana je, podsjećaju iz SNS-a, da te institucije preduzimaju mjere i aktivnosti kako bi se značajniji zakoni i podzakonski akti, kao i statuti, odluke i drugi opšti akti, kao i javne isprave i druge isprave koje su od interesa za ostvarivanje zakonom utvrđenih prava građana, učinili dostupnim i na ćiriličnom pismu.
Preporučeno im je i da ulože dodatne napore kako bi se nazivi državnih organa, institucija, ustanova i službi ispisivali i na ćiriličnom pismu, kao i nazivi naselja, ulica, trgova i drugih topografskih oznaka.
Iz SNS-a insistiraju na poništavanju Pravilnika o saobraćajnoj signalizaciji kojim je bliže uređena oblast postavljanja saobraćajnih znakova na državnim putevima.
„Ministarstvo saobraćaja i pomorstva je, ne poštujući ustavnu garantovanost ravnopravnosti ćiriličnog i latiničnog pisma, donijelo interni Pravilnik koji svojom primjenom teško diskriminiše identitetska pitanja srpskog naroda“, tvrde iz Savjeta.
Oni su zatražili od Zaštitnika da „upozori državne institucije na poražavajuća istraživanja o obaveznosti srazmjerne zastupljenosti u javnim službama, organima državne vlasti i lokalne samouprave pripadnika srpske nacionalnosti, kako bi u najkraćem roku ustavna načela počela da veže i za srpski narod“.
SNS insistira da Zaštitnik obnovi preporuku Fondu za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava da bez odlaganja preduzme mjere i radnje na izvršenju Odluke o drugoj raspodjeli sredstava, koju je Upravni odbor te državne institucije dva puta potvrdio.
„SNS će nakon reagovanja Zaštitnika insistirati na ravnopravnosti i zaštiti identiteta i prava srpskog naroda kod pravosudnih organa u Crnoj Gori i međunarodnih organizacija vezanih za očuvanje ljudskih prava i sloboda“, zaključuje se u saopštenju.
(kraj) gop/žug