Zustaviti iseljevanje sa sjevera
- Zustaviti iseljevanje sa sjevera
- Post By urednik
- 20:20, 14 januar, 2015

Podgorica, (MINA) – Iseljavanje stanovnika, a posebno mladih, sa sjevera se stalno poveæava i država bi trebalo da reaguje kako bi se taj trend zaustavio, ocijenili su iz nevladine organizacije Euromost.
“Posljednjih godina prepoznat je poveæan broj iseljavanja, posebno mladih ljudi, iz sjevernog dijela Crne Gore, a razlozi za to su brojni", navodi se u saopštenju te nvo.
Iz Euromosta su objasnili da mladi odlaze u potrazi za boljim životnim standardom, zaposlenjem, kao i zbog nepostojanja veæeg broja ustanova za visoko obrazovanje u njihovim gradovima.
“Sjever ima kapaciteta za razvoj, meðutim odliv školovanih i sposobnih ljudi pedstavlja veliki problem”, poruèili su iz Euromosta.
Oni smatraju da ni lokalne samouprave, a ni država ne rade ništa po tom pitanju.
“Rijetke su organizacije koje okupljaju mlade kako bi iznijeli i razmatrali probleme u cilju nalaženja adekvatnog rjesenja. Mladi svoju buduænost èesto zamišljaju van sjevera jer je ukorijenjeno mišljenje da ovdje nemaju nikakvu perspektivu”, navodi se u saopštenju.
Mladi se, kako smatraju u Euromostu, ustruèavaju da iznesu svoje mišljenje i èesto su podložni uticajima i konformizmu.
“Država i opštine moraju da pronaðu naèin da zaustave sindrom napuštanja sjevera i da mladim ljudima otvore moguænosti boljeg života i rada”, poruèili su iz Euromosta.
Potrebno je, kako se navodi, probuditi svijest mladih o moguænostima mijenjanja postojeæeg stanja, “a ta je moguænost u njihovim rukama”.
Iz Euromosta su ukazali da je u Bijelom Polju 2013. godine bilo 664 nezaposlenih visokoškolaca, a taj broj se u 2014. godini, kako su kazali, poveæao.
“Danas imamo situaciju da veliki broj visokoškolaca iz opština sa sjevera radi kao graðevinar, konobar ili neke druge zanatske poslove, uglavnom na primorju”, navodi se u saopštenju.
Iz Euromosta su ukazali i na sugestije zvaniènika Evrospke unije (EU) o slaboj administraciji na nivou lokalne samouprave, ali i u državnim institucijama.“Iako imamo veliki broj visokoškolaca i kadra koji bi popravili stanje u tim ustanovama”.
“Svima je poznato da se do tog posla teško može doæi, dok se god bude zapošljavalo po partijskoj, rodbinskoj ili nekoj drugoj liniji”, navodi se u saopštenju.
Partijskim zapošljavanjem se, kako su pojasnili, bave skoro sve politièke partije koje su na vlasti u opštinama, i “još niko nije pokazao interesovanje da se sa takvom praksom prekine”.
(kraj) sel