Ðeliæ: Srbija ne pravi ustupke Crnoj Gori veæ uvažava realnost
- Ðeliæ: Srbija ne pravi ustupke Crnoj Gori veæ uvažava realnost
- Post By kristina
- 18:51, 14 avgust, 2002

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Ministar finansija u Vladi Srbije Božidar Ðeliæ odbacio je optužbe ministra Vlade u sjenci Danijela Cvjetièanina da je ova republika napravila prekomjerne ustupke ekonomskim interesima Crne Gore.
"Ako vršiti ustupak znaèi priznati realnost, onda je on u pravu. Realnost je da imamo dva monetarna sistema. Mislim da bi svima bilo lakše kad bismo imali jednu monetu, ali to je realnost. Ankete pokazuju da oko 80 odsto graðana Crne Gore želi da saèuva euro kao svoju monetu”, kazao je Ðeliæ u intervjuu sjutrašnjem broju nedjeljnika Monitor.
On je kazao da, ukoliko ne postoje jedinstvene poreske i carinske stope, a tim i nesmetan protok roba na teritoriji državne zajednice, onda bi trebalo da se uspostavi administrativna linija i carinska kontrola izmeðu republika èlanica.
"Otuda ideja da se razlike usaglase. Prelazni period je moguæ i predvidjeli smo ga u mnogim rješenjima. To se èesto dešava i na nivou Evropske Unije, kada se vode pregovori o harmonizaciji. EU je prepoznala svoj naèin pregovora u onome što smo mi uradili i zato su nas podržali", smatra Ðeliæ.
On je ocijenio da prve analize pokazuju da razlike u carinskim stopama nijesu prevelike, a da æe njihovo usklaðivanje dovesti do sniženja cijena.
"Ako uporedite cijene nekih proizvoda u dvije republike, ne vidi se efekat nižih carinskih stopa u Crnoj Gori. Mislim, da je razlog tome neefikasnost poslovanja ili previsoke marže posrednika. Zato vjerujem da æe usklaðivanje carina dovesti obaranja cijena, jer æe biti više konkurencije", zakljuèio je Ðeliæ.
Prema njegovim rijeèima Vlada Crne Gore nije odložila primjenu poreza na dodatu vrijednost da bi “saèekala” Srbiju.
"Prije æe biti da nije sve bilo spremno. Uostalom, oni sada najavljuju primjenu tog zakona poèetkom sledeæe godine, a Srbija je od poèetka planirala da ga uvede od 2004. godine”, ocijenio je Ðeliæ.
On je kazao da uspjeh pregovora dva ministra inostranih poslova umnogome zavisio od metoda rada.
Kako je Ðeliæ rekao, studenti iz Crne Gore æe imati iste uslove obrazovanja kao i domicilni.
“Školarinu za budžetske studente plaæaæe njihove republike, po cijeni pokrivanja nužnih troškova. Njihovi roditelji plaæaju porez državi, koja treba da im obezbijedi pokrivanje minimalnih troškova studiranja”, kazao je Ðeliæ.
On je ocijenio da su u ekonomskom dijelu beogradskog sporazuma stvari relativno jasne i da "za sada postoji iskrena želja da se zajednici Srbiji i Crne Gore pruži šansa da zaživi".
"Iz beogradskog sporazuma, bar se nadam, proizilazi da je sa pritiscima iz Beograda gotovo. Ali gotovo je i sa nekom vrstom paternalizma jednih prema drugima. Bilo je veoma važno kada su kolege iz Crne Gore shvatile da iz Srbije nijesmo došli da ih slomimo nego da naðemo najbolje rješeje za maksimalan broj problema”, smatra Ðeliæ.
On je naglasio da bi Vlada Srbije imala isti pristup i metod pregovora i da je u Crnoj Gori druga vlast.
"Naš pristup nije politièki obojen, niti mi kroz
pregovore podržavamo jednu ili drugu politièku opciju. Samo pokušavamo da harmonizujemo naše ekonomske odnose i omoguæimo i Srbiji i Crnoj Gori pristup EU", objasnio je Ðeliæ.
(kraj) jrb/dmc