Èetiri godine za resertifikaciju raèunovoða
- Èetiri godine za resertifikaciju raèunovoða
- Post By kristina
- 11:52, 19 januar, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Aktuelni nosioci raèunovodstvenih zvanja u Crnoj Gori moraju do 2007. godine biti ponovo sertifikovani za znanja i vještine koje od njih zahtijeva tržišna ekonomija, najavljeno je iz Instituta raèunovoða i revizora Crne Gore.
“Proces resretifikacije obuhvatiæe postojeæa zvanja knjigovoða, raèunovodstvenih tehnièara, kao i ovlašæenih profesionalnih raèunovoða i revizora”, rekao je agenciji Mina-business izvršni direktor Instituta, Zoran Todoroviæ.
Postojeæi sertifikati važiæe sve dok njihovi nosioci uspješno ne polože ispite po novom programu, a Institut æe godišnje pratiti napredak svakog èlana.
“Certifikati neæe biti obnavljani ukoliko èlan u definisanom roku ne ispuni uslove novog programa. Polaganje ispita biæe organizovano u junu i decembru, a nakon toga svakih pola godine”, objasnio je Todoroviæ.
Kandidati, koji æe se za ispite prijavljivati najmanje tri mjeseca prije dana polaganja, znanje pokazuju pismeno i moraju uraditi najmanje polovinu zadate materije.
Za ispite se mogu pripremati samostalno ili u grupama, a ne moraju pohaðati pripremnu nastavu koju organizuje Institut.
Institut su prošle godine, kao nezavisnu profesionalnu organizaciju, osnovali Savez raèunovoða i revizora crne Gore i Crnogorsko udruženje radnika raèunovodstvene i finansijske struke.
“Cilj Instituta je promocija i unaprijeðenje znanja, sposobnosti i struènosti èlanova, ustanovljavanje kvalifikacija za priznanje i nastavak èlanstva, kao i poboljšanje prakse uz primjenu profesionalnih standarda”, kazao je Todoroviæ.
Èlanovi Instituta su organizovani geografski u podružnice za jednu ili više opština.
“Institut je èlan Partnerstva jugoistoène Evrope za razvoj raèunovodstva, a priprema se i za punopravno èlanstvo u Meðunarodnoj federaciji raèunovoða, jer je za prijem neophodno ispuniti uslove i primjenjivati meðunarodne raèunovodstvene i revizorske standarde”, podsjeæa Todoroviæ.
On smatra da je veoma važno razvijati standarde obrazovanja i sertifikacije za raèunovoðe i revizore, kao i da njima upravlja profesionalna raèunovodstvena organizacija.
“Koncept pravnog lica osigurava da se javnost, naroèito poslovna, može pouzdati da su èlanovi Instituta ispunili iste rigorozne zahtjeve za kvalifikaciju. Profesija ima neprekidne zahtjeve za obrazovanjem i biæe sigurna da se èlanovi svakodnevno usavršavaju u vezi sa zakonodavstvom, poreskom politikom ili specifiènim oblastima poput procjene i upravljanja steèajem”, kazao je Todoroviæ.
Institut je usvojio meðunarodni kodeks etike i pravila profesionalnog ponašanja, a za bilo koje nepoštovanje ovih dokumenata èlan može biti kažnjen disciplinskim mjerama od opomene do iskljuèenja.
“Institutu je dodijeljena veoma važna uloga u reformi crnogorske ekonomije. On mora obezbijediti implementaciju i održavanje poštenih, transparentnih i visokih standarda obrazovanja i sertifikacije, a javnost zaštititi od èlanova koji ih ne poštuju”, smatra Todoroviæ.
U Institutu je pet zaposlenih, a posebna pažnja biæe posveæena izboru nedostajuæih kadrova.
(kraj) anf