Ðuroviæ:Plan za EU pitanje interne harmonizacije
- Ðuroviæ:Plan za EU pitanje interne harmonizacije
- Post By kristina
- 12:49, 1 maj, 2003

Podgorica, (Mina-Business) – Profesor podgorièkog Ekonomskog fakulteta Gordana Ðuroviæ ocijenila je danas da je Akcioni plan o harmonizaciji ekonomskih sistema Crne Gore i Srbije u oblasti slobodnog kretanja robe za Evropsku uniju (EU) pitanje “interne harmonizacije”, koje sukobljava politièke i ekonomske sisteme država èlanica.
“Teško je doæi do kompletnog, usaglašenog akcionog plana, koji bi trebalo da se realizuje za svega nekoliko mjeseci. Za Evropu, to je pitanje interne harmonizacije, koja je polje sukoba politièke ravnopravnosti država èlanica na jednoj, i razlika u ekonomskoj snazi i karakteristikama ekonomskih sistema Srbije i Crne Gore, na drugoj strani”, kazala je Ðuroviæ za Minu-business.
Akcioni plan o harmonizaciji ekonomskih sistema Srbije i Crne Gore u oblasti slobodnog kretanja robe, kojim je usaglašeno 80 odsto carinskih stopa, potpisan je sinoæ u Beogradu.
Ðuroviæ je navela da se, u sluèaju Srbije, 50 odsto politièke moæi Unije suoèava sa potrebom zaštite interesa 95 procenata ekonomske snage Unije, što je privreda Srbije.
“U sluèaju Crne Gore, 50 odsto politièke moæi Unije suoèava se sa potrebom zaštite 5 procenata ekonomskog sistema Unije, što je privreda Crne Gore. To je, u suštini, stalni izvor konflikata nove državne zajednice, na koje su obje strane pristale i to je realnost naše interne harmonizacije”, istakla je Ðuroviæ.
Prema njenim rijeèima, u usaglašavanju preostalih 20 odsto carinskih stopa izmeðu Crne Gore i Srbije, Evropska unija (EU) æe se ukljuèiti kao treæa, zainteresovana strana.
“Od ponedjeljka, i oficijelno, u procesu harmonizacije ekonomskih odnosa arbitraža EU, oèito, postaje neophodna, jer je naša interna harmonizacija zastala veæ kod usaglašavanja carinskih stopa”, kazala je Ðuroviæ.
Ona tvrdi da druge zemlje regiona nemaju iskustva interne harmonizacije, veæ da je to originalni problem Srbije i Crne Gore (SiCG)na putu ka Evropi.
Ðuroviæ smatra da je interes EU što brža i efikasnija "eksterna" harmonizacija, odnosno harmonizacija SiCG sa EU, kako bi taj proces poèeo na jesen izradom studije izvodljivosti.
“Može se oèekivati intenzivnija kombinacija stimulativnih i restriktivnih mjera EU prema Srbiji i Crnoj Gori pojedinaèno, kako bi što prije poèela izrada studije izvodljivosti. S obzirom na prirodu izvornog konflikta nove državne zajednice, za oèekivati je da se predstavnici Srbije više eksponiraju u zaštiti sopstvenih ekonomskih interesa”, ocijenila je Ðuroviæ.
Ona je upozorila da Akcioni plan o harmonizaciji ekonomskih sistema Srbije i Crne Gore ne završava usaglašavanjem carinskih sistema, a posebno ne usaglašavanjem 80 odsto carinskih stopa.
“Plan podrazumijeva usaglašavanje kako u oblasti slobodnog protoka robe u cjelini, tako i u slobodnom kretanju kapitala i obavljanju finansijskih usluga, kao i u oblasti slobodnog kretanja ljudi. Tu ima još dosta otvorenih pitanja koja zahtijevaju usaglašavanje, a koji za sada nijesu znaèajnije privlaèili pažnju javnosti”, zakljuèila je Ðuroviæ.
(kraj) mrd