• utorak, 23 jun 2026

Otvorena Ljetnja škola za mlade diplomate “Gavro Vuković”

Otvorena Ljetnja škola za mlade diplomate “Gavro Vuković”

Podgorica, (MINA) - Međunarodna Ljetnja škola za mlade diplomate „Gavro Vuković“, koja je okupila učesnike iz 48 država, otvorena je danas u Vladinom domu na Cetinju.

 

Ljetnju školu organizuje Ministarstvo vanjskih poslova (MVP), uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), a centralna tema ovogodišnje škole je „Od pravila do realnosti: diplomatija u vremenu kretanja“.

 

Ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović je na otvaranju istakao da je Ljetnja škola za mlade diplomate, kada je prije gotovo dvije decenije pokrenuta sa ciljem jačanja regionalne saradnje, danas prerasla u globalnu platformu koja povezuje buduće lidere međunarodnih odnosa iz svih djelova svijeta.

 

 „Posebno smo ponosni na alumni zajednicu koja broji više od hiljadu uspješnih diplomata i profesionalaca. Ova škola je postala međunarodno prepoznato mjesto za razmjenu znanja, iskustava i ideja“, poručio je Ibrahimović.

 

 Osvrnuvši se na dinamiku međunarodnih odnosa i savremene izazove, on je ukazao na potrebu za stalnim prilagođavanjem.

 

„Upravo na razumijevanju i dijalogu počiva uspješna diplomatija, koja podrazumijeva poštovanje principa međunarodnog prava. Od vaše generacije zavisiće koliko će svijet u budućnosti biti spreman da zajedničke izazove rješava saradnjom i međusobnim poštovanjem“, kazao je Ibrahimović.

 

 Stalna predstavnica UNDP-a Ekaterina Paniklova istakla je da u fragmentiranom svijetu prostori poput ove škole vrijede više nego ikada, naglasivši da uloga diplomatije danas nije samo da brani utvrđena pravila, već da ih aktivno pretvara u djela.

 

 „Danas je izazov preći sa deklaracija na isporuku rezultata. Od principa do mira. Od preuzetih obaveza do klimatske otpornosti. Od okvira do pravednosti”, navela je Paniklova.

 

Kako je naglasila, svijetu su potrebni principijelni diplomate i graditelji mostova koji mogu da pretvore pravila u stvarnost.

 

“U momentu kada se mir više ne može uzimati zdravo za gotovo, ta odgovornost sve više počiva na mladim generacijama“, poručila je Paniklova.

 

Ona je podsjetila da ove godine Crna Gora obilježava dvadeset godina od obnove nezavisnosti, ostvarene mirnim i demokratskim putem, što je, kako je rekla, važan podsjetnik da dijalog, demokratski izbor i poštovanje različitosti ostaju ključni temelji mira.

 

Program škole traje do 26. juna, a nakon otvaranja na Cetinju, narednih dana će se nastaviti u Kolašinu, Žabljaku, Budvi, Kotoru i Podgorici.

(kraj) nim

Stay Connected