Zauzeto 66 odsto smještajnih kapaciteta za kovid pacijente
- Zauzeto 66 odsto smještajnih kapaciteta za kovid pacijente
- Post By urednik
- 11:10, 21 oktobar, 2021

Podgorica, (MINA) – U Crnoj Gori su, usljed kovid infekcije ili njenih posljedica, hospitalizovane 354 osobe, kazala je direktorica Kliničkog centra (KCCG) Ljiljana Radulović i dodala da je zauzeto 66 odsto smještajnih kapaciteta za pacijente zaražene koronavirusom.
Ona je na konferenciji za novinare, povodom predstavljanja epidemiološke situacije u Crnoj Gori, rekla da je broj hospitalizovanih oko osam odsto manji u odnosu na dvije sedmice ranije.
Radulović je navela da je najveći broj pacijenata smješten u KCCG gdje se liječi 126 pacijenata.
“Osamdeset odsto pacijenata su nevakcinisani građani. Podaci iz naše bolnice podržavaju sve svjetske naučne studije koje ukazuju da imunizacija, u najvećem procentu, štiti od razvoja najtežih kliničkih slika”, kazala je Radulović.
Ona je naglasila da su u KCCG sve češći prijemi pacijenata nakon preležane bolesti, pa se ljekari, osim protiv same infekcije, bore i protiv njenih posljedica koje su sve žešće, a to se posebno odnosi na srčane i moždane udare.
Radulović je objasnila da pacijenti, sem respiratornih posljedica, imaju kardiovaskularna oštećenja, pa je za očekivati da i u budućnosti bude sve više pacijenata u klinikama koje se bave ovim bolestima, a to su klinike za bolesti srca i za neurologiju.
“KOVID 19 je opasan po sebi, ali njegove reperkusije mogu da budu znatno ozbiljnije”, kazala je Radulović.
Ona je dodala da je zato važna vakcinacija protiv koronavirusa.
“Ona je podrška vašem postojećem imunom sistemu da se bori i, najčešće, u konačnom i izbori protiv ove bolesti i svih naknadnih posljedica. Kada se vaš organizam umori, imunitet kog stvara vakcina je najbolji saveznik ljekara koji se bore za vaše zdravlje i za vaš život”, kazala je Radulović.
Ona je navela da su u Opštoj bolnici (OB) Bar hospitalizovana 43 pacijenta, pljevljskoj 36, u OB Bijelo Polje 23.
Kako je kazala Radulović, u beranskoj bolnici hospitalizovana su 32 pacijenta, kotororskoj 29, nikšićkoj 24 i u Brezoviku 41.
"To znači da je od ukupnog, trenutno opredijeljenog smještajnog kapaciteta za kovid pacijente, sada zauzeto 66 odsto", precizirala je Radulović.
Generalna direktorica Direktorata za zdravstvenu zaštitu u Ministarstvu zdravlja, Slađana Ćorić, kazala je da će, s obzirom na to da su konstatovali pad interesovanja za imunizaciju, Ministarstvo zdravlja, u saradnji sa ostalim državnim organima, prvenstveno sa Domom zdravlja, u predstojećem periodu nastojati da terenskim radom pospiješi taj proces.
Ona je rekla da je od proljeća ove godine do danas Ministarstvo zdravlja uspjelo da obezbijedi 920 hiljada doza vakcina i da uskoro stiže još najmanje 100 hiljada doza.
Ćorić je kazala da u ovom trenutku Crna Gora raspolaže sa više od 375 hiljada doza vakcina.
Ona je navela da je od toga oko 250 hiljada Sinofarm vakcina, preko 80 hiljada Fajzer, oko pet hiljada Astra Zeneka i 40 hiljada Sputnik V, koje su u procesu ispitivanja.
Ćorić je podsjetila da u Crnu Goru, kao donacija Turske, uskoro stiže i 100 hiljada Sinovak vakcina.
Ona je pozvala građane koji su prirodno stekli imunitet da ne odlažu vakcinaciju koja će dodatno ojačati njihov imunitet.
„Treća doza je njihova rezervna oprema za borbu protiv koronavirusa jer nikad ne znate kako i uslijed čega vaš organizam može da otkaže borbu.
Tada bi, umjesto vas, vakcina mogla da postigne očekivani rezultat – savladavanje bolesti i izlazak iz bolnice“, dodala je Ćorić.
Ona je kazala da Ministarstvo zdravlja ne želi da vakcinacija protiv koronavirusa bude posljedica pritiska, već lična odluka koja proizilazi iz svijesti o očuvanju ličnog i javnog zdravlja.
„Ja ću vam, kao dugogodišnji ljekar koji je donedavno radio sa najtežim COVID pacijentima, reći da građani koji su na bolničkom liječenju najviše žale što se nijesu imunizovali na vrijeme“, rekla je Ćorić.
Direktor Instituta za javno zdravlje (IJZ), Igor Galić, kazao je da je trenutna epidemiološka situacija u Pljevljima nepovoljna zbog nepoštovanja osnovnih epidemioloških mjera, kao i slabog obuhvata vakcinacijom.
On je dodao da je u Pljevljima sa obje doze vakcinisano 35,8 odsto stanovništva.
„U kombinaciji sa nepoštovanjem epidemioloških mjera, sa nekim izvještajima sa terena o okupljanjima kao što su svadbe, sahrane, dogodilo se do toga da je transmisija bila jako velika“, rekao je Galić.
Galić je rekao da su Pljevlja u vrhu obolijevanja u Crnoj Gori i da je incidencija vrlo visoka.
„Kada u jednom gradu dođe do povećanog broja oboljelih, nakon dvije do četiri sedmice dolazi do povećanog broja umrlih i ta epidemija se vrlo teško suzbija“, kazao je Galić.
On je pojasnio da je delta soj vrlo prenosiv i da kada uđe u porodicu, uglavnom obolijevaju svi članovi koji nijesu vakcinisani.
Galić je pozvao je građane Pljevalja da se vakcinišu i pridržavaju mjera.
Na pitanje zašto u IJZ-u i dalje ima nevakcinisanog medicinskog osoblja, Galić je rekao da je u institutu vakcinisano više od 80 odsto.
On je kazao da je od ljekarskog kadra, 200 osoba vakcinisano, od njih 236.
Galić je naveo da postoji određeni broj koji nije želio da se vakciniše i da su to uglavnom mlađe osobe.
„Postoji određeni broj osoba koje spadaju u šest mjeseci od obolijevanja, pa nijesu još uvijek za vakcinaciju, takve su preporuke“, naveo je Galić.
On je dodao da ima određeni broj koji nije želio da se vakciniše i to su uglavnom mlađe osobe.
Upitana da prokomentariše zašto je broj hospitalizovanih u odnosu na broj aktivnih slučajeva duplo uvećan u odnosu na početak avgusta, Galić je kazao da je epidemija početkom avgusta bila u fazi naglog rasta.
On je kazao da od 13. septembra postoji pad u broju novooboljelih na nedjeljnom nivou.
Galić je rekao da se ove nedjelje bilježi najmanji broj novooboljelih i ne Crna Gora ne nalazi u fazi brzog obolijevanja.
„Bilježi se i manji broj hospitalizovanih, zadnje dvije nedjelje, u odnosu na prethodne dvije, osam odsto manje“, dodao je Galić.
Galić je kazao da je za veći broj preminulih razlog to što građani nijesu u dovoljnom broju vakcinisani.
On je kazao da je od 20. septembra do 3. oktobra preminulo 85, a od 4. do 18. oktobra, 89 osoba.
Galić je istakao da se vakcinom ne postiže aposulutna zaštita od obolijevanja, ali se postiže smanjenje teškoih slučajeva i umiranja.
Upitan za preporuke NITAG-a o vakcinaciji trudnica, Galić je rekao da su te preporuke javno dostupne i da su išle ka tome da trudnice mogu da se vakcinišu, nakon prvog trimestra trudnoće, ako to želi poslodavac ili dogovore sa svojim ginekologom, kao i ako neko u porodici spada u rizičnu grupu.
Na pitanje u vezi sa Sputnjik lajt vakcinom, Ćorić je kazala da je to buster doza i da to nije adekvatna zaštita od virusa.
„Mi moramo prvo imunizovati dovoljan broj ljudi, da bi im dali buster dozu“, rekla je Ćorić.
Na pitanje da li na nivou Ministarstvo zdravlja i menadžment KCCG-a sprovode kontrolu liječenja na kovid odjeljenjima, Ćorić je kazala da je formirana Komisija koja obilazi sve, a naročito kovid bolnice.
Ona je kazala da su kontrolisane bolnice u Baru, Kotoru, Pljevljima i Nikšiću, a sljedeće nedjelje kontrolisaće u Bijelom Polju.
(kraj) žug/mip/nij