
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crnogorsko Ministarstvo finansija pripremilo je izmjene i dopune Zakona o hartijama od vrijednosti, kojim je u Crnoj Gori prvi put predviðena moguænost zatvorene ponude hartija od vrijednosti i njihove trgovine van berze.
Prema obrazloženju Predloga, izmjene i dopune Zakona o hartijama od vrijednosti, koji je stupio na snagu 2001. godine, potrebne su zbog usklaðivanja sa u meðuvremenu usvojenim brojnim direktivama Evropske unije iz ove oblasti i propisima Meðunarodne organizacije komisija za hartije od vrijednosti (IOSCO) èiji je èlan postala i crnogorska Komisija (KHOV).
Zakonom je regulisana samo trgovina akcijama, kao vlasnièkim hartijama od vrijednosti, i obveznicama devizne štednje, dok æe izmjenama i dopunama biti ureðen naèin emitovanja i trgovanja dugoroènim i kratkoroènim dužnièkim hartijama. Rijeè je o obveznicama kojima se emitent obavezuje da imaocu u roku njenog dospijeæa isplati iznos vrijednosti na koji glasi i ugovorenu kamatu, certifikatima o depozitu, državnim zapisima i sliènim hartijama.
Predloženo je uvoðenje instituta zatvorene ponude hartija od vrijednosti, koja se ne obavlja javno, kao i onih emitovanih unaprijed poznatim sticaocima i propisan poseban postupak njihovog evidentiranja. Omoguæeno da zatvorena ponuda hartija od vrijednosti ne obavlja na berzi, što je u skladu sa propisima EU.
Zatvorena ponuda predviðena je samo kada emitent nudi hartije od vrijednosti na prodaju postojeæim akcionarima na osnovu prava preèe kupovine, osnivaèima pri simultanom osnivanju akcionarskog društva i profesionalnim investitorima. Ponuda može biti zatvorena i kada emitent nudi hartije za najviše 30 unaprijed odreðenih lica, koja su se obavezala da kupe cijelu emisiju i dobro su upoznata sa investicionim rizicima i rezultatima poslovanja emitenta ili u obimu vrijednom najviše 40 hiljada EUR.
Emitent može izdati hartije od vrijednosti unaprijed poznatim sticaocima u sluèajevima restrukturiranja akcionarskog društva i nenovèanog uloga u takav oblik privrednog društva, pretvaranja dobiti, rezervi ili duga u akcijski kapital, prodaje akcija u postupcima propisanim zakonom kojim se ureðuje insolventnost, ukrupnjavanja ili usitnjavanja vlasnièkih i zamjene hartija, kao i u drugim sluèajevima koje utvrdi KHOV.
Predlagaèi smatraju da æe zatvorene emisije u praksi znatno olakšati i pojednostaviti emitovanje i promet vlasnièkih i dugoroènih dužnièkih hartija od vrijednosti.
Zadržano je dosadašnje opredjeljenje da se sekundarna trgovina obavlja iskljuèivo na berzi, osim u sluèajevima preuzimanja i trgovine blokom hartija od vrijednosti, jer se u ovim postupcima unaprijed znaju i kupac i prodavac akcija.
Predložena je i izmjena postojeæeg praga za utvrðivanje uspješnosti emisije akcija, koji je do sada iznosio najmanje 65 odsto svih ponuðenih prospektom, pa æe ga emitent odreðivati samostalno, a hartije od vrijednosti æe ubuduæe imati nominalnu vrijednost samo ako to emitent želi.
Regulisano je, prvi put, poslovanje hartijama od vrijednosti sa elementom inostranosti, i predloženo da ovlašæeni uèesnici na tržištu mogu osnovati filijalu u inostranstvu radi obavljanja svojiih poslova, kao i strani u Crnoj Gori. Prije nego što osnuje filijalu u inostranstvu, ovlašæeni uèesnik je dužan da o svojoj namjeri obavijestiti KHOV.
Umjesto akcionara, obavezu izvještavanja KHOV o sluèajevima kada neko, direktno ili preko posrednika, stekne akcije na osnovu kojih raspolaže sa više ili manje od deset, 20, 33 ili 50 odsto ukupnog broja glasova odreðenog emitenta, imaæe Centralna depozitarna agencija (CDA), jer se dosadašnje rješenje u praksi pokazalo kao neprimjereno i teško sprovodljivo.
Predloženo je i da èlan odbora direktora CDA može biti samo neko sa visokom školskom spremom, najmanje tri godine radnog iskustva i neosuðivan za krivièno djelo koje ga èini nedostojnim za tu funkciju.
KHOV æe dobiti moguænost da odredi najvišu vrijednost provizije i drugih naknada koje za svoje usluge naplaæuju berze, kada ocijeni da njihov iznos negativno utièe na razvoj tržišta.
Predloženo da registri koje ona vodi budu dostupni javnosti na uvid, u skladu sa principom transparentnosti IOSCO, kao i da bude nadležna za usvajanje pravila kojima æe se prvi put regulisati transakcije sa hartijama od vrijednosti kupljenim u skladu sa ugovorima o reprodaji i reotkupu i obavljanje kastodi poslova.
KHOV æe usvojiti i etièki kodeks i dati jasne smjernice za izbjegavanje konflikta interesa, kao i upotrebu informacija dobijenih radom tog tijela. Postupci suprotni etièkom kodeksu biæe posebno evidentirani i javno dostupni.
Omoguæeno je da se Skupština Crne Gore prilikom razmatranja godišnjeg izvještaja o radu Komisije upozna i sa njenim raèunom i propisano da ona višak prihoda nad rashodima može koristiti iskljuèivo za ispunjenje zakonskih obaveza regulatornog i nadzornog organa u oblasti hartija od vrijednosti.
Zakonska obaveza KHOV da Vladi dostavlja samo reviziju finansijskog poslovanja biæe zamijenjena novom, prema kojoj æe taj dokument i izvještaj o radu i stanju na tržištu hartija od vrijednosti dobijati poslanici i izvršna vlast.
Biæe izbrisana zabrana akcionarima berze da dijele dividendu i poslovnu dobit koriste iskljuèivo za unaprijeðenje berzanskog poslovanja.
Precizirane su posljedice suspenzije ili oduzimanja dozvole za rad ovlašæenim uèesnicima na tržištu hartija od vrijednosti, jer je praksa pokazala da im tada treba dozvoliti samo dovršetak realizacije transakcija zakljuèenih prije izricanja tih mjera, a ne i drugih zakljuèenih ugovora i sporazuma.
(kraj) anf/kmh