
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Sidnikalne organizacije podgorièkog Kombinata aluminijuma (KAP), nikšiækih Rudnika boksita, pljevaljskog Rudnika uglja i Termoelektrane (TE) zajednièki æe se organizovati kako bi zaštitili prava i interese zaposlenih u tim preduzeæima, saopštili su danas njihovi predstavnici.
“S obzirom da je En plus grupa /En+Group/ prije sedam mjeseci privatizovala Rudnik boksita i KAP, a oèekuje se da æe kupiti i pljevaljski Rudnik uglja i TE, radiæemo na poboljšanju saradnje i odnosa meðu kolektivima kako bi smo zaštitili interese i egzistenciju radnika”, kazao je na konferenciji za novinar predsjednik sindikata KAP-a, Momèilo Kaluðeroviæ.
On je podsjetio da štrajk zaposlenih u Kombinatu, koji je poèeo 19. juna, još nije okonèan, jer sa poslovodstvom kompanije nije postignut dogovor o kolektivnom ugovoru.
“Smatramo da se prilikom privatizacije mora voditi raèuna o zaposlenima, socijalnim programima, kao i da se èlanovi sindikata ubuduæe moraju pitati o tome”, rekao je Kaluðeroviæ.
On je najavio i da æe sindikati zajednièki pokrenuti inicijativu za izmjene i dopune Zakona o štrajku, jer postojeæi osporava pravo zaposlenih na to.
Zamjenik predsjednika sindikata Rudnika boksita Nikšiæ, Vojislav Ðuroviæ podržao je sindikalnu borbu za opravdane zahtjeve u zakonskim okvirima.
“Naša je sreæa što smo kolektivni ugovor potpisali krajem decembra 2004. godine i nemamo nikakvih problema sa novim vlasnicima, jer poštuju kolektivni ugovor koji su potpisali”, tvrdi Ðuroviæ.
On je podsjetio da su kolektivnim ugovorom za zaposlene u Rudnicima boksita, koji budu proglašeni tehnološkim viškom, predviðene otpremnine od po 24 bruto zarade i pet najnižih cijena rada u preduzeæu za svaku godinu radnog staža, a koje u nikšiækoj kompaniji iznose 104 EUR.
Ðuroviæ je dodao da pregovorima i dijalogu treba dati šansu dok god ima vremena za mirno i demokratsko rješenje, koje je, kako je kazao, u interesu svih.
Sindikalna organizacija pljevaljskog Rudnika uglja, kako je kazao njihov predstavnik Mirko Medenica, podržaæe sve aktivnosti koje budu usmjerene na predupreðivanju posljedica privatizacije, a mogu biti posljedica nepoštovanja ugovora, pregovora i normativnih akata.
“Zaposlene u Rudniku uglja oèekuje suoèavanje sa problemima koji mogu proisteæi iz njegove privatizacije, zbog èega solidarnost i èvršæu povezanost vidimo kao jedini moguæi i siguran put u borbi za ostvarivanje interesa”, rekao je Medenica.
Medenica je podsjetio da je kolektivni ugovor u Rudniku bio potpisan, ali da je tenderom o prodaji preduzeæa predviðeno njegovo usaglašavanje sa kolektivnim ugovorom Elektrodistribucije Crne Gore.
Predstavnik druge sindikalne organizacije pljevaljskog rudnika, Miloš Obreniæ je rekao da on, iako je èlan Tendrske komosije, nije uèestvovao u njenom radu.
“Da sam uèestvovao u sastancima Tenderske komisije ne bismo imali probleme oko nedostatka socijalnog programa”, kazao je Obreniæ.
On je rekao da ne zna nijedan sluèaj uspješne privatizacije u Crnoj Gori, ni preduzeæa koje nije imalo višak zaposlenih, koje je zapošljavalo nove radnike, poveæalo produktivnost ili ostvarilo neke predviðene razvojne programe.
On smatra da se Rudnik ne može svesti na nivo podgorièkih preduzeæa “Radoje Dakiæ” ili Titeks, jer su ona prije privatizacije bila u steèaju i do deset godina. Za Obreniæa bi bilo realno da se radnicima Rudnika uglja ponude otpremnine od 20 do 30 hiljada EUR.
Predsjednik izvršnog odbora sindikata Termoelektrane, Zoran Jeèmenica smatra da ukoliko zaposleni u preduzeæima ne mogu birati kupca, oni moraju uticati na izradu socijalnog programa.
“Interesuje nas socijalni program, kako bi zaštitili prava radnika, jer bez toga nemamo kud”, kazao je Jeèmenica.
On je dodao da je TE relativno star kolektiv, sa prosjeènim radnim stažom od 25 do 30 godina i 50 godina života.
(kraj) nar/kmh