
Podgorica, (MINA) - Seizmièka aktivnost je na teritoriji Crne Gore prošle godine bila intenzivnija u odnosu na prosjek, ali je najveæi broj zemljotresa bio malog intenziteta, rekao je direktor Seizmološkog zavoda, Branislav Glavatoviæ.
On je agenciji MINA kazao da je Seizmološki zavod u 2011. godini registrovao nekoliko hiljada zemljotresa, kako na podruèju Crne Gore i regiona, tako i u cijelom svijetu.
“Najveæi broj tih zemljotresa nije se osjetio, s obzirom da je njihov intenzitet bio vrlo mali”, pojasnio je Glavatoviæ.
Prema njegovim rijeèima, od jaèih zemljotresa - koji zaslužuju najveæu pažnju - tokom prošle godine je registrovano samo nekoliko njih sa Rihterovom magnitudom do 4,2 jedinice.
Glavatoviæ je naveo da je kod Pljevalja u decembru registrovan potres magnitude 4,6, što je bio najsnažniji zemljotres registrovan prošle godine na podruèju Crne Gore i neposrednog okruženja.
“Ovaj zemljotres je proizveo površinske intenzitete oscilovanja izmeðu 6 i 7 jedinica Merkalijeve skale i izazvao manje materijalne štete u naseljima jugozapadno od Pljevalja”, precizirao je on.
Glavatoviæ je kazao da se može zakljuèiti da je seizmièka aktivnost na podruèju Crne Gore tokom prošle godine bila “intenzivnija po broju dogoðenih zemljotresa u odnosu na prosjeèni nivo za to podruèje”.
“Zajedno sa maksimalnom dogoðenom magnitudom od 4,6 jedinica Rihterove skale, 2011. se u cjelosti može okarakterisati kao godina sa umjereno poveæanom zemljotresnom aktivnošæu”, ocijenio je on.
Glavatoviæ je rekao da se zemljotresi i divlja gradnja ne mogu porediti, ali se mogu dovesti u izvjesnu vezu.
Kako je naveo, najznaèajniji broj podignutih ilegalnih objekata gotovo sigurno nije zadovoljio osnovne norme proraèuna konstrukcija, niti statièkih, a još manje dinamièkih.
“Iz tih razloga, taj ogromni korpus nekvalitetno izgraðenih objekata - kojih po nekim analizama ima èak oko 100 hiljada u Crnoj Gori - je okarakterisan znatno veæim stepenom seizmièkog rizika, odnosno povredljivosti, sklonosti ošteæenju pri dejstvu zemljotresa”, upozorio je Glavatoviæ.
On se nada da æe u okviru, prvo pilot projekta, a zatim u vidu dugoroènog, sveobuhvatnog i dobro osmišljenog programa analize svih nelegalnih objekata u Crnoj Gori, njihovog eventualnog ojaèanja i rekonstrukcije, ukljuèujuæi i rekonstrukciju infrastrukturnih sistema tih naselja, biti uspostavljeni uslovi za znatno bezbjednije korišæenje tih objekata.
“Priprema jednog takvog kompleksnog pionir projekta sa navedenim ciljevima je u toku, uz koordinaciju Ministarstva održivog razvoja i turizma”, kazao je Glavatoviæ.
Prije nekoliko decenija, kako podsjeæa, sluèajno je utvrðena moguænost aktiviranja lokalne seizmiènosti upumpavanjem vode u tlo na veæe dubine, što implicira naèelnu saglasnost sa pretpostavkom da i atmosferske padavine mogu biti stimulator zemljotresa.
Glavatoviæ je kazao da za sada nije dokazana uzroèna veza izmeðu kolièine padavina i seizmiènosti.
„Ipak, u zonama velikih vještaštaèkih akumulacija, kao na primjer na širem podruèju akumulacije Mratinje, na rijeci Pivi, evidentan je efekat vodenog stuba ove akumulacije na okolne stijene, posebno u uslovima njihovog intenzivnog punjenja i pražnjenja, što rezultuje veæim brojem uglavnom slabijih zemljotresa«, objasnio je on.
(kraj) drv/isf