Ðuroviæ: I Crna Gora bi mogla tražiti što i Srbija
- Ðuroviæ: I Crna Gora bi mogla tražiti što i Srbija
- Post By angelina
- 15:48, 28 april, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crna Gora bi, poput Srbije, mogla zatražiti odvojen proces stabilizacije i asicijacije sa Evropskom unijom, arbitražu ili pojašnjenje ocjene da su joj interesi ugroženi, ocijenila je danas profesor Ekonomskog fakulteta u Podgorici Gordana Ðuroviæ.
Ona smatra da ocjena guvernera Narodne banke Srbije Mlaðana Dinkiæa kako æe Srbija uskoro morati da zatraži odvojeni proces asocijacije i stabilizacije zbog nemoguæe brze harmonizacije carinskih sistema, zaslužuje pažnju, jer je odraz ljudi koji su upuæeni u te probleme.
»Harmonizacija ekonomskih sistema Srbije i Crne Gore svakako je pitanje koje intrigira analitièare i u Srbiji i u Crnoj Gori. Kontradiktorni stavovi posljedice su možda razlièitih politièkih stanovišta, ali istovremeno i razlièito definisanih interesa”, kazala je Ðuroviæ podgorièkom Radiju Antena M.
Da li æe tako stvarno biti, dodala je ona, u posljednje vrijeme uglavnom zavisi od stava oficijelnog Brisela.
“Ono što je bitno u harmonizaciji kao procesu usklaðivanja je da Crna Gora mora imati svoju raèunicu u kojoj mjeri je spremna da popušta u pregovorima, odnosno, koliko to graðane i državu košta. Ukoliko gospodin Dinkiæ ima stav da je potrebno preispitivati proceduru i dinamiku, to može biti znak da bi i tako nešto trebali da postavimo”, kazala je Ðuroviæ.
Harmonizacija i akcioni plan nijesu definisani jednom za uvijek, tvrdi ona, a ukoliko ne postoje osnovi za pregovore, treba tražiti arbitražu i objasniti razloge obje države èlanice koje smatraju da su im interesi ugroženi.
“Gospodin Dinkiæ smatra da su ugroženi interesi Srbije, pa možda možemo da prokomentarišemo da su odreðenim segmentima usklaðivanja, posebno na tržištu roba, ugroženi interesi Crne Gore, zašto da ne”, kazala je Ðuroviæ.
Ona je rekla da je Dinkiæ prepoznatljiv kao vrlo agresivan analitièar, koji bi na mnoge stvari u Crnoj Gori stavio veto i centralizovao pitanje odluèivanja u državnoj zajednici, tako da odluèuju prvenstveno predstavnici Vlade Srbije.
“To svakako nije odraz ravnopravnosti država èlanica unije, ali to je njegovo pravo«, ocijenila je Ðuroviæ.
(kraj) anf/kmh