Završena rasprava o izbornom zakonu
- Završena rasprava o izbornom zakonu
- Post By urednik
- 18:07, 31 jul, 2011

Podgorica, (MINA) – Poslanici Skupštine Crne Gore završili su raspravu o predlogu izbornog zakona, o kom æe se izjasniti kasnije danas.
Parlament je ranije, veæinom glasova, odbio da se predlog izbornog zakona Aleksandra Damjanoviæa iz Socijalistièke narodne partije (SNP) uvrsti u dnevni red, a taj tekst prethodno nije dobio prolaznost ni na Odboru za ustavna pitanja i zakonodavstvo.
Damjanoviæ je objasnio da je predlog podnio dan nakon predloga predsjednika parlamenta, Ranka Krivokapiæa, i poruèio da oèekuje da plenum dozvoli da se obavi ravnopravna rasprava i o predlogu SNP.
Krivokapiæ je rekao da to nije njegov predlog, veæ Kolegijuma koji je, kako je rekao, došao do visokog stepena saglasnosti, kao i da se tekst u najveæem dijelu poklapa sa predlozima SNP-a.
Krivokapiæ je, dodao je, poslao zakon „koji je najmanji zajednièki sadržalac 149. Kolegijuma“.
Parlament je na poèetku zasjedanja zakljuèio da predlog zakona o državljanstvu SNP-a ima ustavni osnov i uvrstio ga u dnevni red.
Poslanici su odluèili da predlog izmjena zakona o opštem obrazovanju Vasilija Laloševiæa i Nevena Gošoviæa nema ustavni osnov, pa se nijesu ni izjašnjavali o njegovom stavljanju na dnevni red.
Skupštinska veæina odbila je i predlog Koèe Pavloviæa da parlament razmatra predlog dopuna zakona o državljanstvu, prema kojem bi svi koji su bili na biraèkom spisku na dan referenduma mogli zatražiti i dobiti crnogorsko državljanstvo.
Krivokapiæ je, tokom rasprave o predlogu izbornog zakona, ocijenio da je ovo jedan od tužnijih dana u crnogorskom politièkom životu kad se, dodao je, pokazuje da je evropska ideja bila maska za antievropske namjere.
„Ovdje podnosite zakone koji su protivustavni, a govoriti o Evropi, loša je maska za još lošije namjere“, rekao je on.
Prema njegovim rijeèima, Crna Gora ne može biti talac politika koje još ne žele da pokažu elementarnu lojalnost prema interesima graðana. „A interes su evropske integracije“.
Krivokapiæ je poruèio da je naša evropska obaveza da poboljšamo izborni zakon. „A mi smo ga pretvorili u pogoršanje ukupne pozicije Crne Gore“.
Šef poslanièkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS) Milutin Simoviæ poruèio je da je rasprava prilika da se evropskim partnerima pokaže kakav je odnos partija prema domaæoj potrebi i zajednièkoj evropskoj obavezi.
Crna Gora, kako je rekao, sigurno dobija datum pregovora, ako realizuje tu obavezu.
„Evo prilike da pokažemo privrženost ideji EU integracija. Evo prilike da pokažemo da smo društvo spremno da pravimo dogovore i postižemo kompromise. Možda se neko nekome van Crne Gore zakleo rijeèima „Crna Gora ovog puta neæe proæi“. Vjerujem da nije tako, ali tražim potvrdu“, kazao je on.
DPS je, kako je rekao, tokom rada na zakonu, aktivno uèestvovala.
„Sa naše strane nije bilo uslovljavanja, odustali smo od svojih polaznih rješenja, prihvatili predloge drugih“, naveo je Simoviæ. „Ovo je èas kad treba da se poštuje dogovoreno i kad treba znati da nepoštovanje dogovorenog nije opstrukcija DPS-u veæ Crnoj Gori“.
Na Kolegijumu je, dodao je, pitao da li SNP podršku izbornom zakonu uslovljava pitanjem srpskog jezika i dobio odrièan odgovor.
Predrag Bulatoviæ je poruèio da je SNP za EU i dobijanje datuma pregovora.
„Ako se ne bi usvojio izborni zakon, ja pozivam ozbiljne ljude u vlasti i opoziciji da avgust iskoristimo i ovih pet-šest godina izgiubljenog vremena lijeèenja kompleksa nekih ljudi da mogu da utièu na stvari u Crnoj Gori“, rekao je on.
Bulatoviæ je pozvao da se dijalogom doðe do pitanja koja se tièu usklaðivanja zakona sa Ustavom.
Prema njegovim rijeèima, SNP nije postavila uslov, ali imaju snažan zahtjev – da se ne može ignorisati realnost iskazana na popisu, u dijelu srpskog jezika.
Damjanoviæ je saopštio da je njegov predlog o državljanstvu prihvaæen od DPS-a, kao i od albanskih stranaka i Bošnjaèke stranke, ali ne i od Krivokapiæa.
„Napravili ste grešku kada nijeste dozvolitli da uðe moj predlog, kao ni izmjene zakona o opštem obrazovanju, tada biste vidjeli da SNP ne želi da ucjenjuje, nego da razgovara“, rekao je on.
On je kazao da æe se povuæi iz politike ako se ispostavi da njegov predlog nije bliži stavovima Venecijanske komisije od Krivokapiæevog.
Prema njegovim rijeèima, prihvatili su da rok od pet godina smanje na rok od godinu, za pitanje državljanstva, navodeæi da su to dva ogromna ustupka. „Šta æete više od SNP-a“, upitao je Damjanoviæ.
Borislav Banoviæ iz Socijaldemokratske partije ocijenio je da su male šanse da se danas doðe do izbornog zakona, dok su iz Nove srpske demokratije poruèili da izborni zakon nije zakon o izboru odbornika i poslanika, nego o Crnoj Gori.
„Kako da se odreknem od onog što tražite od nas, kako da vam prodam jezik, ustupim buduænost svog jezika“, rekao je Goran Daniloviæ.
On je naveo da je na Kolegijumu predsjednika parlamenta rekao da nema zakona „dok moje dijete ne bude ravnopravno sa vašim“.
„Ne pristajem da mi podvalite evropska pravila, a da mi uzmete buduænost u Crnoj Gori. NOVA nije ucjenjivala vas, nego spašavala dostojanstvo graðana Crne Gore“, poruèio je on.
Daniloviæ je pojasnio da ucjenjivanje upotrebom srpskog jezika nije ucjenjivanje, veæ pokušaj da ih natjeraju da pogledaju u suštinu. „NOVA se ne stidi što vam je postavila ovaj uslov“.
Njegov partijski kolega Andrija Mandiæ saopštio je da je asilmilatorska politika i jezièka diskrimiancija za njih kljuèni prioritet, kao i da bez izjednaèavanja crnogorskog i srpskog jezika nema izbornog zakona.
On je pozvao i predsjednika Vlade „da uzme u stvar u svoje ruke i da im izaðe u susret u vezi sa jezièkom diskriminacijom, i da se dogovore oko izbornog zakona.
„Ali to neæe biti dovoljno za datum pregovora, dok se ne uhapse šefovi kriminala i krupne ribe“, poruèio je Mandiæ.
Poslanik Pokreta za promjene Branko Raduloviæ rekao je da bi ovakav izborni zakon bio anticrnogorski, dok u Bošnjaèkoj stranci smatraju da ne treba pod pritiskom rokova donijeti loš zakon.
Nebojša Medojeviæ je rekao da su za voðenje države potrebni odgovorni politièari, „a ne kalkulanti i šišnjari“.
On je rekao da je njihov politièki interes da Crna Gora dobije datum pregovora, ali da æe odgovornost za ovaj promašaj biti na parlamentu, politièkoj veæini, ali i politièkoj manjini.
„Pozivam vas da ovo još jedno blamiranje parlamenta prekinemo, da se uozbiljimo, da veæina shvati da sa 51 odsto ne može da predstavlja 100 odsto države“, rekao je on. „Izvolite, da se u septembru naðemo i riješimo ovaj problem“.
Šef kluba albanskih partija Vaselj Siništaj poruèio je da ne odustaju od svojih zahtjeva i da je bilo za oèekivati da æe Skupština minimalno ispoštovati njihov zahtjev i princip afirmativne akcije.
Sjednici je prisustvovao i poslanik DPS-a, optužen u sluèaju Zavala, Ðorðije Pinjatiæ, kojem je krajem juna, uz bivše èelnike budvanske opštine Rajka Kuljaèu i Dragana Maroviæa, ukinut pritvor.
Rok za usklaðivanje izbornog zakonodavstva sa ustavom istièe danas, a za njegovo usvajanje potrebna je dvotreæinska podrška u parlamentu.
Usvajanje usklaðenog izbornog zakonodavstva prvi je uslov za dobijanje datuma pregovora o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji.
(kraj) boj/gop