
Podgorica, (MINA) – Crnogorska Skupština završila je raspravu o opozicionom predlogu da se otvori parlamentarna istraga i formira anketni odbor u vezi afere Snimak.
Parlament æe se o tom pitanju, o leks specijalisu kojim se traži poništavanje rezultata predsjednièkih izbora, kao i o predlogu zakljuèaka o vraæanju povjerenja u izborni proces, izjasniti nakon pauze od jednog sata.
Emilo Labudoviæ u ime predlagaèa rekao je da je afera Snimak politièko nasljeðe koje je opteretilo imidž Crne Gore, i da se zvanièna Podgoricu po tome prepoznaje u svijetu.
"Èinjenica je da nema nijedne adrese koja je relevantna za dalju sudbinu Crne Gore, sa koje nije stiglo upozorenje da se mora riješiti ta afera kako bi država dalje krenula prema Evropskoj uniji (EU)“, kazao je Labudoviæ.
On je naveo da anketni odbor aferu Snimak mora ozbiljno da razmotri.
„Nemojte da se desi da ta afera bude izgovor, veæ parlamentarna istraga mora biti iskorak i dokaz da politièki i ljudski sazrijevamo, u protivnom unazadiæe se demokratski razvoj Crne Gore“, rekao je Labudoviæ.
Poslanik Demokratske partije socijalista (DPS), Zoran Jeliæ rekao je da æe njegova partija imati konstruktivan odnos prema parlamentarnoj istrazi i svojim uèešæem u Anketnom odboru.
„Insistiraæemo na prikupljanu svih informacija kojima æemo sigurno dokazati besmislenost afere“, rekao je on.
Jeliæ je naveo da na sjednicama Savjeta o praæenu realizacije izbornog programa DPS-a nema tajnosti, kao i da pojedinaène partijske diskusije nijesu proizveli zakljuèke partijskih organa suprotno zakonu.
„Koja se partija u EU ne bavi problemom svojih biraèa“, kazao je Jeliæ.
Obrad Stanišiæ iz DPS-a kazao je da je afera izgovor opozicije za izborni poraz.
„Mora se raspravljati i snimcima sa sjednica opozicionih partija i za to æu se zalagati ukoliko budem èlan anketnog odbora“, rekao je Stanišiæ.
Mladen Bojaniæ iz Pozitivne Crne Gore rekao je da je DPS u poèetku bio protiv otvaranja parlamentarna istrage.
Šef poslanièkog kluba DPS-a Milutin Simoviæ zatražio je pauzu kako bi se usaglasili zakljuèci o vraæanju povjerenja u izborni proces.
Njegov kolega iz Fronta, Goran Daniloviæ rekao je da je zakljuèke veæ usaglasila opozicija sa Socijaldemokratskom partijom, i da neæe mijenjati taj tekst, veæ da DPS može samo da se izjasni o tom predlogu.
Amandmanima na zakljuèke, koje su usaglasili opozicija i SDP, definisano je da æe prije ustavnih promjena državni tužilac biti biran kvalifikovanom, umjesto dvotreæinskom veæinom.
Radna grupa, kako je usaglašeno, cijeniæe potrebu izmjena regulative vezane za izbore i eventualne predloge promjena dostaviti Skupštini najkasnije do 10. septembra, umjesto do 15.jula kako je prvobitno predlagala opozicija.
Usaglašenim amandmanima predviðeno je da civilni sektor i drugi subjekti koji se bave izbornim procesima mogu biti konsultovani, ali ne i uèestvovati u radu radne grupe.
(kraj) bor/gop