Zaokruživanje cijena u aprilu poveæaæe inflaciju
- Zaokruživanje cijena u aprilu poveæaæe inflaciju
- Post By kristina
- 15:02, 26 mart, 2002

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Kada euro postane jedino sredstvo plaæanja u Crnoj Gori, nakon 31.marta, cijene æe znaèajno porasti zbog zaokruživanja naviše, predviða Institut za strateške studije i prognoze.
Istraživaèi Instituta su ocijenili da uvoðenje eura do sada nije izazvalo znaèajno poveæanje cijena, jer one nijesu zaokružene naviše kao što je bilo oèekivano i dodaju da je januarska inflacija bila 1,3 odsto manja nego decembarska.
Zaokruživanje cijena na više podrazumijeva da se iznosi na primjer od jednog eura obraèunavaju kao dvije marke, iako je njegov zvanièni kurs 1,95583 DEM.
Iz Instituta tvrde da je bilo izuzetaka u zaokruživanju cijena, navodeæi kao primjer podgorièkog hotela Crna Gora gdje su cijene pojedinih napitaka i hrane ostale nominalno iste, ali su umjesto u markama oznaèene u eurima, tako da su realno veæe skoro dva puta.
Istraživanje je pokazalo da prošlogodišnja inflacija nije posljedica faktora tražnje, jer su cijene u ovom periodu rasle brže od plata.
“Prosjeèna plata u decembru bila je 10 odsto veæa nego u istom mjesecu 2000. godine. Minimalna cijena rada je u oktobru poveæana za 12,5 odsto, ali ova razlika nije isplaæivana do januara, pa su plate i penzije ostale na istom nivou do kraja godine”, podsjeæaju iz Instituta.
Inflacija je prošle godine iznosila 26,6 odsto, a troškovi života su bili veæi za 27,8 odsto. Prosjeèno mjeseèno poveæanje cijena na malo u ovom periodu iznosilo je dva, a troškova života 2,1 odsto.
Republièki Zavod za statistiku objavio je u januaru da je prošlogodišnja inflacija iznosila oko 23 odsto.
“Inflacija je u èetvrtom kvartalu prošle godine bila 22,3 odsto, a jedan od razloga je rast tražnje zbog praznika, odnosno kupovine hrane, odjeæe i putovanja, kao i uvodjenja eura i oslobadjanje od njemaèkih maraka kroz potrošnju”, navedeno je u istraživanju.
Glavni razlog za rast inflacije u prošloj godini je, smatraju u Institutu, rast cijena usluga od skoro 43 odsto. Najviše su poskupile cijene usluga iz oblasti kulture 41odsto, saobraæaja i komunikacija 38 i smještaja i elektriène energije po 37odsto.
Istraživaèi podsjeæaju da su porasle i kontrolisane cijene elektriène energije, nafte i njenih derivata i komunalnih usluga. U decembru je elektrièna energija bila 49,5 odsto skuplja nego u novembru. Cijena nafte i derivata je prošle godine na državnim pumpama poveæana za skoro 14, a na privatnim za 15 odsto. Grijanje i rasvjeta su bili skuplji preko 40 odsto, smještaj 18, voda za domaæinstva skoro 17, otpadna voda preko 17 i otpaci preko 33 odsto.
“Meðu proizvodima èije cijene nijesu kontrolisane najviše su poskupila putovanja zbog rasta cijena nafte i njenih derivata, zatim domaæe cigarete, svježe i preraðeno meso i riba zbog praznika i veæe tražnje”, navedeno je u istraživanju.
(kraj) anf / kmh