Ðukanoviæ: Prelazna vlada jeftin pokušaj opozicije
- Ðukanoviæ: Prelazna vlada jeftin pokušaj opozicije
- Post By Super Admin
- 20:53, 16 jun, 2004

Podgorica, (MINA) - Zahtjev crnogorske opozicije o formiranju tehnièke vlade predstavlja mangupluk, oèigledan i jeftin pokušaj da odigra posljednju kartu, ali u koalicionoj vladi niko ne reaguje na takvu ponudu, kazao je premijer Milo Ðukanoviæ.
»To razumijem kao mangupluk opozicije, koja pokušava da odigra neku posljednju kartu time što æe me sukobiti sa ostalim struktirama koalicione vlasti. Mangupluk je svakako kompliment za takav pokušaj, jer bi to, ipak, podrazumijevalo nešto pronicljivije«, rekao je Ðukanoviæ u intervjuu Radiju Antena M.
Upitan da li razmišlja o kritièkim stavovima koji kažu da predstavlja »smetnju neophodnom državnom konsenzusu u Crnoj Gori«, u situaciji kada opozicija insistira na vladi nacionalnog spasa, ali bez njega, Ðukanoviæ je odgovorio potvrdno, istièuæi da je »daleko od toga da misli da crnogorska stabilnost i njena evropska buduænost zavise od pojedinca, ukljuèujujuæi i njega samog.
»Razmišljam i bio bih neodgovoran èovjek kada o tome ne bih razmišljao. Onog trenutka kada bih bio prepreka ostvarivanju konsenzusa u Crnoj Gori, u vezi sa njenom evropskom buduænošæu, ne samo da bih se povukao, veæ bih to sugerisao svakom na mom mjestu i mojim saradnicima. Smatram, meðutim, da je to, ipak, nedopustivo uprošæavanje stvari«, ocijenio je Ðukanoviæ.
Komentarišuæi godišnji izvještaj amerièkog Stejt Dipartmenta /State Departmenta/, u kojem je navedeno da je crnogorska Vlada pretrpjela gubitak povjerenja, kako sopstvene, tako i meðunarodne javnosti, jer nije krivièno gonila svoje zvaniènike umiješane u trgovinu ljudima, premijer je istakao da je njegov kabinet »uèinio sve što jedna vlada može da uèini«.
»Usvajanjem Zakona i Nacionalne strategije za borbu protiv trgovine ljudima, uèinjeno sve što jedna vlada može da uèini, kako bi se na efikasan naèin mogla nositi sa ovim problemom«, kazao je Ðukanoviæ.
On je podsjetio da je šef diplomatije Dragiša Burzan, nakon boravkla u Vašingtonu, citirao ocjenu koju je èuo od sagovornika u Stejt Dipartmentu, da je, akcijama koje vodi, Crna Gora postala lider u regionu u borbi protiv trgovine ljudima.
Prema njegovim rijeèima, Crna Gora nije promijenila poziciju, ostala je u grupi dva, u kojoj se nalaze Rusija, Japan, Grèka, Turska, Hrvatska, Kipar i mnoge druge zemlje koje su veæ èlanice EU ili su na putu da to postanu.
»Nijesmo popravili poziciju, ali je nijesmo ni pokvarili. Uz sve što smo uradili posljednje godine, uvjeren sam da æe Crna Gora, u bliskoj buduænosti, pokazati da se efikasno nosi sa ovim problemom i da æe sopstvenu poziciju popraviti veæ prilikom objavljivanja sljedeæeg izvještaja Stejt Dipartmenta«, rekao je Ðukanoviæ.
Komentarišuæi aferu seks trafking u Crnoj Gori i sluèaj moldavke državljanke S. È., predsjednik Vlade naglasio je da bi ta afera svakako trebala da dobije epilog na sudu, ali i napomenuo da je prethodni uslov to obezbjeðenje centralne figure tog dogaðaja.
»Umjesto toga, zahvaljujuæi aktivnostima meðunarodnih organizacija, u trenutku kada je zapoèeo proces raskrinkavanja konstrukcije, izgubili smo tu osobu, sa obeæanjem da æe biti dostupna crnogorskim pravosudnim organima kada god to bude zatrebalo«, podsjetio je Ðukanoviæ.
Upitan da prokomentariše rezultate prvog kruga predsjednièkih izbora u Srbiji i moguæe implikacije eventualne pobjede lidera radikala Tomislava Nikoliæa u drugom krugu, on je istakao da æe zvanièna Crna Gora, kakvi god bili rezultati izbora, ispoštovati izraz veæinske demokratske volje graðana Srbije i partnerske odnose, sve dok bude trajao aranžman u okviru državne zajednice.
Ðukanoviæ je naglasio da nije saglasan sa stavom da je pobjeda Nikoliæa »posljednja šansa za crnogorsku nezavisnost«, jer ne misli da bi »Crna Gora, svoju buduænost, treba da gradi na neèijim problemima«.
»Ukoliko demokratska javnost Srbije, Evrope i Amerike, smatraju da bi Nikoliæ kao potencijalni predjsednik Srbije bio loš izbor i doveo do izvjesnih problema u njenoj komunikaciji sa svijetom, to je nešto što definitivno ne bi pogodovalo ni nama ni regionu u cjelini. Umjesto takvih teza zagovornik sam druge teze, da samo stabilna i demokratska Srbija može biti dobar oslonac regionalne stabilnosti«, kazao je Ðukanoviæ.
Prema njegovim rijeèlima, stabilne, proevropske i demokratske Srbije biæe tek onda kada bude nezavisna i prestane da se bavi tuðim problemima, ukljuèujuæi i crnogorske, i kada se usredsredi na samu sebe.
»Žalim što u u ovom trenutku nije došlo do toga, jer bismo skratili gubitak vremena kojeg imamo u državnoj zajednici. Ne treba da kažem da navijam za demokratsku i proevropsku Srbiju i da bi se radovao stabilizaciji njenih politIèkih prilika, jer od stabilne i proevropske Srbije koristi može imati ne samo Crna Gora, veæ i èitav region«, zakljuèio je Ðukanoviæ.
(kraj) nem/isf