Æaloviæ: Krajnje vrijeme za primjenu zakona
- Æaloviæ: Krajnje vrijeme za primjenu zakona
- Post By urednik
- 18:10, 3 februar, 2015

Podgorica, (MINA) - U crnogorskim zakonima postoji dovoljno mehanizama za ozbiljnu borbu protiv korupcije, i krajnje je vrijeme da se oni poènu primjenjivati, smatra drektorica Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), Vanja Æaloviæ.
Ona je, gostujuæi u CDT-ovom Info centru, kazala da je organizovani kriminal ozbiljna bezbjednosna prijetnja regionu, ali i Evropi.
„Organizovane kriminale grupe su dobro povezane i sa finansiranjem terorizma", kazala je Æaloviæ i dodala da su veæinu postupaka koji se pokrenu zbog meðunarodnog šverca narkotika inicirale strane službe, a ne Crna Gora.
Ona smatra da su u Crnoj Gori drakonske kazne za šverc narkotika na najnižem nivou, dok su domaæi sudovi nevjerovatno blagi kad je u pitanju meðunarodni šverc.
Govoreæi o reformi obavještajne službe koja je jedan od uslova za ulazak Crne Gore u NATO, Æaloviæ je kazala da je krajnje vrijeme da se Agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) oèisti od onih koji kompromituju državu.
"Izmjene Zakona o ANB omoguæavaju bilo kom službeniku ANB-a, kada pokaže legitimaciju, neogranièen pristup liènim podacima graðana i svim bazama podataka", kazala je Æaloviæ, i upozorila da se ta nadležnost lako može zloupotrijebiti.
Prema njenim rijeèima, ako se to rješenje usvoji, Crna Gora bi mogla imati problema i sa meðunarodnom zajednicom.
"Država može da se miješa u privatnost graðana samo na osnovu odluke suda - Evropski sud za ljudska prava je tu jasan", poruèila je Æaloviæ.
Na pitanje graðana da li je NATO-u stvarno stalo da se u Crnoj Gori uspostavi vladavina prava, Æaloviæ je rekla da jeste „u onoj mjeri u kojoj je to u njihovom interesu“.
„Teško od njih možemo oèekivati nivo detaljnosti zahtjeva kao što ima Evropska unija, ali možemo u dijelu koji je njima bitan", pojasnila je Æaloviæ.
Na pitanje graðana da li smatra da bi Crna Gora trebalo da bude èlanica Alijanse i da li bi tu odluku trebalo donijeti u parlamentu ili na referendumu, ona je kazala da se MANS ne bavi pitanjem NATO-a.
„To je pitanje više politièke odluke, i o tome æe odluèivati partije. Taj proces treba iskoristiti da reformišemo naš sistem, kakav god konaèni rezultat bude", dodala je Æaloviæ.
Tokom graðanskog sata je predstavljeno je i istraživanje o korupciji u regionu koje je tokom prošle godine uradila mreža organizacija iz jugoistoène Evrope koje se bave borbom protiv korupcije - SELDI.
Istraživanjem su, kako je saopšteno iz CDT-a, obuhvaæene Albanija, Crna Gora, Makedonija, Srbija, Bugarska, Kosovo, BiH, Turska i Hrvatska.
Istraživanje je pokazalo da 34,3 odsto graðana Crne Gore reklo je da im je mito traženo, dok je 31 odsto graðana reklo da je uèestvovalo u korupciji, odnosno da su dali mito.
(kraj) gop