Završena rasprava o izmjenama i dopunama
- Završena rasprava o izmjenama i dopunama
- Post By kristina
- 18:24, 16 jul, 2010

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Poslanici su danas završili raspravu u naèelu o izmjenama i dopunama zakona o bankama i steèaju i likvidaciji tih kompanija, o kojim æe se izjasniti naknadno.
Potpredsjednik Vlade i ministar finansija, Igor Lukšiæ, kazao je da su rizici kojim je izložen bankarski sistem usljed nedostatka odreðenih ovlašæenja Centralne banke (CBCG), kao što je sprovoðenje privremene uprave, visokog stepena, jer regulatorni okvir ne poznaje druge institute za ozdravljenje banaka.
„To pitanje je posebno aktuelno u uslovima globalne finansijske krize“, rekao je Lukšiæ.
On je objasnio da pojedina rješenja važeæeg Zakona o bankama koja se odnose na institute kao što su povezane osobe, kvalifikovano uèešæe i privremena uprava, ne sadrže mehanizme kojim se obezbjeðuje adekvatna kontrola CBCG.
Poslanik Pokreta za promjene (PzP), Nebojša Medojeviæ, tražio je od predlagaèa da saopšte kolika je šteta od amandmana Demokratske partije socijalista (DPS) na postojeæi Zakon o bankama, koji nijesu, kako se oèekivalo, doprinijeli poboljšanju stanja u bankarskom sektoru.
„Ti amandmani su CBCG uèinili manje potentnom i nijesu popravili stanje u sistemu. Da li je ovo sada naknadna pamet?“, pitao je Medojeviæ.
On smatra da bi zakonski trebalo ojaèati ulogu CBCG koja, u postojeæim okolnostima, odnosno kada Crna Gora nama valutu i jaku komercijalnu banku, predstavlja jedino „utoèište“ graðana.
„Nigdje u zemljama okruženja, koje su prošle kroz tranzicione procese, nije zabilježena drskost kao u sluèaju Prve banke, koja je sebi dala pravo da kritikuje bankarskog regulatora“, kazao je Medojeviæ.
On je podsjetio i da je CBCG imala mehanizme za sprjeèavanje problema koji su se pojavili u Prvoj banci, koja je, izmeðu ostalog, „sprovodila hajduèiju i otimaèinu klijanata“.
Predsjednik Savjeta CBCG, Ljubiša Krgoviæ, oèekuje da æe se usvajanjem predloženih izmjena i dopuna dobiti solidan zakon, koji je u skladu sa regulativom Evropske unije i Bazelskim principima.
Poslanik Socijalistièke narodne partije (SNP), Aleksandar Damjanoviæ, smatra da izmjene i dopune važeæeg zakona o bankama idu u pravcu optimalizacije bankarskog poslovanja, kao i da te mjere dolaze u pravom trenutku.
„Sazrelo je vrijeme da se o ozbiljnim stvarima ozbiljno razgovara“, rekao je Damjanoviæ.
On je dodao da su neke formulacije u predloženim izmjenama i dopunama diskutabilne, naroèito one koje se odnose na oduzimanje dozvola za rad bankama koje više puta ili trajno krše zakon.
Iz CBCG je objašnjeno da je izmenama i dopunama predviðeno uvoðenje prinudne uprave u banke u sluèaju sporadiènog kršenja zakona, a oduzimanje dozvole za rad ako je u pitanju trajno kršenje.
Damjanoviæ smatra i da je predloženim izmjenama i dopunama propuštena prilika da se regulišu aspekti bankarskog poslovanja koji se odnose na limitiranje zarada i bonusa u bankama, kao i podsticanje njihove kreditne aktivnosti.
„Trebalo je ostaviti moguænost limitiranja bonusa i zarada u bankama u periodu kada one ne posluju dobro, kao i podsticanja kreditne aktivnosti, s obzirom na problem povezivanja stranog kapitala i domaæih kompanija“, rekao je Damjanoviæ.
Krgoviæ tvrdi da u tekstu zakona postoji mehanizam za ogranièavanje bonusa i zarada u bankama, kada te finansijske kompanije posluju loše, ali i da bi predložene izmjene i dopune trebalo da obezbijede zdrav bankarski sistem.
Poslanik Nove srpske demokratije (Nova), Radojica Živkoviæ, saopštio je da æe ta partija podržati predloženi zakonski tekst, jer je dobar, ali i da su raniji amandmani na važeæi Zakon o bankama imali negativne posljedice.
„Najviše su zbog toga ispaštali poreski obveznici“, ocijenio je Živkoviæ.
Izmjene i dopune zakona o steèaju i likvidaciji banaka nastale su usljed potrebe usklaðivanja sa novinama u ostalim aktima iz seta finansijskih zakona.
Steèajni postupak sprovodi se nad bankom kojoj je CBCG oduzela dozvolu za rad i èije su obaveze veæe od njene imovine, kao i na predlog likvidacionog upravnika.
Postupak likvidacije, kako je predviðeno izmjenama i dopunama, sprovodi se nad bankom kojoj je Centralna banka oduzela dozvolu za rad, a nijesu ispunjeni uslovi za sprovoðenje steèajnog postupka.
(kraj) nar/mls/nus