Đukanović: Crna Gora pred novim iskušenjima
- Đukanović: Crna Gora pred novim iskušenjima
- Post By urednik
- 23:25, 31 mart, 2018

Podgorica, (MINA) - Crna Gora se na izborima 15. aprila nalazi pred najnovijim u dugoj seriji istorijskih iskušenja kroz koja prolazi u poslednjih duže od 20 godina, ocijenio je večeras predsjednički kandidat Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović.
On je na izbornoj tribini u Pljevljima rekao da je tužno da i danas nakon skoro 21 godinu od kraja 1997. godine, njihova politička konkurencija ima istu ponudu.
Đukanović je rekao da je tužno i žalosno da su određeni ljudi koji se nalaze na čelu opozicionih političkih partija, frustrirani permanetnim porazima duže od dvije decenije, opsjednuti mržnjom prema vlasti, DPS-u i vladajućoj koaliciji, do mjere koja briše sve ideološke razlike među njima.
"I koja zanemaruje ono najvažnije – a to je da mržnja nikada ne može dovesti do nečeg dobrog, i da nikada ne možete bilo čime, pa makar i mržnjom prema političkom protivniku opravdati takvu destrukciju, tu neodgovornost prema vlastitoj državnoj kući", kazao je Đukanović,
On je naveo da je svima u svježem sjećanju kraj 1997. i početak 1998. godine i rušilački pohod opozicije u Podgoric kada su pokušali da ruše Vladu, zloupotrijebe Vojsku Jugoslavije.
"Kada su lideri političke opozicije Crne Gore predvodili kolone prema kasarnama Vojske Jugoslavije sa ciljem da od svojih političkih i bezbjednosnih mentora preuzmu oružje i da oružjem promijene izbornu volju građana Crne Gore na završenim predsjedničkim izborima", rekao je Đukanović.
On je kazao da je 1999. godine konačno i brutalno zloupotrijebljena Vojska Jugoslavije formiranjem paravojne i polukriminalne organizacije Sedmog bataljona vojne policije koji je trebao da posluži da se izvrši pritisak sve do hapšenja.
"Do utamničenja crnogorske mladosti koja je nacionalno osviješćena odbila dase nađe u istom kolu sa liderima političke opozicije u Crnoj Gori", istakao je Đukanović.
On je rekao da se treba sjetiti i onih političkih i diplomatskih pritisaka koji su uslijedili u prvim godinama novog milenijuma i vijeka, koji su imali za cilj da se Crnoj Gori uskrati pravo na demokratski izbor vlastite budućnosti.
"Sjetićemo se i kada smo napokon jednom vještom diplomatskom borbom dobili pravo da organizujemo demokratski refrendum, sjetićemo se pokušaja iz Beograda da se obezbijedi pravo na izjašnjavanje na tom referendumu građanima Srbije koji su samo porijeklom iz Crne Gore, zbog želje da se njihovom manipulacijom izrežira poželjan ishod i izbjegne neminovnost obnove crnogorske nezavisnosti", kazao je Đukanović.
On je kazao da se treba sjetiti i "samog finala i najsvježije slike iz oktobra 2016. godine".
"Kada su lideri političke opozicije jadno i neodgovorno, zbog šake dolara koju su dobili sa jedne inostrane adrese prodali crnogoske interese i rekao bih, potpuno otvoreno, i beskrupulozno pokušali da posluže interesima tuđe, protiv svoje države", naveo je Đukanović.
On je rekao da bi, kad se kaže da je Crna Gora ulaskom u NATO napravila istorijski zaokret ka evropskim i evroatlantskim vrijednostima, neko mogao pomisliti "kakav je to zaokret u koliko govorimo o logičnoj luci".
"Zaokret, zbog toga što je Crna Gora zajedno sa Balkanom gotovo čitavu svoju istoriju, zabasavala antievropskim balkanskim bespućima, prkoseći onome što je matični hod savremene evropske civilizacije. I to, naravno, ima svoju cijenu", naveo je on.
Đukanović je kazao da, kad se danas kaže da je Crna Gora najrazvijenija u regionu, jako dobro zna da to znači prosječnu platu od 511 EUR, u vrijeme kada je prosječna plata u razvijenoj Evropi 2,5 hiljada, tri ili 3,5 hiljada EUR.
"Zašto je tako mala prosječna plata u najrazvijenijoj balkanskoj ekonomiji. Pa zbog toga što smo zajedno sa Balkanom, nažalost, predugo bili van razvojnog konteksta savremene evropske civilizacije. Zato ovo jeste istorijski zaokret", poručio je Đukanović.
On je ocijenio da zato neuspješno manipulišu politički konkurenti kada kažu da je država ušla u NATO "da bismo uveli Crnu Goru u rat".
"Ne. Odgovor je vrlo jasan. Mi smo u NATO savezu da bismo učvrstili svoju bezbjednost, da nikada više ne bi ratovali, da bismo upravo izvukli Crnu Goru iz tog konteksta nestabilnosti i sukoba i ratova", kazao je Đukanović.
Prema njegovim riječima, ne sprema se za rat zemlja čija je državna politika ukinula redovno služenje vojnog roka.
"Naš ulazak u NATO je prva stanica ka našem konačnom ulasku u EU. ÄŒlanstvo ni u NATO ni u EU nije naš cilj sam po sebi. Cilj svake odgovorne državne politike, jeste uvećan životni standard svakog građanina. Dakle, ono što mi želimo jeste evropski kvalitet života u Crnoj Gori", ocijenio je Đukanović.
On je rekao da se do tog kvaliteta dolazi poznatim stazama, i da tu nema šta da se novo izmišlja.
"Potrebno je slijediti put kojim su već taj nivo razvoja dosegle razvijene evropske zemlje. Potrebno je biti promišljen u izboru strateške magistrale budućnosti", rekao je Đukanović.
(kraj) žug