ZAC æe obraðivati oko 15 hiljada viza godišnje
- ZAC æe obraðivati oko 15 hiljada viza godišnje
- Post By dejanl
- 21:04, 5 oktobar, 2007

Podgorica, (MINA) – U Zajednièkom aplikacionom centru (ZAC) Slovenije, Maðarske, Poljske, Austrije i Portugalije u Podgorici godišnje æe biti obraðivano oko 15 hiljada viza za crnogorske graðane koji apliciraju za ulazak u te zemlje.
To je na konferenciji za novinare kazao generalni sekretar Ministrastva inostranih poslova Slovenije Andrej Šterk, navodeæi da je ambasada te zemlje do sada obraðivala preko osam hiljada viznih aplikacija godišnje, a da æe ZAC vjerovatno imati 15 hiljada.
“Poslije ulaska Slovenije u šengensksku zonu ubrzanje postupaka i redukcija potrebnih dokumenata biæe svedena na one zemlje koje imaju kao prvu ulaznu državu Sloveniju”, kazao je Šterk.
Crnogorski ministar unutrašnjih poslova Jusuf Kalamperoviæ kazao je da Crna Gora od januara "kreæe u novu kampanju ka definitivnom ukidanju viza".
“To æe trajati vjerovatno godinu, dvije dok ne završimo mnoge poslove”, rekao je Kalamperoviæ.
Najavljeno je da æe slovenaèka ambasada sredinom decembra sastaviti uputstva svim konzularnim predstavništvima zemalja Evropske unije (EU) oko papira i procedura potrebnih za dobijanje viza.
Komentarišuæi da li je mnoštvo dokumenata koje je potrebno priložiti za dobijanje viza posljedica “visokog stepena korupcije i organizovanog kriminala” u Crnoj Gori, potpredsjednik Evropske komisije Franko Fratini je kazao da je razgovarao sa crnogorskim vlastima o borbi protiv korupcije, jer je to “glavni problem zapadnobalkanskih zemalja”.
“To je i dalje problem, zato tražimo još napora u njegovom rješavanju”, kazao je Fratini, istièuæi ocjenu obje strane o znaèaju rješenja tog pitanja zajednièkim aktivnostima.
Ministar unutrašnjih poslova Slovenije Dragutin Mate kazao je da je slovenaèka ideja za rješenje tog problema prenošenje standarda koji važe u EU balkanskim zemljama.
“Istraživaæemo i podruèje zapadnog Balkana zajedno, uz visoki stepen saradnje sa zemljama u kojima se ta istraživanja obavljaju”, kazao je on.
Mate je kazao da broj papira koji graðani moraju prikupiti za dobijanje vize i organizovani kriminal “nemaju mnogo veze”.
“Ti papiri su potrebni da bi se osigurali standardi EU, da ljudi koji dolaze imaju neku novèanu sigurnost i nemaju kriminalnu prošlost. Papiri za sada ostaju takvi kakvi jesu”, kazao je on.
Mate je rekao da vizne olakšice ne zavise samo od politièara, veæ i od graðana “koji moraju poštovati pravila kada dolaze u naše zemlje”.
Ministar inostranih poslova Crne Gore Milan Roæen je naveo “da su mišljenja o organizovanom kriminalu u Crnoj Gori i preprekama njenog ulaska u EU više odraz stare svijesti i dobro orkestrirane anticrnogorske kampanje uoèi referenduma”.
“U Crnoj Gori nema ni više, ni manje kriminala nego što ga ima u zemljama u okruženju. Rekao bih èak i manje nego što ga ima u mogo organizovanijim i utemeljenijim državama”, ocijenio je on.
Prema njegovim rijeèima, ono što je veoma važno i za Crnu Goru i za region je postojanje spremnosti za zajednièku borbu protiv organizovanog kriminala.
“To je u žiži aktivnosti Vlade Crne Gore, koja preduzima i konkretne korake protiv te vrste kriminala. Siguran sam da to neæe biti prepreka Crnoj Gori na njenom evropskom putu”, zakljuèio je on.
(kraj) mnm/del