• utorak, 23 jun 2026

Crnogorski pomorci više od dva mjeseca zarobljeni na brodu u Hormuškom moreuzu

Crnogorski pomorci više od dva mjeseca zarobljeni na brodu u Hormuškom moreuzu

Podgorica, (MINA) - Crnogorski pomorci, koji su više od dva mjeseca zarobljeni na brodu u Hormuškom moreuzu, još nisu oslobođeni, uprkos potpisivanju Memoranduma između Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i Irana koji predviđa ponovno otvaranje tog moreuza.

 

Iz Ministarstva vanjskih poslova (MVP) Televiziji Vijesti su saopštili da se u ovom trenutku ne može predvidjeti kada se može očekivati zvanično oslobađanje broda, bez obzira na naznake stabilizacije prilika u Hormuškom moreuzu.

 

Kako su kazali iz MVP, pomorci su dobrog zdravstvenog stanja i imaju redovnu komunikaciju sa svojim porodicama, prenosi Portal Vijesti.

 

Iz MVP i iz Ministarstva pomorstva kazali su da su crnogorske nadležne institucije u redovnoj komunikaciji sa kompanijom, međunarodnim partnerima i porodicama pomoraca i da čine sve kako bi se obezbijedio što skoriji povratak pomoraca kući.

 

Iranska nacionalna garda zaustavila je brod "MSC Francesca" 22. aprila dok je pokušavao da napusti Hormuški moreuz, a na brodu se nalaze četiri crnogorska pomorca, od kojih su trojica rukovodni kadar, uključujući zapovjednika broda i upravitelja mašine.

(kraj) sel

Stay Connected