Za neposlušne graðane kazne od 50 do 500 EUR
- Za neposlušne graðane kazne od 50 do 500 EUR
- Post By dragana
- 16:36, 25 jun, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Graðani koji ne budu poštovali naredbe inspektora mogu biti kažnjeni iznosom od 50 do 500 EUR, navedeno je u Zakonu o inspekcijskom nadzoru koji je danas usvojila Skupština.
Kazne za pravna lica iznose od 500 EUR do pet hiljada.
Nakon stupanja na snagu novog Zakona, prestaæe da važi veæina odredbi Zakona o inspekcijskoj kontroli iz 1992. godine i Uredba o vršenju poslova inspekcijske kontrole.
Donošenje Zakona motivisano je potrebom kodifikacije inspekcijskog nadzora i deregulacije te oblasti.
Zakon defniše naèela, naèin i postupak inspekcijskog nadzora, kao i obaveze i ovlašæenja inspektora.
Subjekti nadzora su ustanove, pravna lica, državni, opštinski i organi lokalne uprave, glavni grad, prijestonica, privredna društva ili graðani.
Ukoliko ne omoguæe inspektoru nesmetan nadzor, dostave mu netaène podatke ili ne poštuju njegove naredbe, pravna lica mogu biti kažnjena plaæanjem od deset do 30 minimalnih zarada u Crnoj Gori.
Za ometanje inspekcijskog nadzora graðani i odgovorni u pravnom licu mogu biti kažnjeni iznosom od 0,5 do 20 minimalnih zarada.
Inspektor æe imati pravo da odredi kaznu od 50 EUR licu koje ga ometa ili onemoguæava u radu, a ukoliko ona ne djeluje može da traži pomoæ policije.
Izreèene mandatne kazne prekršilac plaæa odmah, inspektor mu izdaje potvdu sa sopstvenim i podacima o subjektu nadzora, iznosom kazne, vremenom i mjestom izricanja, kao i njenom pravnom osnovu.
Inspektor æe, ukoliko mandatnu kaznu nije moguæe naplatiti odmah, izdati nalog za uplatu u roku od tri dana, a ako on ne bude ispoštovan podnijeæe zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka.
Novèana kazna može biti izreèena ponovo ukoliko obaveza nije ispunjena, ali ne može biti manja od prethodne.
Na zakljuèak o izricanju novèane kazne nije dozvoljena žalba.
Inspektor ocjenjuje koji je najblaži naèin za postizanje cilja i svrhe njegovih rješenja, a osim novèanih predviðene su i kazne izvršenja naredbi preko drugig subjekata o trošku kažnjenog ili neposrednom prinudom.
Inspekcija æe imati prvenstveno preventivnu funkciju, a druge mjere æe biti preduzete tek kada svrha i cilj nadzora ne mogu biti obezbijeðeni prevencijom.
Mjere i radnje inspektora moraju biti srazmjerne uèinjenim nepravilnostima.
Inspektori moraju raditi javno, samostalno i štititi javni interes, a svako æe moæi da pokrene postupak inspekcije.
Izmeðu ostalog, inspektor je naroèito obavezan da obavijesti subjekte nadzora o poèetku pregleda, osim ako smatra da bi to umanjilo njegovu efikasnost.
Pri inspekciji on mora pokazati legitimaciju i podsjetiti na prava subjekta u nadzoru.
Inspektor je ovlašæen i dužan da ukaže na nepravilnosti i definiše rok za njihovo otklanjanje, naredi preduzimanje mjera i radnji, privremeno zabrani djelatnost, oduzme predmete kojima je uèinjeno kažnjivo djelo, izrekne novènu kaznu i podnese zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka ili kriviènu prijavu.
(kraj) dmc/kmh