Ðukanoviæ: Do 2006. planirana inflacija od dva odsto
- Ðukanoviæ: Do 2006. planirana inflacija od dva odsto
- Post By angelina
- 19:55, 20 mart, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Agendom ekonomskih reformi u naredne èetiri godine, koju je danas usvojila crnogorska vlada, planirano je da inflacija do 2006. godine bude 2,1 odsto, èetiri puta manje nego prošle, a bruto društveni proizvod 1,6 milijardi EUR ili 15,2 odsto veæi.
Predsjednik crnogorske Vlade Milo Ðukanoviæ saopštio je veèeras da je planirano otvaranje 20 hiljada novih radnih mjesta i suficit platnog bilansa od 35 miliona EUR.
»Usvojena Agenda oslanja se na do sada uraðeno. Ona nije klasièan program rada, veæ strategija promjena u ekonomskom sistemu, upravi i obrazovanju", rekao je Ðukanoviæ na konferenciji za novinare.
Prema njegovim rijeèima, preduslovi za ostvarivanje Agende su politièka stabilnost, dosadašnji rezultati i puni kapacitet Vlade.
Ðukanoviæ je saopštio da su koncepcijske novine u Agendi reforma državnog ambijenta, institucionalizacija angažovanja eksperata, cjelovita edukacija javnosti i monitoring uraðenog.
»Od njene realizacije oèekujemo ekonomski rast èiji æe nosilac biti privatni sektor, usklaðenost zakona i procedura sa Evropskom unijom, valorizaciju crnogorskih potencijala u obalstima gdje postoje komparativne prednosti, kao i rast životnog standarda graðana uz adekvatan obrazovni, zdravstveni i sistem socijalne sigurnosti«, kazao je Ðukanoviæ.
Vlada je sebi postavila još dva zadatka, podsticaj preduzetništva i stvaranje ambijenta za razvoj malih i srednjih preduzeæa u turizmu, poljoprivredi i uslugama.
»Vlada neæe igrati ulogu Sindikata, niti tražiti da je on mijenja. Neka svako radi svoj posao. Vlada æe brinuti o makroekonomskoj politici i rješavati jasno utvrðene zadatke, a pri tome neæe prihvatati krtike za ono što nije njen posao«, najavio je Ðukanoviæ.
On je najavio da æe biti zamijenjeni svi oni koji ne budu mogli da izdrže reforme, bez obzira da li su »portiri ili ministri«.
Reformom javne uprave, Vlada najmerava da poveæa unutrašnju efikasnost, a njen cilj je da olakša rad graðana i privrede.
Ðukanoviæ je rekao da Crna Gora ima realnu ambiciju da postane moderna evropska država, za šta joj je potreba reforma uprave, jer bez nje nema efikasne ekonomije.
On oèekuje da æe Vlada najkasnije za dvije sedmice usvojiti rebalans ovogodišnjeg Budžeta, koji je planiran prije nego što je novi sastav kabineta preuzeo dužnost.
Rebalans æe uskladiti obim, strukutru i pozicije sa cijenom reformi.
»Rebalans æe obuhvatiti realnu procjenu prihoda i prioriteta u rashodima, a u ovom trenutku to su plaæanje inostranstvu, zakonske obaveze finansiranja infrastrukture, socijalna davanja i plate, èije poveæanje može biti zaraðeno samo smanjenjem poreza na zarade ili broja zaposlenih, kao i cijena reformi«, objasnio je Ðukanoviæ.
Vlada je na osnovu dosadašnjih analiza, tvrdi Ðukanoviæ, procijenila da je ukupan iznos zarada državnih službenika moguæe poveæati za 4,5 odsto ukoliko ih bude otpušteno 3,5 hiljada.
»Usaglasili smo taj kriterijum sa Meðunarodnim Monetarnim Fondom, a da li æemo ga iskoristiti zavisi od spremnosti da bude ispoštovan«, kazao je Ðukanoviæ, dodajuæi da posebna Komisija veæ popisuje višak radnika u svim resorima.
On je rekao da bi neusvajanje rebalansa Budžeta moglo biti alibi za kašnjenje reformi.
Ocjenjujuæi da Crna Gora ima ozbiljne probleme ubiranja prihoda, Ðukanoviæ je kazao da æe problem nelikvidnosti Budžeta biti rebalansom prestrukturiran.
"Na kraju ove godine znaæemo da li nam je prolazno vrijeme dobro, kao i da li su reforme uspješne", dodao je Ðukanoviæ.
Meðu prioritetima Vlade, dodao je on, je i legalizacija sivog tržišta.
Ðukanoviæ smatra realnim sumnje demokratskog svijeta u stabilnost regiona, gdje je ubijen predsjednik vlade Srbije.
"Život ide dalje ali moramo razmisliti o ekonomskim i politièkim posljednicama za Crnu Goru. Vlada je za ovu godinu predvidjela znaèajan priliv investicija i rast turistièkog prometa, a ta dva cilja su dovedena u pitanje ubistvom premijera Ðinðiæa", kazao je Ðukanoviæ.
On je siguran da æe strani investitori sa posebnom pozornošæu razmišljati o buduæim akcijama u regionu.
(kraj) anf/kmh