Zajednièki izazovi za države zapadnog Balkana
- Zajednièki izazovi za države zapadnog Balkana
- Post By urednik
- 21:30, 22 novembar, 2013

Budva, (MINA) – Države zapadnog Balkana, iako su u razlièitim etapama evropskog puta, dijele veliki broj pitanja od zajednièkog interesa i izazove koji zahtijevaju tješnju, sadržajniju i redovniju saradnju na svim nivoima, ocijenio je ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Igor Lukšiæ.
On je, govoreæi na zasjedanju Igmanske inicijative u Budvi, kazao da æe ta saradnja biti karakterno obilježje nove politièke, institucionalne i individualne kulture na Balkanu.
„Na tim linijama, želim da istaknem da je jedana od najvažnijih komponenti crnogorske spoljne politike, regionalna politika, a u okviru nje ohrabrivanje i pokretanje saradnje u svim oblastima“, kazao je Lukšiæ.
On je, govoreæi o nedavno predloženom novom mehanizmu saradnje, kazao da je èinjenica da, nakon prijema Hrvatske u Evropsku uniju (EU), do novog proširenja neæe doæi u narednih makar sedam do osam godina, u najboljem sluèaju.
Prema njegovim rijeèima, Okolnosti da su Beograd i Priština razvili dobar meðusobni dijalog, i da Crna Gora uspješno sprovodi proces pregovora, uz oèekivanje da æe narednog mjeseca otvoriti veoma zahtjevna poglavlja 23. i 24.
„Okolnost da i druge zemlje regionu traže naèin da napreduju prema EU, èini se, samo dodatno i istièe potrebu dodatnog snaženja regionalne saradnje koja bi bila projektno orjentisana“, smatra Lukšiæ.
On je kazao da je to prva u nizu ideja, koja pripada iskljuèivo aspirantima za èlanstvo u EU, odnosno zemljama zapadnog Balkana koje još nisu èlanice EU.
„Zavisi jedino od nas i otvara moguænosti da razmišljamo o naprednijem stepenu meðusobne komunikacije, po uzoru na veæ oprobane modele u drugim regionima“, rekao je Lukšiæ.
On je naglasio da je takav koncept, u suštini, ideja za uspostavljanje neformalnog konsultativno-koordinativnog mehanizma za kvalitetniju regionalnu saradnju usmjerenu na prioritetna regionalna pitanja i projekte, u prvom redu iz oblasti infrastrukture, eliminisanja poslovnih barijera i oblasti organizovanog kriminala.
„Zadovoljstvo mi je što je na našem prostoru prepoznata potreba da se, kroz zajednièki odgovor na izazove, teži balansiranom i dugorènom ekonomskom razvoju, trajnoj stabilnosti regiona i jaèanju institicija, u kojima æe vladavina prava imati jasan izraz u svakodnevnom djelovanju“, naveo je Lukšiæ.
On je kazao da, postavljena na takvim osnovama,ta ideja nema za cilj formiranje nepotrebnih institucija ili dupliranje inicijativa i tijela.
„Posebno želim da istaknem da ova ideja ili uspostavljanje ovakvog jednog mehanizma nema apsolutno nikakve dodirne taèke sa bilo kojom tezom koja implicira neku vrstu podjele šireg regiona“, naglasio je Lukšiæ.
Crna Gora, kako je naveo, sa optimizmom gleda na perspektivu Inicijative, vjerujuæi da æe projektno orijentisana saradnja „artikulisati zajednièke ciljeve i materijalizovati konkretne interese na ovim podruèjima, što æe istovremeno znaèiti evropski vjetar u jedra i našim zemljama, i regionu u cjelini“.
Prema njegovim rijeèima, jasno je da Crna Gora nedvosmisleno podržava sve regionalne procese.
„Imajuæi u vidu zajednièku istoriju, uvjeren sam da je meðuzavisnost, oèuvanje mira i saglasnog suživota na ovim prostorima naše najveæe dostignuæe i nešto što nas preporuèuje kao pouzdane, miroljubive i ka buduænosti okrenute nacije, posveæene jaèanju povjerenja, intenziviranju svestrane saradnje i ukupnog napretka svih naših graðana“, naveo je Lukšiæ.
(kraj) gop