Zahtjev državnim organima za odustajanje od gradnje elektrane na Moraèi
- Zahtjev državnim organima za odustajanje od gradnje elektrane na Moraèi
- Post By Super Admin
- 12:45, 6 novembar, 2002

Podgorica, (MINA) – Uèesnici nauènog skupa 750 godina manastira Moraèe, apelovali su danas kod nadležnih državnih organa Crne Gore da se odustane od gradnje elektrane na Moraèi.
»Apelujemo, ne samo da se odustane od kobnog projekta elektrane na Moraèi, veæ da se preduzmu koraci radi upisivanja Moraèe i Rovaca, kao jedinstvene prirodno-istorijske cjeline, u opšteèovjeèansku baštinu pod zaštitom Uneska«, navodi se u saopštenju koje su potpisali èetiri uèesnika tog skupa.
Apel su potpisali Mitropolit crnogorsko – primorski Amfilohije, dopisni èlan Crnogorske akademije nauka i umjetnosti Miloš Blagojeviæ, viši nauèni saradnik Balkanološkog instituta Danica Popoviæ i univerzitetski profesor u penziji Milka Èanak – Mediæ.
Prema njihovoj ocjeni, ovo utoliko prije što se ta svjetska organizacija izjasnila protiv potapanja Moraèe i što se manastir nalazio na njenoj prijavnoj listi.
»S druge strane, èuvena ekološka Fondacija Franc Veber, koja je najviše uèinila da pitanje Moraèe dobije meðunarodne razmjere, spremna je da svojim autoritetom sve uradi radi upisa Moraèe u svetsku baštinu«, istièe se u saopštenju.
Uèesnici nauènog skupa 750 godina manastir Moraèe, zaèuðeni su da su državni organi Crne Gore potencirali, upravo 2002. jubilarne godine projekat, odbaèen od domaæe i strane javnosti, potapanja doline Moraèe sa njenim prirodnim i kulturnim dobrima.
»To su, u prvom redu, kanjoni Moraèe i Mrtvice, stari desetinama miliona godina, i crkva Uspenja Presvete Bogorodice na Moraèi iz 13. vijeka, jedno od najveæih svetilišta našeg naroda, a ujedno i najznaèajniji spomenik evropske civilizacije u Crnoj Gori. Ovo su svojevremeno podvukli i britanski vizantolozi u svom obraæanju crnogorskim i jugoslovenskim vlastima radi zaštite manastira Moraèa i njegovog prirodnog ambijenta«, zakljuèuje se u saopštenju.
(kraj) nem/isf