Èesi nude rješenje za optimizaciju postojeæe infrastrukture
- Èesi nude rješenje za optimizaciju postojeæe infrastrukture
- Post By urednik
- 13:31, 15 decembar, 2013

Prag, (MINA-BUSINESS) - Kompanija Škoda Praha spremna je da, kako kažu njeni predstavnici, crnogorskoj Elektroprivredi (EPCG) ponudi rješenje koje æe, kroz projekat izgradnje drugog bloka Termoelektrane (TE) Pljevlja primjenom evropskih standarda, optimizovati postojeæu pljevaljsku infrastrukturu.
Èeška kompanija, koja je dostavila ponudu na tender za gradnju TE Pljevlja II predložila je snagu elektrane od 250 mega vata (MW) uz efikasnost od 39,5 odsto, po cijeni od 329,5 miliona EUR.
Projekat bi finansirala èeška Export banka.
Predsjednik Odbora direktora Škoda Prahe, Daniel Jirièka, kazao je crnogorskim novinarima koji su posjetili kompaniju, da je njihova ponuda najjeftinija od evropskih koje su dostavljene na tender.
»Treba tražiti optimalno, a ne najjeftinije rješenje. Kod nekih kineskih kompanija efikasnost je mnogo niža. Mi dajemo evropski kvalitet«, poruèio je Jirièka.
Osim Škode ponude na tender za TE Pljevlja II dostavili su konzorcijum iz Poljske kojeg èine Pol-Mot, Alstom i Foster Wheeler, kao i konzorcijum iz Slovaèke u èijem sastavu su Istroenergo Group IEG Slovakia i SES Tlmace.
Ponude je dostavilo i pet kineskih kompanija - TBEA Shenyang Transformer Group, China Machinery Engineering Corporation (CMEC), China Gezouba Group International Engineering Company (CGGC), Powerchina Hubei Electric Power Survey, China Nationaly Electric Engineering (CNEEC), kao i Rosatom Overseas iz Rusije.
Jirièka je kazao da, ukoliko njegova kompanija dobije posao, partneri u projektu biæe iz Crne Gore, a na gradilištu æe biti angažovano oko 1,5 hiljada radnika. Prosjeèna plata zaposlenih u Škodi Praha je nekoliko puta veæa od prosjeka u Èeškoj koji je oko 950 EUR.
»Raèunamo na domaæu graðevinsku operativu, imamo nekoliko ponuda od crnogorskih kompanija, razgovaramo sa njima«, saopštio je Jirièka i dodao da æe osnovna oprema, turbina i kotao biti proizvedeni u Èeškoj.
Na pitanje da li je Škoda Praha zainteresovana za gradnju hidroelektrana u Crnoj Gori, Jirièka je odgovorio da bi, preko svojih partnera, razmotrili moguænost uèešæa i u tim projektima.
On je podsjetio da je Škoda Praha uèestvovala u projektima gradnje elektrana na prostoru bivše SFRJ i smatra da je Crna Gora stabilna država sa velikom perspektivom, što je glavni razlog zbog èega dolaze.
»Realizacijom ovog projekta bi se pojaèalo, veæ stvoreno partnerstvo izmeðu Crne Gore i Èeške. U ovom poslu, ne kalkulišemo sa ekstremnim dobicima, veæ sa normalnim maržama koji bi odgovarao i jednoj i drugoj strani«, kazao je Jirièka dodajuæi da bi projekat poboljšao i ekološku situaciju u Pljevljima.
Zamjenik komercijalnog direktora Škode Praha, Rihard Kuba, koji je i šef projekta TE Pljevlja II, kazao je da æe njegova kompanija, ako pobijedi na tenderu, u Pljevljima instalirati novi kotao, postrojenje za odsumporavanje gasova, silos za šljaku i toranj za rashlaðivanje.
»Ponudili smo blok snage 250 mega vata (MW), energetske efikasnosti èak 39,5 odsto, što je oko 12 odsto veæe od efikasnosti starog bloka. Dakle, blok II æe imati veæu snagu, proizvodiæe više energije nego postojeæi, a pritom æe trošiti znaèajnu manju kolièinu uglja, svega 800 hiljada tona godišnje«, naveo je Kuba predstavljajuæi crnogorskim novinarima ponudu za TE Pljevlja II.
On je objasnio da se nudi najsavremenija tehnika vlažnog odsumporovanja kroz rashladni toranj, koja je pokazala odliène perfomanse u Termolektrani Tušimice, koju su crnogorski novinari posjetili. Za buduæu toplifikaciju Pljevalja, kao dio projektnog zadatka ponuðena je na izlaznoj stanici toplotna energija snage 75 MW.
Jedna od prednosti Škode Praha je, kako je dodao, i to što su relativno blizu Pljevljima, pa bi u sluèaju havarije mogli brzo da reaguju.
Èesi su ponudili da blok snage 250 MW sagrade za 36 mjeseci, a ukoliko bi se EPCG odluèila i za odsumporavanje prvog bloka, troškovi bi bili oko 20 miliona EUR.
Kuba smatra da bi TE Pljevlja i Rudnik uglja trebalo da budu ujedinjeni, pod jednim krovom jer se radi o jednom lancu.
Prema rijeèima Kube, rudnici uglja koji su u vlasništvu ÈEZ-a, nemaju dampere, veæ termoelektrane snabdijevaju pokretnim trakama. Da bi cijeli proces bio ekološki zaokružen, otpadom iz termoelektrana, koji ima ekološki sertifikat, rekultivišu se površinski kopovi rudnika.
Šef Trgovinsko-privredne kancelarije Èeške u Crnoj Gori, Izudin Gušmiroviæ ocijenio je da je vrlo bitno to što æe Crna Gora, ukoliko izabere Škodu Prahu za gradnju TE Pljevlja II, dobiti evropskog partnera sa evropskim standardima, ekološkim, bezbjedonosnim i ostalim.
»Dobiæe vrlo pouzdan energetski objekat za koji garantuje solidna i stabilna firma iz Èeške«, poruèio je Gušmiroviæ.
Škoda Praha je u vlasništvu energetskog giganta ÈEZ-a i bavi se isporukom energetskih sklopova, sastavnih tehnoloških jedinica, modernizacijom i poveæanjem snage blokova elektrane, djelimiène i kompleksne obnove elektrana, kao i konstrukcijom termoelektrana sistemom kljuè u ruke. Obrt kompanije je oko milijardu EUR godišnje.
U Èeškoj posjeduju tri projektne kancelarije, organizacionu jedinicu u Slovaèkoj, kao i predstavništvo u Turskoj, Argentini i Egiptu. Orijentišu se na tržište Balkana, bivših sovjetskih republika i zemlje Centralne Evrope.
(kraj) bvm/sam