Završena rasprava o predloženom zakonu o CANU
- Završena rasprava o predloženom zakonu o CANU
- Post By urednik
- 19:17, 8 februar, 2012

Podgorica, (MINA) – Poslanici su danas završili raspravu o predloženim zakonima o Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti (CANU), kao i o zaradama državnih službenika i namještenika, o kojima æe se naknadno izjasniti.
Poslanici su optužili Vladu da izmjenama Zakona o državnim službenicima i namještenicima pokušava da naruši autonomiju Skupštine i pozvali Vladu da dozvoli Skupštini da raspolaže samostalno novcem koji joj je opredijeljen iz budžeta.
Ministar finansija Milorad Katniæ rekao je da æe se usvajanjem zakona stvoriti pretpostavke za ravnopravan tretman svih državnih službenika i namještenika što æe, kako je rekao, doprinijeti njihovoj efikasnosti.
On je naveo da zakon obuhvata i zaposlene u Fondu penzijskog i invalidskog osiguranja, Fondu za zdravstveno osiguranje, Zavodu za zapošljavanje, Fondu rada i Agenciji za mirno rješavanje radnih sporova.
“Isti posao, ista zvanja i isti platni razredi imaju razlièita primanja u zavisnosti od institucije. Imamo situaciju da u jednoj instituciji pripravnik prima 300 EUR, a u drugoj 480. Trebalo bi da za isti posao sa istim zvanjem,koeficijentom i kompetencijama budu iste zarade”, rekao je Katniæ.
Poslanik Socijalistièke narodne partije (SNP) Aleksandar Damjanoviæ kazao je da se princip podjele vlasti mora prepoznati i u ovom zakonu, dodajuæi da se parlament i pravosuðe ne mogu tretirati kao Uprava za vode ili kao Fitosanitarna uprava.
Katniæ je odgovorio da Vlada nema namjeru da ulazi u autonomiju drugih djelova vlasti. “Želimo da regulišemo ista prava i obaveze državnih službenika i namještenika”.
Prema rijeèima Emila Labudoviæa iz Nove srpske demokratije, Vlada ovim predlogom želi da poništi odluku Skupštine,odnosno izmjene zakona koje su u parlamentu jednoglasno usvojene prije deset mjeseci.
“Namjerno se pušta dimna zavjesa da je ta odluka bila inicijalna kapisla èitavog nezadovoljstva”, naveo je Labudoviæ.
Poslanici opozicije kritikovali su ranije predloženi zakon o CANU, ocijenivši da njime vlast pokušava da kontroliše tu državnu instituciju, dok su ga predstavnici vladajuæe koalicije podržali.
Ministar nauke, Sanja Vlahoviæ, kazala je da Predlog zakona predviða objedinjavanje nauènog potencijala i da se njime postiže autonomija ustanove u radu, utvrðivanje naèina izbora èlanova i raspolaganje finansijama.
Veselinka Pekoviæ iz SNP kazala je da CANU “ne samo da nije bio konsultovana prilikom izrade zakona, veæ im se radilo iza leða i da bi bilo korektno da njeni predstavnici prisustvuju sjednici”.
Poslanik Demokratske partije socijalista, Zoran Æulafiæ, rekao je da ta stranka podržava Predlog zakona i da država ima pravo da transformiše nauène akademije.
“Nije to narušavanje CANU veæ namjera kojom æe se objediniti akademije”, rekao je on.
Time æe se, kazao je Æulafiæ, broj akdemika poveæati, “a autonomno pravo akademije je da utvrdi da li je taj broj optimalan”.
Šef poslanièkog kluba Socijaldemokratske partije, Borislav Banoviæ rekao je da ta stranka podržava Predlog.
“Ovdje je rijeè o objedinjavanju nauènika i umjetnika. To je objedinjavanje ljudi sa znaèajnim referencama i nema osnova da se osporavaju njihove reference”, zakljuèio je Banoviæ.
(kraj) boj