Zajednièka odgovornost u promociji mira i bezbjednosti
- Zajednièka odgovornost u promociji mira i bezbjednosti
- Post By urednik
- 19:37, 15 januar, 2008

Madird, (MINA) - Crnogorski ministar inostranih poslova Milan Roæen rekao je na Prvom godišnjem forum Alijanse civilizacija u Madridu da je jedan od principa Alijanse u kojem se Crna Gora prepoznala zajednièka odgovornost u promociji mira i bezbjednosti u svijetu.
Crnogorski šef diplomatije je poruèio da æe Crna Gora do kraja biti posveæena zajednièkom radu i svim inicijativama, u okviru svojih moguænosti.
“Ne treba zaboraviti da je jedna od najveæih prijetnji bezbjednosti danas, terorizam, zasnovan najèešæe na vjerskoj i etnièkoj netoleranciji. Mi smo ponosni na èinjenicu da smo prepoznati kao multietnièka oaza i uspješna evropska prièa u regionu. Time doprinosimo i jaèanju njegove bezbjednosti”, rekao je Roæen.
On je ocijenio da je “savremena Crna Gora nastala na strateški važnoj teritoriji, na raskrsnici islama, istoènog i zapadnog hrišæanstva, vjekovimae bila svjesna složenosti odnosa izmeðu Istoka i Zapada, i da može opstati jedino na meðusobnom uvažavanju raznih etnièkih grupa i religija”.
”Demonstrirali smo to konstruktivnim jezikom dijaloga u procesu obnove naše državnosti. Demonstriramo to i danas, u procesima evroatlantskih integracija”, kazao je on.
Roæen je rekao da politika crnogorske Vlade na planu meðunarodnih odnosa ima snažan integrativni karakter.
“Evroatlantski, kad su u pitanju EU i NATO. Interregionalni i globalni, kad su u pitanju inicijative za uzajamno razumijevanje izmeðu razlièitih kultura i meðuvjerski dijalog”, kazao je Roæen.
Prema njegovim rijeèima, deklarisane principe Alijanse civilizacija, Crna Gora posmatra ne samo kroz aktuelnu, veæ i kroz crnogorsku istorijsku prizmu.
“Prepoznajemo ih i afirmišemo na taj naèin. Kada je poznati nobelovac Èeslav Miloš rekao: „Dobro je roditi se u maloj zemlji, gdje Priroda ima ljudske razmjere, gdje vjekovima zajedno postoje razlièiti jezici i vjere“, kao da je mislio na Crnu Goru”, kazao je Roæen.
On je naveo da je nakon pridruživanja Grupi prijatelja avgusta prošle godine, Crna Gora pristupila i nacionalnoj realizaciji Implementacionog plana Alijanse civilizacija.
Roæen je rekao da je Vlada Crne Gore posebno posveæena problemima mladih i pitanju obrazovanja ukazujuæi da je oktobra 2006. godine, u saradnji sa nevladinim sektorom izradila i usvojila Nacionalni plan akcije za mlade.
”Kada je rijeè o Reformi obrazovanja, posebno ukazujemo na posveæenost reformi obrazovanja pripadnika manjina, i to od predškolskog do univerzitetskog nivoa. Crna Gora je zainteresovana za razmjenu programa Alijanse o mladima, i razmjenu studenata”, kazao je Roæen.
Crna Gora, tvrdi Roæen, sprovodi važne reforme i kada je medijska sfera u pitanju. “Transformacijom državnih medija u javni servis, Crna Gora se obavezala na finansiranje i zastupljenost programa pripadnika razlièitih kultura i religija”.
On je napomenuo da se organizuju „Dani kulture manjina u Crnoj Gori“.
““Kao podrška ovoj i sliènim aktivnostima Vlada je donijela odluku o formiranju „Centra za oèuvanje i razvoj kulture manjina“, kao i Odluku o osnivanju Fonda za manjine, koji predviða redovno izdvajanje budžetskih sredstava za realizaciju programa koji promovišu razlièitost i toleranciju”, rekao je on.
Roæen je rekao je posebna pažnja posveæena unapreðenju položaja romske populacije i njihove integracije u crnogorsko društvo Iida je u tom cilju Vlada usvojila Akcioni plan za implementaciju projekta „Dekada ukljuèena Roma 2005-2015“ i Strategiju za poboljšanje položaja Roma”.
Na forumu Alijanse civilizacija uèestvovali su generalni sekretar Ujedinjenih nacija (UN) Ban Ki Mun, predstavnici nacionalnih vlada, meðunarodnih organizacija, fondacija.
Tokom Foruma Roæen je imao neformalne kontakte sa visokim zvaniènicima Evropske unije (EU) Havijerom Solanom, Benitom Ferero Valdner i Luisom Amadom.
Solanin portparol Kristina Galjak rekla je da odnosi Crne Gore i EU napreduju i da se nada uspješnoj primjeni Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).
Galjak je rekla da je Crna Gora brzo nakon obnove nezavisnosti postala primjer regiona.
“Odnosi Crne Gore i EU napreduju. Sada se sprovodi SSP i nadam se da æe ga Crna Gora brzo i uspješno primijeniti”, rekla je Galjak Televiziji Crne Gore.
Ona je ocijenila da Balkan ponovo prolazi kroz fazu donošenja važnih odluka kakva je status Kosova.
“Smatram da je važno održati blizak odnos sa svim državama regiona. Zato se EU i dalje fokusira na region u želji da unaprijedi stabilnost Zapadnog Balkana”, kazala je ona.
Roæen je razgovarao i sa šefovima diplomatija Austrije, Luksemburga, Bugarske, Maðarske i Španije.
Maðarska ministarka inostranih poslava Kinga Gent najavila je pomoæ Crnoj Gori na putu evroatlanskih integracija.“Nadam se da æe crnogorski SSP sa EU veoma brzo ratifikovati maðarski Parlament”.
Prema njenim rijeèima, dvije države imaju izvanrednu saradnju.
“Crna Gora je veoma atraktivna za maðarske investitore, a pokazatelj toga je èinjenica da su sve naše velike kompanije veæ u Crnoj Gori”, rekla je Gent.
Ona smatra da je to ogroman potencijal za dinamièan razvoj.
“U interesu Maðarske, ali i ostalih je da u regionu imamo zemlje poput Crne Gore koje su stabilne i ubrzano se ekonomski razvijaju”, rekla je ona.
Šef španske diplomatije Migel Angel Moratinjos ocijenio je da je Crna Gora primjer multietnièkog sklada i vjerske tolerancije.
Uèesnici Foruma smatraju da bi Alijansa trebalo da pokaže da postoje pratkièni putevi saradnje islamskog i zapadnog svijeta koji opovrgavaju ideju o neizbježnom sukobu civilizacija i kultura.
Alijansu civilizacija ustanovio je u julu 2005. godine bivši generalni sekretar UN Kofi Anan. Zamišljena je kao pokret za promovisanje uzajamnog poštovanja vjera i tradicija i ponovno uspostavljanje vrijednosti èovjeèanstva.
(kraj) žug