Za sedam dana premašen mjeseèni prosjek padavina
- Za sedam dana premašen mjeseèni prosjek padavina
- Post By urednik
- 12:19, 28 januar, 2009

Podgorica, (MINA) – Crna Gora je od 19. do 25. januara bila pod uticajem serije snažnih ciklona, što je uslovilo da za sedam dana, skoro u svim predjelima, bude premašena prosjeèna mjeseèna kolièina padavina.
Iz Hidrometeorološkog zavoda Crne Gore (HMZCG) navode da æe januar ove godine biti jedan od najkišovitijih od 1949., odnosno od kada se u Crnoj Gori vrše sistematska mjerenja.
Najkišovitiji grad u Crnoj Gori ovog mjeseca je Cetinje.
“Prosjeèna kolièina padavina u januaru na Cetinju je nešto iznad 400 litara, a veæ tokom prvih 27 dana palo je oko 800 litara vodenog taloga po kvadratnom metru”, objavljeno je na sajtu HMZCG.
Slièna situacija je i u ostalim mjestima u Crnoj Gori, a glavni razlog za obilne padavine je, kako navode iz Zavoda, serija ciklona koja je od 19. do 25. januara prešla iznad podruèja naše zemlje.
Prema podacima HMZCG za sedam kišnih dana, skoro u svim predjelima Crne Gore, dostignuta je i premašena prosjeèna mjeseèna kolièina padavina za januar.
U Herecg Novom, za sedam kišnih dana, palo je 65 odsto više od prosjeène kolièine kiše za cijeli mjesec a u Nikšiæu za 43 odsto više padavina. Slièna situacija je i ostalim gradovima.
Iz HMZCG navode da je meteo situacija uslovila ogromne kolièine vode u rjeènim sistemima.
“Tako je 26. Januara u jutarnjim satima, na hidrološkoj stanici Podgorica, nivo vodostaja iznosio 702 centimetra, što je 44 odsto od maksimalnog vodostaja za period automatskih hidroloških observacioja na toj stanici”, navode iz HMZCG.
Na hidrološkoj stanici Duklov most u Nikšiæu nivo vodostaja je bio 197 centimetara, što je 88 odsto od maksimalnog vodostaja na ovom profilu za period automatskih hidroloških mjerenja.
“Vodostaj na hidrološkoj stanici Bijelo Polje, iznosio 131 centimetara i to je 45 odto od maksimalnog vodostaja za period automatskog praæenja na tom hidrološkom profile, što ukazuje da su padavine bile manjeg intenziteta, na krajnjem sjeveru Crne Gore”, navode iz HMZCG.
Usljed obilnih kiša, visokih dnevnih i noænih temperatura, pojaèanog južnog vjetra i topljenja sniježnog pokrivaèa došlo je do rasta vodostaja u pojedinim rijekama i izlivanja na pojedinim dijelovima toka.
Iz HMZCG dodaju da su temperature vazduha, naroèito noæne, bile za oko sedam do devet stepeni iznad normale i to u oblastima gdje u ovo doba godine, pri klimatski normalnim temperaturama, umjesto kiše pada snijeg
Tokom ovog perioda sinoptièku situaciju je, kako objašnjavaju u HMZCG, karakterisao nizak vazdužni pritisak iznad veæeg dijela Evrope i nekoliko definisanih centara ciklonske aktivnosti.
“Na zapadu i sjeverozapadu Evrope, veoma duboka depresija u polju pritiska, donosi izuzetno nepovoljne vremenske prilike, koje u dijelu Španije, Francuske, Švajcarske, Njemaèke i Italije poprimaju karakter elementarne nepogode”, napominju iz HMZCG.
(kraj) mil/žug