
Njujork, (MINA) - Rusija je iskoristila pravo veta u Savjetu bezbjednosti i tako osujetila planove Zapada o produženju misije Ujedinjenih nacija (UN) koja skoro 16 godina nadgleda primirje izmeðu Gruzije i njenog otcijepljenog regiona, Abhazije.
Glasanje o produženju posmatraèke misije za godinu ili bar za dvije nedjelje, kako bi bio postignut kompromis, obavljeno je kasno sinoæ u Njujorku.
Deset èlanica je glasalo za predlog, Kina, Vjetnam, Libija i Uganda ostale su uzdržane, a Rusija je bila protiv.
Kao što je prethodno i najavio, ruski ambasador u UN-u Vitalij Èurkin upotrijebio je pravo veta.
Èurkin je ponudio glas "za" iz Moskve za produžetak misije na mjesec, ukoliko iz rezolucije UN budu izbaèene "sve uvrjedljive reference" vezane za ime i suverentitet.
Zapadne zemlje odbile su taj predlog.
Rusija smatra neprihvatljivim naziv misije - Posmatraèka misija UN u Gruziji, i referencu na gruzijski teritorijalni suverenitet.
"Razumljivo je da u novim politièkim i pravnim uslovima veæina imena i termina koji su korišæeni u starim dokumentima sada nijesu primjenjivi", saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova, prenose agencije.
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun, koji je predložio produžetak misije, rekao je nakon glasanja da æe uprkos "žaljenju" zbog nepostizanja sporazuma, obustaviti misiju.
Mandat misije UN istekao je jutros i oko 140 vojnih posmatraèa i policajaca je poèelo da napušta posmatraèke punktove u Gruziji.
Gruzijski ambasador u UN Aleksander Lomaja kazao je da æe njegova nacija "ubuduæe blisko saraðivati sa prijateljima", ukljuèujuæi i EU i njenu posmatraèku misiju u Gruziji kao i organizacije za zaštitu ljudskih prava koje djeluju u Rusiji.
Lomaja je dodao da je "za duboko žaljenje što je misija UN u Gruziji okonèana zbog protivljenja samo jedne zemlje".
Šef britanske diplomatije Dejvid Miliband rekao je da je ta misija pomogla da se smire tenzije i sprijeèe dalji sukobi.
U vrijeme glasanja u UN, u Tbilisiju je došlo do sukoba izmeðu gruzijske policije i aktivista opozicije koji zahtjevaju ostavku predsjednika Mihaila Sakašvilija.
Više desetina demonstranata je uhapšeno, saopštili su zvaniènici.
Nakon gruzijsko-ruskog rata u avgustu prošle godine u Južnoj Osetiji, Rusija je priznala nezavisnost oba otcijepljena regiona Gruzije - Južne Osetije i Abhazije.
Gruzija i dalje insistira na cjelovitosti svoje teritorije.
(kraj) mil