Zbog slabljenja dinara manje srpskih turista
- Zbog slabljenja dinara manje srpskih turista
- Post By urednik
- 22:46, 4 jun, 2010

Budva, (MINA-BUSINESS) – Slabljenje dinara u odnosu na euro smanjiæe broj srpskih turista na crnogorskom primorju, ocijenio je danas guverner Narodne banke Srbije (NBS) u ostavci, Radovan Jelašiæ.
„Sigurno æe kurs uticati na to da turista iz Srbije bude manje u Crnoj Gori, a to æe osjetiti i Srbija jer je Crna Gora jedan od naših najvažnijih spoljnotrgovinskih partnera“, rekao je Jelašiæ na Samitu guvernera centralnih banaka i ministara finansija zemalja jugoistoène Evrope, u organizaciji Ekonom:east Media Group (EMG).
Kandidat za guvernera NBS-a, Dejan Šoškiæ, smatra da prvi problem kod režima fiksnog deviznog kursa jeste jaèanje domaæe valute, što bi na kraju dovelo do smanjenja konkurentnosti domaæe privrede.
„Ako u tom sluèaju ojaèa dinar, a Srbija ima veæu inflaciju od zemalja zone eura i ako srpska privreda ne ostvari odgovarajuæi rast produktivnosti, smanjuje se njena konkurentnost, lakše uvozimo, a teže izvozimo“, kazao je Šoškiæ, prenosi portal EMG.rs.
On je objasnio da je u sluèaju više fiskiranog kursa teže makroekonomsko prilagoðavanje kroz cijene, jer se u tom sluèaju može desiti deflacija, odnosno padaæe cijene, što može izazvati veæi pad bruto domaæeg proizvoda.
Šoškiæ je naveo i probleme koje može izazvati fleksibilniji kurs.
„Prva opasnost takvog režima je što æe se pomjeranje kursa naviše preliti na rast cijena. Ako dinar oslabi onda se taj uticaj prebacuje na inflaciju i može se vratiti bankama kao bumerang jer bi to izazvalo kreditni rizik zbog rasta problematiènih kredita“, rekao je Šoškiæ.
Zamjenik predsjednika Izvršnog odbora Intesa banke, Ðankarlo /Giancarlo/ Miranda poruèio je da, prije nego što država dozvoli strancima da kupuju dugoroène trezorske zapise i državne obveznice, trebalo bi dobro razmisliti kakvi æe biti efekti takve mjere na kurs dinara.
„To otvara prostor za špekulacije na deviznom tržištu i u takvim okolnostima je teško održati stabilnost kursa dinara u odnosu na euro. Preporuèujem regulatorima da razmisle da li je veæa upotreba dinara u prometu moguæa tako što æe se nerezidentima omoguæiti da kupuju državne hartije od vrijednosti“, kazao je Miranda istièuæi kako bi banka Intesa, kao prva na tržištu po obimu plasmana, bila sreæna da više pozajmljuje u dinarima, ali da ne postoji dovoljna tražnja za takvim zajmovima.
(kraj) bvm